Trwa ładowanie...

Sexting - charakterystyka, skala problemu, zagrożenia

Sexting – to słowo powinni jak najszybciej poznać wszyscy rodzice. Prawdopodobnie już przyzwyczaili się do tego, że ich dzieci nie rozstają się z telefonami komórkowymi i nie wyobrażają sobie dnia bez dostępu do Internetu, uważając to za całkowicie normalne. Czy dorośli jednak zawsze zdają sobie sprawę, w jaki sposób nastolatki korzystają z tych udogodnień?

spis treści

1. Sexting - charakterystyka

Sexting to zjawisko polegające na wysyłaniu swoich nagich lub półnagich zdjęć i filmików do innych osób. Młodzi ludzie najczęściej korzystają w tym celu z telefonów komórkowych, przesyłając materiały tego typu przy pomocy MMS-ów lub aplikacji mobilnych. Sexting staje się coraz bardziej popularny wśród młodzieży i dochodzi do niego na bardzo wczesnym etapie znajomości.

Zobacz film: "Bezstresowe wychowanie dzieci to błąd? [StudioKafe]"

Nastolatki już po kilku spotkaniach lub wymianie wiadomości tekstowych gotowe są przesłać swoje nagie zdjęcie znajomym. Sytuacja staje się groźna szczególnie wtedy, kiedy materiały udostępniane są osobom poznanym w Internecie – często są to oszuści, którzy specjalnie podszywają się pod młode osoby, aby wyłudzić tego typu zdjęcia.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

2. Sexting - skala problemu

Problem sextingu wśród młodzieży staje coraz powszechniejszy. Z ostatnich badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje, wynika, że problem sextingu dotyczy 11% dziewcząt i chłopców w wieku 15-18 lat. Pod uwagę wzięto wysyłanie zdjęć i filmów prezentujących częściową lub całkowitą nagość. Znacznie więcej, bo aż 34% badanych przyznało, że zdarzyło im się otrzymać tego typu materiały od innych osób.

Bardziej podatne na wysyłanie swoich zdjęć są dziewczęta (14%). Badanie ujawniło jeszcze jedną, istotną informację. Chociaż do wysyłania erotycznych wiadomości przyznaje się jedynie co dziesiąty nastolatek, to ponad połowa badanych (58%) stwierdziła, zjawisko sextingu to nic złego. Można więc przypuszczać, że są to osoby potencjalnie podatne na podjęcie takiego kroku. Z badań jasno wynika, że nie możemy z całą pewnością założyć, że problem nie dotyczy akurat naszego dziecka.

Zobacz także:

3. Sexting - zagrożenia

Niemal każdy nastolatek ma dostęp do telefonu umożliwiającego mu wysyłanie erotycznych zdjęć do innych osób. Telefonami dysponują już nie tylko uczniowie liceum czy gimnazjum, ale coraz częściej nawet dzieci w szkołach podstawowych. Brak świadomości, do czego może prowadzić sexting, powoduje, że bez oporów dzielą się nawet bardzo intymnymi zdjęciami z innymi osobami.

Materiały tego typu z łatwością mogą trafić w niepowołane ręce i upublicznione. Wiąże się to z ryzykiem wyśmiewania przez rówieśników, odrzuceniem w gronie przyjaciół, stresem, depresją, a w skrajnych przypadkach – nawet próbami samobójczymi.

Zobacz także:

Zagrożeniem są również osoby, które z premedytacją wyłudzają materiały erotyczne od młodzieży. Zdarza się, że celowo podają się za ich rówieśników na forach, portalach społecznościowych lub chatach i nawiązują znajomość. Przesyłając nagie zdjęcia lub filmy wideo osobom poznanym w Internecie, nie ma możliwości przewidzenia, w jakie ręce trafią i w jaki sposób zostaną wykorzystane. Odkrycie tożsamości takiej osoby i usunięcie zdjęć może być w efekcie niezwykle trudne i dodatkowo narażać na stres dziecko i całe jego otoczenie.

Nie ma możliwości zamknięcia swojego dziecka pod szklanym kloszem i uchronienia go od wszystkich zagrożeń. Nie ma również powodów, aby z powodu obaw o jego bezpieczeństwo odcinać go od telefonu czy dostępu do Internetu. Najważniejsza jest w tym wypadku świadomość zagrożeń wynikających z sextingu – zarówno wśród rodziców, jak i samych dzieci. Nieoceniona będzie szczera rozmowa z dzieckiem i wytłumaczenie mu, na co naraża się, wysyłając swoje nagie zdjęcia innym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Justyna Piątkowska
Sexting - charakterystyka, skala problemu, zagrożenia
Sexting - charakterystyka, skala problemu, zagrożenia (Zdjęcie młodej dziewczyny wysyłającej wiadomość / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza