Śmiech - najlepsze lekarstwo, wpływ na organizm

Śmiech przyciąga niczym magnes i to bez względu na wiek. Jest nieodłącznym elementem naszego życia. Noworodki zaczynają się uśmiechać już w pierwszych tygodniach życia. Dzieci lgną do rówieśników, z którymi będą świetnie się bawić. Podobnie nastolatki, wolą przebywać wśród osób tryskających humorem. Nawet osoby dorosłe, często nieświadomie, wybierają towarzystwo ludzi wesołych i uśmiechniętych. Dlaczego tak się dzieje?

Śmiech - najlepsze lekarstwo

Śmiech jest świetnym sposobem na stres, uśmierza ból oraz pomaga łagodzić konflikty i rozwiązywać problemy. Żaden lek nie działa tak szybko i skutecznie, pozostawiając ciało i umysł w równowadze. Śmiech, poprzez zacieśnianie więzi międzyludzkich pomaga również stworzyć idealny związek oraz poprawia relacje z przyjaciółmii rodziną. Ludzie, którzy mają podobne poczucie humoru potrafią lepiej się porozumieć między sobą.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Śmiech - wpływ na organizm

Podobnie jak ziewanie, śmiech jest zaraźliwy i niekontrolowany. Wystarczy, że zobaczymy albo usłyszymy czyjś histeryczny śmiech i już tracimy kontrolę nad oddechem, głosem i mięśniami twarzy. Zanim zdążymy się zorientować, wybuchamy śmiechem i tym samym czujemy przypływ energii. Jak zatem śmiech działa na nasz ogranizm?

 • Redukuje stres i napięcie, oraz pozostawia nasze mięśnie w stanie rozluźnienia nawet przez 45 minut po wybuchu śmiechu.

 • Wzmacnia system odpornościowy, pobudzając produkcję przeciwciał i obniżając poziom hormonu stresu, co może uchronić nas przed wirusami, a nawet rakiem.

 • Pobudza produkcję endorfiny, hormonu szczęścia, który poprawia samopoczucie, a nawet potrafi chwilowo uśmierzyć ból.

 • Dotlenia organizm, co poprawia krążenie krwi i wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, chroniąc nasze serce.

Śmiech poprawia nastrój, który utrzymuje się nawet wówczas, gdy już przestaniemy się śmiać. Humor w życiu codziennym sprawia, że myślimy pozytywnie i jesteśmy nastawieni bardziej optymistycznie do świata. Często nawet nieśmiały uśmiech potrafi dodać otuchy, energii i poprawić nastrój.

Śmiech - sposoby na wniesienie więcej radości do życia

Sposobów, by wnieść więcej radości do naszego życia jest wiele. Najczęściej są to proste i sprawdzone metody, które wykorzystujemy na co dzień, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Zatem, by w twoim życiu zagościło więcej radości:

 • częściej się uśmiechaj,

 • oglądaj śmieszne filmy i programy,

 • czytaj zabawne historie i oglądaj śmieszne zdjęcia,

 • spędzaj czas z wesołymi ludźmi,

 • czytaj i opowiadaj śmieszne kawały i historie,

 • baw się z dziećmi,

 • znajdź czas na czynności, które sprawią ci radość, np. kręgle, karaoke lub ulubiona dyscyplina sportowa. Znajdując jak najwięcej okazji do śmiechu, będziemy czuli się lepiej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czytanie dowcipów lub oglądanie zabawnych filmów nie jest więc stratą czasu, lecz prostym sposobem na zdrowie i dobre samopoczucie.

Pozytywne nastawienie do życia pomaga uporać się z przeciwnościami, a śmiech to samo zdrowie. Dlatego też warto zadbać o to, by każdego dnia choć raz szczerze się roześmiać.

Daria Bukowska

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Emocje
Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...

Emocje

Zadowolenie z życia

Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości, realizacja marzeń, planów i aspiracji.

Emocje

Jak znaleźć sens życia?

Jak znaleźć sens życia?

Rutyna daje się we znaki Codzienność często wydaje się nerwowa i stresująca: bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków do wykonania i w nocy myślimy, jak mamy z tym wszystkim zdążyć. Niekiedy pod koniec dnia nie wiemy, kiedy ten dzień zleciał i tak mijają...

Emocje

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których czujemy się przyparci do muru. Nieudany związek, problemy z pracą, skomplikowane relacje rodzinne lub zbyt szybkie tempo życia sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, czy miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy...

Emocje

"Ryzyko samobójstwa u młodzieży" - Wydawnictwo PZWL

Publikacja "Ryzyko samobójstwa u młodzieży" od Wydawnictwa PZWL jest odpowiedzią na znaczący wzrost prób samobójczych młodzieży w ostatnich latach w Polsce i na świecie. Omawia zachowania samobójcze młodzieży - myśli, próby samobójcze, samobójstwa dokonane...

Emocje

Jak emocje wpływają na zdrowie?

do normy. Nie ma w tym nic dziwnego - nasze emocje szybko ulegają zmianie. Należy przy tym pamiętać, że to, co czujemy, nie pozostaje obojętne dla naszego (...) się hormonu stresu. Przykłady można by mnożyć. Pozostaje pytanie: w jaki...