Sprawdź, czy uda się in vitro
Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty badań krwi pod kątem hormonu AMH mogą pomóc przewidzieć liczbę potencjalnych jajeczek. Według nowego badania, kobiety o wysokim poziomie hormonu AMH produkują więcej jajeczek w in vitro, a prawdopodobieństwo ciąży jest u nich wyższe niż u kobiet z niskim poziomem tego hormonu. To odkrycie może pomóc lekarzom w bardziej efektywnym dopasowaniu leczenia, a dla potencjalnych rodziców może być źródłem ważnych informacji o procesie zapłodnienia in vitro.
1. Hormon AMH a skuteczność in vitro
Geralyn Lambert-Messerlian, współautorka badań, mówi, że dzięki mierzeniu poziomu AMH przed lub podczas stymulacji jajników, lekarze mogą poinformować pacjentkę i jej partnera o prawdopodobieństwie powodzenia zapłodnienia. Ponadto wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie poprzez dostosowanie stymulacji hormonalnej pacjentki w ciągu tygodnia poprzedzającego ekstrakcję jajeczek w celu zapłodnienia. Dzięki indywidualizacji procedur in vitromożna, przynajmniej w teorii, zwiększyć szanse na sukces. Wyniki badań nie zostały jeszcze poparte dodatkowymi badaniami, ale wnioski płynące z testów są logiczne. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie wykonanie testu hormonalnego w tym samym cyklu, bez konieczności czekania na kolejny, ponieważ miałoby to duże znaczenie dla pacjentek.
2. Przebieg badań nad AMH
Hormon AMH jest wytwarzany przez małe pęcherzyki w jajnikach i pomaga regulować ich wzrost. Poziom hormonu AMH wskazuje na to, jak wiele pęcherzyków ma kobieta w chwili badania. W czasie badań grupa naukowców, na czele z Lambert-Messerlian i Blazarem, mierzyła poziom AMH u 190 pacjentek poddających się zapłodnieniu in vitro w wieku od 22 do 44 lat, zarówno na początku, jak i na końcu stymulacji pęcherzyków hormonami. Badacze liczyli jajeczka, po czym przeprowadzali badania krwi i wykonywali badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia ciąży. Okazało się, że kobiety z niskim poziomem hormonu AMH w pierwszym teście zwykle wytwarzały około 6 jajeczek, a kobiety z trzykrotnie wyższym poziomem AMH miały średnio 20 jajeczek.
Ponadto badanie AMH pomagało przewidzieć, czy ciąża się utrzyma. Zaledwie jedna czwarta kobiet z niskim poziomem tego hormonu była w ciąży 5-6 tygodni po in vitro. Natomiast w przypadku kobiet z wysokim poziomem AMH, aż trzy piąte pacjentek w tym okresie spodziewało się dziecka. Lambert-Messerlian podkreśla przy tym, że większość innych badań nie znalazło zależności pomiędzy poziomem hormonu AMH a donoszeniem ciąży do terminu porodu. Z kolei Blazar zauważa, że także u kobiet z niskim poziomem hormonu dochodziło do zapłodnienia, dlatego rezygnacja z procedur in vitro w obliczu nie najlepszych wyników badań AMH nie jest wskazana.
Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży. Być może wkrótce wyniki testów będą miały praktyczne zastosowanie, dzięki czemu lekarze będą w stanie pomóc pacjentkom uzyskać optymalne warunki do zajścia w ciążę.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.