Trwa ładowanie...

Śluz w ciąży – rodzaj, nieprawidłowości

Śluz w ciąży jest naturalnym i prawidłowym objawem, jeśli nie występują przy tym inne objawy dla przykładu gorączka czy świąd sromu. Fizjologiczny śluz w ciąży ma za zadanie przede wszystkim chronić kobietę i rozwijający się płód przed różnymi infekcjami.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

spis treści

Jeśli śluz w ciąży jest bezbarwny, biały czy lekko żółty i nie ma żadnego zapachu to znaczy, że jest prawidłowy. Natomiast jeżeli śluz w ciąży zmienia kolor, konsystencję i zapach jest to sygnał, że do dróg rodnych wdała się infekcja, albo objaw nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

1. Konsystencja śluzu w ciąży

Śluz w ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w drogach rodnych. Śluz w ciąży nie tylko powoduje nawilżenie dróg rodnych, zapobiega tarciom w trakcie stosunku seksualnego, ale przede wszystkim jest naturalną barierą ochronną narządów rodnych i płciowych, która chroni je przed infekcjami.

Śluz jest także nośnikiem plemników, a więc gdy jest prawidłowy umożliwia zapłodnienie. Natomiast śluz w ciąży pełni wymienioną już wyżej funkcję ochronną.

Ponieważ w czasie ciąży zwiększa się ilość estrogenów, jest intensywniejszy przepływ krwi zwłaszcza w narządach rodnych to tym samym ilość śluzu wydalanego z pochwy jest także większa. Śluz w ciąży nie powinien być zbyt obfity.

Jedynym momentem, kiedy śluz w ciąży zmienia konsystencję na gęstszą, a kolor może być lekko różowy, jest moment przed porodem, kiedy odkleja się czop śluzowy. W innej sytuacji, kiedy śluz w ciąży zmienia kolor należy zgłosić się do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej...

zobacz galerię

2. Nieprawidłowa konsystencja śluzu

Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezwonny i biały lub żółty. Jest to naturalny objaw ciąży, który nie powinien wzbudzać u ciężarnej niepokoju. Natomiast już zielony, brunatny śluz w ciąży może sugerować nieprawidłowości.

Infekcje dróg rodnych, które objawiają się tym, że śluz w ciąży zmieni swój kolor i zapach to dla przykładu grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy rzęsistkowica. Nie tylko sam śluz w ciąży o niewłaściwej konsystencji jest powodem do niepokoju, ale także plamienia w ciąży.

To też warto wiedzieć

Jeśli w pierwszym trymestrze śluz w ciąży zawiera zabarwione upławy to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą one oznaczać dla przykładu niedobór hormonów tarczycy. Niestety śluz w ciąży z dodatkiem krwi może być objawem nieprawidłowej implantacji zarodka. Natomiast w ostatnim etapie ciąży plamienia mogą być sygnałem kłopotów z łożyskiem dla przykładu jego odklejenia.

Zobacz też:

Obfity śluz w ciąży może stanowić dyskomfort, dlatego tak ważna jest większa dbałość o higienę osobistą miejsc intymnych. Ginekolodzy przede wszystkim sugerują środki do mycia na bazie naturalnych składników, bezzapachowe o kwaśnym odczynie. Ważne jest to, aby podmywać się od pochwy do odbytu nie na odwrót. Warto zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego.

Jeśli śluz w ciąży jest naprawdę obfity to należy zacząć używać wkładek higienicznych. Dobrym pomysłem jest również noszenie bawełnianej bielizny, która wchłania naturalny zapach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.