Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Śluz w ciąży – rodzaj, nieprawidłowości

Śluz w ciąży jest naturalnym i prawidłowym objawem, jeśli nie występują przy tym inne objawy dla przykładu gorączka czy świąd sromu. Fizjologiczny śluz w ciąży ma za zadanie przede wszystkim chronić kobietę i rozwijający się płód przed różnymi infekcjami.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

spis treści

Jeśli śluz w ciąży jest bezbarwny, biały czy lekko żółty i nie ma żadnego zapachu to znaczy, że jest prawidłowy. Natomiast jeżeli śluz w ciąży zmienia kolor, konsystencję i zapach jest to sygnał, że do dróg rodnych wdała się infekcja, albo objaw nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

1. Konsystencja śluzu w ciąży

Śluz w ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w drogach rodnych. Śluz w ciąży nie tylko powoduje nawilżenie dróg rodnych, zapobiega tarciom w trakcie stosunku seksualnego, ale przede wszystkim jest naturalną barierą ochronną narządów rodnych i płciowych, która chroni je przed infekcjami.

Śluz jest także nośnikiem plemników, a więc gdy jest prawidłowy umożliwia zapłodnienie. Natomiast śluz w ciąży pełni wymienioną już wyżej funkcję ochronną.

Ponieważ w czasie ciąży zwiększa się ilość estrogenów, jest intensywniejszy przepływ krwi zwłaszcza w narządach rodnych to tym samym ilość śluzu wydalanego z pochwy jest także większa. Śluz w ciąży nie powinien być zbyt obfity.

Jedynym momentem, kiedy śluz w ciąży zmienia konsystencję na gęstszą, a kolor może być lekko różowy, jest moment przed porodem, kiedy odkleja się czop śluzowy. W innej sytuacji, kiedy śluz w ciąży zmienia kolor należy zgłosić się do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej...

zobacz galerię

2. Nieprawidłowa konsystencja śluzu

Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezwonny i biały lub żółty. Jest to naturalny objaw ciąży, który nie powinien wzbudzać u ciężarnej niepokoju. Natomiast już zielony, brunatny śluz w ciąży może sugerować nieprawidłowości.

Infekcje dróg rodnych, które objawiają się tym, że śluz w ciąży zmieni swój kolor i zapach to dla przykładu grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy rzęsistkowica. Nie tylko sam śluz w ciąży o niewłaściwej konsystencji jest powodem do niepokoju, ale także plamienia w ciąży.

To też warto wiedzieć

Jeśli w pierwszym trymestrze śluz w ciąży zawiera zabarwione upławy to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą one oznaczać dla przykładu niedobór hormonów tarczycy. Niestety śluz w ciąży z dodatkiem krwi może być objawem nieprawidłowej implantacji zarodka. Natomiast w ostatnim etapie ciąży plamienia mogą być sygnałem kłopotów z łożyskiem dla przykładu jego odklejenia.

Zobacz też:

Obfity śluz w ciąży może stanowić dyskomfort, dlatego tak ważna jest większa dbałość o higienę osobistą miejsc intymnych. Ginekolodzy przede wszystkim sugerują środki do mycia na bazie naturalnych składników, bezzapachowe o kwaśnym odczynie. Ważne jest to, aby podmywać się od pochwy do odbytu nie na odwrót. Warto zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego.

Jeśli śluz w ciąży jest naprawdę obfity to należy zacząć używać wkładek higienicznych. Dobrym pomysłem jest również noszenie bawełnianej bielizny, która wchłania naturalny zapach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza