Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Inez Mayer

Śmiech - najlepsze lekarstwo, wpływ na organizm

Avatar placeholder
30.03.2021 21:36
Śmiech - najlepsze lekarstwo, wpływ na organizm
Śmiech - najlepsze lekarstwo, wpływ na organizm (123RF)

Śmiech przyciąga niczym magnes i to bez względu na wiek. Jest nieodłącznym elementem naszego życia. Noworodki zaczynają się uśmiechać już w pierwszych tygodniach życia. Dzieci lgną do rówieśników, z którymi będą świetnie się bawić. Podobnie nastolatki, wolą przebywać wśród osób tryskających humorem. Nawet osoby dorosłe, często nieświadomie, wybierają towarzystwo ludzi wesołych i uśmiechniętych. Dlaczego tak się dzieje?

spis treści

1. Śmiech - najlepsze lekarstwo

Śmiech jest świetnym sposobem na stres, uśmierza ból oraz pomaga łagodzić konflikty i rozwiązywać problemy. Żaden lek nie działa tak szybko i skutecznie, pozostawiając ciało i umysł w równowadze. Śmiech, poprzez zacieśnianie więzi międzyludzkich pomaga również stworzyć idealny związek oraz poprawia relacje z przyjaciółmii rodziną. Ludzie, którzy mają podobne poczucie humoru potrafią lepiej się porozumieć między sobą.

2. Śmiech - wpływ na organizm

Podobnie jak ziewanie, śmiech jest zaraźliwy i niekontrolowany. Wystarczy, że zobaczymy albo usłyszymy czyjś histeryczny śmiech i już tracimy kontrolę nad oddechem, głosem i mięśniami twarzy. Zanim zdążymy się zorientować, wybuchamy śmiechem i tym samym czujemy przypływ energii. Jak zatem śmiech działa na nasz ogranizm?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"
 • Redukuje stres i napięcie, oraz pozostawia nasze mięśnie w stanie rozluźnienia nawet przez 45 minut po wybuchu śmiechu.

 • Wzmacnia system odpornościowy, pobudzając produkcję przeciwciał i obniżając poziom hormonu stresu, co może uchronić nas przed wirusami, a nawet rakiem.

 • Pobudza produkcję endorfiny, hormonu szczęścia, który poprawia samopoczucie, a nawet potrafi chwilowo uśmierzyć ból.

 • Dotlenia organizm, co poprawia krążenie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, chroniąc nasze serce.

Śmiech poprawia nastrój, który utrzymuje się nawet wówczas, gdy już przestaniemy się śmiać. Humor w życiu codziennym sprawia, że myślimy pozytywnie i jesteśmy nastawieni bardziej optymistycznie do świata. Często nawet nieśmiały uśmiech potrafi dodać otuchy, energii i poprawić nastrój.

3. Śmiech - sposoby na wniesienie więcej radości do życia

Sposobów, by wnieść więcej radości do naszego życia jest wiele. Najczęściej są to proste i sprawdzone metody, które wykorzystujemy na co dzień, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Zatem, by w twoim życiu zagościło więcej radości:

 • częściej się uśmiechaj,

 • oglądaj śmieszne filmy i programy,

 • czytaj zabawne historie i oglądaj śmieszne zdjęcia,

 • spędzaj czas z wesołymi ludźmi,

 • czytaj i opowiadaj śmieszne kawały i historie,

 • baw się z dziećmi,

 • znajdź czas na czynności, które sprawią ci radość, np. kręgle, karaoke lub ulubiona dyscyplina sportowa. Znajdując jak najwięcej okazji do śmiechu, będziemy czuli się lepiej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czytanie dowcipów lub oglądanie zabawnych filmów nie jest więc stratą czasu, lecz prostym sposobem na zdrowie i dobre samopoczucie.

Pozytywne nastawienie do życia pomaga uporać się z przeciwnościami, a śmiech to samo zdrowie. Dlatego też warto zadbać o to, by każdego dnia choć raz szczerze się roześmiać.

Daria Bukowska

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.