Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Stanisław Dulko

Libido - czym jest, przyczyny spadku libido, wpływ hormonów, naturalne afrodyzjaki

Spadek libido to obniżenie popędu seksualnego
Spadek libido to obniżenie popędu seksualnego (Zdjęcie autorstwa Pedro Ribeiro Simões / CC BY 2.0)

Libido to nic innego jak nasza potencja seksualna. Libido organizuje nasze życie seksualne – to właśnie dzięki niemu mamy ochotę na fizyczną bliskość z partnerem. Na poziom naszego libido mogą wpływać różnorodne czynniki takie jak kondycja psychiczna czy zaburzenia hormonalne. Osoby borykające się z obniżonym libido powinny unikać cukru, alkoholu, a także produktów wysokokalorycznych. Jak zwiększyć libido za pomocą naturalnych afrodyzjaków?

spis treści

1. Czym jest libido?

Libido to pewnego rodzaju dyspozycja naszego mózgu, której celem jest zaspokojenie naszych seksualnych potrzeb. Dzięki niemu możemy podjąć i utrzymać akt stosunku płciowego. Jest ono stopniowalne, co oznacza, że zazwyczaj ulega zmianie wraz z postępującym procesem dojrzewania.

W obrębie osób w tym samym wieku także nie można wskazać żadnej stałej dotyczącej poziomu libido – pozostaje to kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników – zarówno biologicznych, a więc wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

Libido mężczyzn w wielu przypadkach powiązane jest z dostarczanymi im bodźcami. Wystarczy niewielka nawet stymulacja, aby doszło do pobudzenia seksualnego. W przypadku przedstawicielek płci pięknej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia żeńskiego libido.

Osiągnięcie podniecenia czy orgazmu bywa w przypadku mężczyzn znacznie prostsze, niż w przypadku kobiet. Z czego wynikają te różnice? Przede wszystkim z tego, że kobiety szczególną wagę przywiązują do bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Na kobiece pożądanie składa się znacznie więcej elementów – fizyczność, tak jak w przypadku mężczyzn, wcale nie gra tu pierwszych skrzypiec. Dla kobiet w szczególności ważny jest aspekt psychiczny. Zachowanie równowagi pomiędzy tymi sferami warunkuje satysfakcjonujące życie seksualne, a co za tym idzie większe libido.

Potencja seksualna kobiet może być więc uwarunkowana stosunkiem do partnera, poziomem pewności siebie, wizerunkiem swojego ciała. Niektóre kobiety czują się w swoich oczach nieatrakcyjne. Nie reagują na argumenty o tym, że partner w pełni je akceptuje i kocha. Obniżone libido jest w tym wypadku uwarunkowane niską samooceną kobiety.

Na kobiece libido mogą wpływać także inne czynniki np. kulturowe lub społeczne. Zdaniem wielu lekarzy, nie bez znaczenia są również wyznawane religie, poglądy, upodobania ludzi, w gronie których kobiety najczęściej przebywają. Wieloletnie badania potwierdzają, że ogromny wpływ na nasze libido ma również poziom wykształcenia.

Jak dowodzą naukowcy te spośród pań, które mogą pochwalić się dyplomem wyższej uczelni częściej są otwarte na nieco mniej typowe praktyki seksualne. W przypadku mężczyzn powiązań takich nie udało się udowodnić, za to w porównaniu z kobietami, ich zapotrzebowanie na seks jest o wiele większe. W ciągu dnia potrafią myśleć o nim nawet kilkanaście razy i po zawarciu znajomości zaczynają dążyć do zbliżenia szybciej niż ich koleżanki.

2. Spadek libido

Spadek libido oznacza obniżenie popędu seksualnego niespowodowane chwilowym stresem lub zmęczeniem. Długotrwale obniżone libido może być związane z różnymi chorobami, także psychicznymi, nieprawidłowościami hormonalnymi, a także przyjmowanymi lekam. Libido można jednak poprawić, stosując się do kilku rad, zależnych od przyczyny spadku popędu płciowego. Nie musimy mieć ochoty na seks w każdym momencie życia, ale jeśli brak ochoty na miłosne igraszki nie przechodzi przez dłuższy czas, trzeba sprawdzić jego przyczynę.

2.1. Psychologiczne przyczyny spadku libido

Najczęstszymi psychologicznymi przyczynami obniżonego libido są:

  • depresja,
  • problemy w związku,
  • traumatyczne przeżycia w dzieciństwie (molestowanie seksualne).

2.2. Spadek libido a choroby

Choroby, które mogą wpłynąć na libido u mężczyzn i kobiet, to:

  • hiperprolaktynemia (zaburzenie powodujące zwiększoną produkcję hormonu zwanego prolaktyną blokującego popęd seksualny),
  • cukrzyca,
  • anemia,
  • choroby serca.

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i pań zmniejszenie ochoty na seks może wiązać się także z nadmierną otyłością – kompleksy często wpływają na psychikę, odbierając ochotę na szafowanie nagością. Nadmierne kilogramy wprowadzają także zamieszanie w układzie hormonalnym.

2.3. Spadek libido a czynniki środowiskowe

Spadek libido może być spowodowany zatruciem różnymi substancjami:

  • manganem,
  • chlorkiem winylu,
  • izocyjanianami.

2.4. Spadek libido a stosowanie leków

Bardzo często leki, a nawet suplementy diety mogą powodować obniżone libido. Wśród nich są:

  • niektóre leki obniżające ciśnienie,
  • leki uspokajające,
  • niektóre antydepresanty i leki psychotropowe,
  • używki, taki jak marihuana, heroina, kokaina i alkohol.

3. Hormony i ich wpływ na libido

Jest oczywiste, że hormony wpływają na nasze życie seksualne. Niski poziom testosteronu powoduje obniżenie libido, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Poziom testosteronu spada w okolicach andropauzy i menopauzy. Jeśli przyczyną niskiego libido jest zbyt niski poziom tego hormonu terapia wymaga leczenia hormonalnego. Zazwyczaj taka hormonalna terapia niskiego libido jest bardzo skuteczna.

Hormonalne burze, jakie towarzyszą cyklowi menstruacyjnemu kobiety także mają ogromny wpływ na spadek libido. Największy spadek libido kobieta odczuwa najczęściej podczas krwawienia – w tym czasie poziom progesteronu i estrogenu jest najniższy, dlatego bliskość z mężczyzną to raczej ostatnia rzecz, na która mamy wtedy ochotę. Spadek libido sprawia, że o wiele bardziej zależy nam na całkiem niewinnym przytulaniu. Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy krwawienie ustanie, a więc między 7. a 11. dniem cyklu. Poziom hormonów zaczyna się stabilizować, a my zapominamy o dolegliwościach i wraca nam chęć do życia. Im bliżej owulacji, tym czujemy się badziej atrakcyjne, a i nasz apetyt na igraszki zaczyna sukcesywnie wzrastać. Momentem kulminacyjnym jest wspomniana owulacja, która zazwyczaj ma miejsce między 12. a 17. dniem cyklu. Szalejący estrogen i testosteron wyzwalają w nas pragnienie erotycznych doznań, nawet takich, na które zazwyczaj nie mamy ochoty. Przy okazji, natura zaprogramowała nas w taki sposób, że to właśnie w tym momencie szanse na poczęcie dziecka są największe.

Sytuacja zmienia się około 18. dnia cyklu, kiedy spustoszenie w naszym organizmie zaczyna siać hormon stresu, a więc kortyzol. Mija nam ochota na sypialniane przygody, samopoczucie znacznie się pogarsza, a w nas wzrasta potrzeba czułości. Jeśli w tym czasie dochodzi do zbliżenia, to dzikie pląsy raczej nie wchodzą w grę. O wiele bardziej cieszy nas stosunek subtelny i czuły. Rozdrażnienie, nadmiar wody w organizmie powodujący uczucie ciężkości, nabrzmiałe piersi i ból głowy, które bardzo często towarzyszą kobietom na trzy dni przed krwawieniem sprawiają, że prędzej pokłócimy się z partnerem niż pójdziemy z nim do łózka.

Nasze libido znajduje się w tym czasie zazwyczaj na najniższym poziomie, choć zasada ta nie dotyczy wszystkich kobiet. Dla niektórych z nich jest to bardzo dogodny moment na zbliżenie.

W czasie menopauzy, ciąży, laktacji, u kobiet może pojawić się suchość pochwy. Wtedy libido u kobiet znacznie spada, gdyż seks nie przynosi przyjemności. Aby temu zapobiec, można korzystać ze specjalnych lubrykantów nawilżających pochwę.

4. Sposoby na poprawę libido

Istnieje wiele sposobów na poprawę libido, począwszy od tych naturalnych. Stosowanie naturalnych afrodyzjaków może okazać się bardzo pomocne, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Niektóre przyprawy i rośliny, poprawiają pracę układu krwionośnego, wspomagają ukrwienie narządów płciowych. W przypadku kobiet zaleca się np. stosowanie witamin z grupy B oraz witaminy C. Dla panów szczególnie polecana jest kurkuma, przyprawa, której głównym składnikiem jest kurkumina. Kurkuma skutecznie poprawia humor, zwiększa poziom potencji. Oprócz tego, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych.

Należy podkreślić, że jeśli obniżone libido jest wynikiem problemów psychologicznych, stosowanie afrodyzjaków nie przyniesie żadnych efektów. Spadek libido jako jeden z objawów depresji powinien być powodem do rozmowy z psychoterapeutą. W wielu przypadkach pacjenci bagatelizują problem, uważając depresję za długotrwały smutek. Profesjonalna psychoterapia pomoże uporać się z depresją, a dzięki temu także z obniżonym libido.

Problemy w związku utrudniają partnerom porozumienie, czasami także uniemożliwiają im współżycie, gdyż obniżają libido. Jeśli nie pomagają rozmowy, można zgłosić się na terapię par i małżeństw.

Jeżeli dojdzie do widocznego spadku libido u którejś ze stron, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad prowadzonym trybem życia. Po pierwsze – odpowiednia ilość snu. Kiedy nie zapewniamy swojemu organizmowi optymalnej dawki odpoczynku, nie jest on w stanie się zregenerować dlatego, aby względnie normalnie funkcjonować, zaczyna racjonować energię, której na seks już zwyczajnie nie wystarcza. Jeśli nie wiemy jak zwiększyć libido, zacznijmy od zadbania o odpowiednią ilość snu.

Warto także podjąć walkę ze stresem. Jeżeli mamy niewielki wpływ na jego źródło, to postarajmy się zminimalizować skutki, które niesie – raz na jakiś czas zafundujmy sobie relaksujący masaż lub odprężającą kąpiel, zamiast przesiadywać przed komputerem, wybierzmy się na spacer, dzięki czemu dotlenimy organizm i, co ważne, poprawimy jego ukrwienie.

Kiedy jesteśmy zestresowani, krew jest kierowana w stronę mięśni, co dzieje się niejako kosztem narządów płciowych, które ulegają w tym czasie obkurczeniu. Szukając odpowiedzi na to, jak zwiększyć libido wybierzmy się więc na siłownię, bowiem u panów świetnie zadziała fizyczny wycisk.

W przypadku traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, rozwój seksualny człowieka jest zaburzony. U skrzywdzonej osoby może wystąpić całkowity brak popędu płciowego. Bez fachowej pomocy, taki stan może trwać całe życie.

5. Naturalne afrodyzjaki, które pobudzają libido

Ogromnym sprzymierzeńcem naszego libido są przede wszystkim naturalne afrodyzjaki, które pomogą na nowo rozbudzić zainteresowanie seksem. Najogólniej rzecz ujmując afrodyzjaki wpływające na libido są to rośliny zawierające w swym składzie substancje o działaniu pobudzającym. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak zwiększyć libido warto więc poszukać skutecznych afrodyzjaków.

Naturalne afrodyzjaki dla mężczyzn, które pobudzą libido i zapobiegną zaburzeniom erekcji to:

  • kurkuma,
  • banany,
  • figi,
  • pestki dyni,
  • damiana (turnera diffusa),
  • ptychopetalum
  • rzeń szeń - ta egzotyczna roślina wpływa na nasz organizm na wiele sposobów – wykazuje działanie antyoksydacyjne, poprawia odporność, przyspiesza metabolizm i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Lista jej prozdrowotnych właściwości jest znacznie dłuższa. Roślina zawiera szereg witamin oraz mikroelementów.

U kobiet dobrym sposobem na to, jak zwiększyć libido wskazana jest kuchnia, zawierająca produkty takie jak:

  • ostrygi,
  • cynamon,
  • wanilia,
  • rozmaryn,
  • chilli,
  • olejki eteryczne - przede wszystkim te o zapachu drzewa sandałowego oraz cytrusów i jaśminu.

Inne naturalne afrodyzjaki dla kobiet, podnoszące libido to:

  • witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, wspomoże też ukrwienie narządów płciowych, cytrusy to najlepsze źródło witaminy C,
  • witaminy z grupy B pomagają utrzymać układ nerwowy w jak najlepszej kondycji, znajdują się w orzechach, pełnym ziarnie, brokułach,
  • miłorząb japoński,
  • damiana (turnera diffusa),
  • ptychopetalum,
  • lukrecja.

6. Zalecenia dla osób, które borykają się z obniżonym libido

W przypadku obniżonego libido zaleca się unikania:

  • cukru i słodzonych produktów,
  • tłuszczów zwierzęcych,
  • produktów wysokokalorycznych,
  • alkoholu,
  • stresu.

Obniżenie libido może przytrafić się każdemu. Gdy ochota na seks maleje, warto podjąć stosowne kroki, by ją odzyskać. Jeżeli problem popędu seksualnego jest bardzo zaawansowany, to najbardziej powszechną formą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza. W sytuacji, kiedy przyczyny takiego stanu rzeczy wykraczają poza sferę czysto fizjologiczną i wiążą się np. z chronicznym stresem, brakiem akceptacji własnego ciała czy też zaniżoną samooceną, warto skorzystać z pomocy psychologicznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze