Sprawdź, czy uda się in vitro

Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty badań krwi pod kątem hormonu AMH mogą pomóc przewidzieć liczbę potencjalnych jajeczek. Według nowego badania, kobiety o wysokim poziomie hormonu AMH produkują więcej jajeczek w in vitro, a prawdopodobieństwo ciąży jest u nich wyższe niż u kobiet z niskim poziomem tego hormonu. To odkrycie może pomóc lekarzom w bardziej efektywnym dopasowaniu leczenia, a dla potencjalnych rodziców może być źródłem ważnych informacji o procesie zapłodnienia in vitro.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Hormon AMH a skuteczność in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Geralyn Lambert-Messerlian, współautorka badań, mówi, że dzięki mierzeniu poziomu AMH przed lub podczas stymulacji jajników, lekarze mogą poinformować pacjentkę i jej partnera o prawdopodobieństwie powodzenia zapłodnienia. Ponadto wyniki badań mogą mieć praktyczne zastosowanie poprzez dostosowanie stymulacji hormonalnej pacjentki w ciągu tygodnia poprzedzającego ekstrakcję jajeczek w celu zapłodnienia. Dzięki indywidualizacji procedur in vitromożna, przynajmniej w teorii, zwiększyć szanse na sukces. Wyniki badań nie zostały jeszcze poparte dodatkowymi badaniami, ale wnioski płynące z testów są logiczne. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie wykonanie testu hormonalnego w tym samym cyklu, bez konieczności czekania na kolejny, ponieważ miałoby to duże znaczenie dla pacjentek.

Przebieg badań nad AMH

Hormon AMH jest wytwarzany przez małe pęcherzyki w jajnikach i pomaga regulować ich wzrost. Poziom hormonu AMH wskazuje na to, jak wiele pęcherzyków ma kobieta w chwili badania. W czasie badań grupa naukowców, na czele z Lambert-Messerlian i Blazarem, mierzyła poziom AMH u 190 pacjentek poddających się zapłodnieniu in vitro w wieku od 22 do 44 lat, zarówno na początku, jak i na końcu stymulacji pęcherzyków hormonami. Badacze liczyli jajeczka, po czym przeprowadzali badania krwi i wykonywali badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia ciąży. Okazało się, że kobiety z niskim poziomem hormonu AMH w pierwszym teście zwykle wytwarzały około 6 jajeczek, a kobiety z trzykrotnie wyższym poziomem AMH miały średnio 20 jajeczek.

Ponadto badanie AMH pomagało przewidzieć, czy ciąża się utrzyma. Zaledwie jedna czwarta kobiet z niskim poziomem tego hormonu była w ciąży 5-6 tygodni po in vitro. Natomiast w przypadku kobiet z wysokim poziomem AMH, aż trzy piąte pacjentek w tym okresie spodziewało się dziecka. Lambert-Messerlian podkreśla przy tym, że większość innych badań nie znalazło zależności pomiędzy poziomem hormonu AMH a donoszeniem ciąży do terminu porodu. Z kolei Blazar zauważa, że także u kobiet z niskim poziomem hormonu dochodziło do zapłodnienia, dlatego rezygnacja z procedur in vitro w obliczu nie najlepszych wyników badań AMH nie jest wskazana.

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży. Być może wkrótce wyniki testów będą miały praktyczne zastosowanie, dzięki czemu lekarze będą w stanie pomóc pacjentkom uzyskać optymalne warunki do zajścia w ciążę.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Zapłodnienie in vitro

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Przygotowanie do in vitro to nie tylko procedury umożliwiające dokonanie sztucznego zapłodnienia, ale również wszelkie badania diagnostyczne, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności.