Śluz w ciąży – rodzaj, nieprawidłowości

Śluz w ciąży jest naturalnym i prawidłowym objawem, jeśli nie występują przy tym inne objawy dla przykładu gorączka czy świąd sromu. Fizjologiczny śluz w ciąży ma za zadanie przede wszystkim chronić kobietę i rozwijający się płód przed różnymi infekcjami. Jeśli śluz w ciąży jest bezbarwny, biały czy lekko żółty i nie ma żadnego zapachu to znaczy, że jest prawidłowy. Natomiast, jeżeli zmienia się kolor, konsystencja i zapach jest to sygnał, że wdała się infekcja do dróg rodnych, albo nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Śluz w ciąży – rodzaj

Śluz w ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w drogach rodnych, ponieważ nie tylko powoduje ich nawilżenie, zapobiega tarciom w trakcie stosunku seksualnego, ale przede wszystkim jest naturalna barierą narządów rodnych i płciowych. Śluz jest także nośnikiem plemników, a więc gdy jest prawidłowy umożliwia zapłodnienie. Natomiast śluz w ciąży pełni wymienioną już wyżej funkcję ochronną.

Ponieważ w czasie ciąży zwiększa się ilość estrogenów, jest intensywniejszy przepływ krwi zwłaszcza w narządach rodnych to tym samym ilość śluzu wydalanego z pochwy jest także większa. Śluz w ciąży nie powinien być zbyt obfity jedynym momentem, kiedy jego konsystencja zmienia się na gęstszą, a kolor może być lekko różowy, jest moment przed porodem, kiedy odkleja się czop śluzowy. W innej sytuacji, kiedy śluz w ciąży zmienia kolor należy zgłosić się do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej kobiety ciężarnej. To naturalne, że przyszłe mamy...

Śluz w ciąży – nieprawidłowości

Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezwonny i biały lub żółty. Jest to naturalny objaw ciąży, który nie powinien wzbudzać u ciężarnej niepokoju. Natomiast już zielony, brunatny śluz w ciąży może sugerować nieprawidłowości. Infekcje dróg rodnych, które objawiają się tym, że śluz w ciąży zmieni swój kolor i zapach to dla przykładu grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy rzęsistkowica. Nie tylko sam śluz w ciąży o niewłaściwej konsystencji jest powodem do niepokoju, ale także plamienia w ciąży.

Jeśli w pierwszym trymestrze pojawią się zabarwione upławy to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą one oznaczać dla przykładu niedobór hormonów tarczycy. Niestety śluz w ciąży z dodatkiem krwi może być objawem nieprawidłowej implantacji zarodka. Natomiast w ostatnim etapie ciąży plamienia mogą być sygnałem kłopotów z łożyskiem dla przykładu jego odklejenia.

Obfity śluz w ciąży może stanowić dyskomfort, dlatego tak ważna jest większa niż do tej pory dbałość o higienę osobistą miejsc intymnych. Ginekolodzy przede wszystkim sugerują środki do mycia na bazie naturalnych składników, bezzapachowe o kwaśnym odczynie. Ważne jest to, aby podmywać się od pochwy do odbytu nie na odwrót, Warto zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego. Jeśli śluz w ciąży jest naprawdę obfity to należy zacząć używać wkładek higienicznych. Dobrym pomysłem jest również noszenie bawełnianej bielizny, która wchłania naturalny zapach.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciało i uroda w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciało i uroda w ciąży
Ciało i uroda w ciąży

Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów

Zęby w ciąży wymagają szczególnego traktowania. Nie wolno zapominać, aby na koniec także umyć język.

Ciało i uroda w ciąży

Nudności ciążowe

Nudności ciążowe

Kilka dni po zapłodnieniu pojawiają się nudności i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi.

Ciało i uroda w ciąży

Waga w ciąży - przyrost masy ciała, ćwiczenia po porodzie

Dbanie o szczupłą linię jest bardzo ważne dla większości kobiet. Również w czasie ciąży zwracamy uwagę na to, ile przybieramy na wadze (...) i jak to się odbije na naszej figurze po urodzeniu dziecka. Jak wzrasta masa ciała w czasie...

Ciało i uroda w ciąży

Kosmetyki w ciąży

Jesteś w ciąży. Już za dziewięć miesięcy w twoim życiu nastąpią radykalne zmiany. Na razie metamorfozę przechodzi ciało. Skóra się przesusza (...) , wzmocnisz włókna kolagenu i elastyny. Jeśli zauważyłaś już rozstępy...

Ciało i uroda w ciąży

Higiena w ciąży

W czasie ciąży następuje wiele zmian w ciele kobiety. W tym szczególnym okresie kobiety powinny wyjątkowo o siebie zadbać, aby dolegliwości (...) , które nagle się pojawiają, nie wprawiały ani w zakłopotanie, ani nie wpływały przez to...

Ciało i uroda w ciąży

Kalendarz ciąży

Nudności ciążowe pozwala wyodrębnić poszczególne miesiące ciąży tydzień po tygodniu. Taki terminarz dostarcza wyczerpujących informacji o rozwoju (...) twojego dziecka i zmianach, jakie zachodzą w czasie ciąży w twoim...

Ciało i uroda w ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Po burzliwych zmianach, które zachodziły na początku, w 2 trymestrze ciąży czeka kobietę stabilizacja i nieznany jej dotąd przypływ siły.

Ciało i uroda w ciąży

Kontrola masy ciała

Kontrola masy ciała

Waga kobiety w ciąży wzrasta przeciętnie o 20%, czyli zwykle około 12-14 kilogramów (średnio 12,8 kilograma). Taki wzrost masy ciała jest konieczny, aby dziecko rozwijało się prawidłowo.

Ciało i uroda w ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Kosmetyki antycellulitowe poprawiają proces przemiany materii w skórze i przyspieszają spalanie tłuszczu. Ważne jest odpowiednie wmasowywanie - na pośladkach, udach i biodrach intensywne, ale łagodne w okolicach brzucha.