Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Somnoplastyka w leczeniu chrapania

Avatar placeholder
19.03.2015 09:10
Somnoplastyka w leczeniu chrapania
Somnoplastyka w leczeniu chrapania

Podczas normalnego oddychania powietrze przepływa przez gardło do płuc, mijając język, podniebienie miękkie, języczek i migdałki. Podniebienie miękkie znajduje się w górnej części tylnej ściany jamy ustnej. Języczek zwisa z tyłu jamy ustnej. Gdy osoba jest aktywna, mięśnie utrzymują te struktury na ich właściwym miejscu, chroniąc przed ich opadaniem lub wibrowaniem. Podczas snu języczek i podniebienie miękkie wibrują, powodując charakterystyczny odgłos chrapania.

1. Co to jest somnoplastyka?

Somnoplastyka jest unikalną metodą chirurgiczną stosowaną w celu leczenia chrapania stałego poprzez usunięcie tkanek podniebienia miękkiego i języczka. W przeciwieństwie do innych metod, somnoplastyka wykorzystuje energię fal radiowych o niskiej częstotliwości, by wykonywać kontrolowane wypalanie w określonych miejscach. Są one ostatecznie wchłaniane przez organizm, zmniejszając objętości tkanki i otwierając przejście dla powietrza, a tym samym zmniejszając objawy chrapania. Somnoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 30 minut.

2. Przygotowanie do somnoplastyki i przebieg zabiegu

Na 10 dni przed zabiegiem pacjent nie powinien przyjmować leków zawierających aspirynę. Jeśli pacjent bierze jakieś leki, warto porozmawiać o nich z lekarzem. Palacze nie powinni palić lub chociaż ograniczyć liczbę papierosów. W dniu zabiegu pacjent powinien stawić się w gabinecie o konkretnej porze i mieć na sobie luźne ubranie.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Na początku zabiegu znieczula się gardło pacjenta – najpierw spryskuje się je, a następnie wstrzykuje znieczulenie w podniebienie. Pacjent podczas zabiegu jest w pełni świadomy. W ustach pacjenta umieszcza się specjalny aparat, który podłączony jest do generatora. Małe elektrody umieszczone na jego końcu są przykładane do podniebienia miękkiego i puszczany jest przez nie prąd. Części elektrod są izolowane, aby chronić tkanki. Poprzez kontrolowane dostarczanie energii tkanki są ogrzewane w określonym miejscu.

3. Po zabiegu somnoplastyki

Poniżej lista powikłań odnotowanych w literaturze medycznej.

  • Niewyeliminowanie chrapania. Większość lekarzy uważa, że ok. 80% pacjentów, którzy poddają się somnoplastyce w znaczący lub całkowity sposób mogą zmniejszyć swój problem z chrapaniem, a dodatkowo kilka procent zauważy obniżony poziom chrapania, który nie będzie przeszkadzał ich partnerom.
  • Porażka w leczeniu bezdechu sennego lub innych zaburzeń snu.
  • Niedomykalność nosa, zmiany głosu lub niewydolność podniebienno-gardłowa, w której ciecz może płynąć do jamy nosowej podczas przełykania.
  • Potrzeba kolejnego zabiegu.
  • Długotrwały ból, zakażenie, krwawienie lub zaburzenia gojenia.
  • Cieplne lub elektryczne uszkodzenie błon śluzowych podniebienia miękkiego, języczka, i ust.

Bezpośrednio po zabiegu głośne chrapanie może się nasilić. Pierwsze efekty zabiegu odczuwane są po 1-2 tygodniach i słabnięcie chrapania następuje przez kilka następnych miesięcy. Pacjenci mogą iść do domu, kiedy tylko poczują się lepiej. Mogą sami kierować pojazdami po tym zabiegu. Najlepiej, jeśli śpią na 2-3 poduszkach przez kilka dni po zabiegu. Często pacjenci odczuwają, jakby coś znajdowało się na tylnej ścianie ich gardła. Trzymając gardło powyżej serca można zminimalizować puchnięcie i obrzęk. Ulgę przynosi okład z lodu. Po zabiegu może także pojawić ból gardła. Wizyta kontrolna powinna się odbyć 7-10 dni po zabiegu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze