Przejdź na WP

Stalking - co to jest stalking, aspekty prawne nękania, jak się bronić przed prześladowcą?

Nękanie, czyli stalking, to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej osoby stanu uzasadnionych obaw o swoje bezpieczeństwo. W tym procesie, z jednej strony występuje stalker (sprawca), a z drugiej – osoba nękana (ofiara).

Zobacz film: "Stalking [Kontrowersje]"

spis treści

Stalking telefoniczny może nie wyglądać na przestępstwo i sprawiać wrażenie niewinnych, miłych działań ze strony stalkera. Ofiary nękania odczuwają stały niepokój, osaczenie oraz poczucie zagrożenia życia. Na czym dokładnie polega ten rodzaj przemocy i jak się bronić przed prześladowaniem?

1. Stalking - Co to jest stalking?

Obecnie pojęcie „stalking” jest określane jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”. Osoba dręcząca wykorzystuje również działania, które dla ludzi z otoczenia mogą być postrzegane jako przyjaźń.

Takie zachowanie należy potraktować poważnie i nie dać się wciągnąć w fałszywą przyjaźń czy uprzejmość. Nękanie jest czynem karalnym, podobnie jak zniszczenie mienia, przemoc domowa i obraza imienia. Przykładowe czyny typowe dla stalkingu to: śledzenie ofiary, osaczenie jej poprzez ciągłe wizyty, pocztę elektroniczną i wysyłanie SMS-ów oraz obdarowanie podarunkami.

2. Stalking - Aspekty prawne nękania

Stalking w Polsce nie ma regulacji prawnej w formie ustawy. Do orzeczenia o nękaniu wymienia się ustawę art. 191 § Kodeksu karnego.

„Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” oraz art. 190 § 1 Kodeksu karnego: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Skutki stalkingu można podzielić na fizyczne i psychiczne. Do fizycznych zalicza się: niszczenie rzeczy osobistych, destabilizację życia prywatnego i pracy, szkalowanie imienia poprzez rozpowszechnianie spreparowanych informacji, a także zgwałcenia, a nawet zabójstwa.

Do psychicznych skutków nękania można zaliczyć: objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), brak harmonii w życiu własnym oraz rodziny, utratę pracy. W skrajnych przypadkach może pojawić się uzależnienie i myśli samobójcze.

3. Stalking - Jak się bronić przed prześladowcą?

Osoba nękająca - stalking - ingeruje w życie prywatne ofiary. Jeżeli zachowania stalkera wywołują u osoby nękanej poczucie zagrożenia, to takie czyny należy niezwłocznie zgłosić na policję. Należy zebrać wszystkie dowody oraz zapisać SMS-y. Mogą nimi być również: e-maile, nagrania magnetofonowe, listy, zdjęcia, dokumentacja medyczna itd. Ofiary stalkingu mogą oczekiwać zadośćuczynienia w postaci wynagrodzenia pieniężnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Działania stalkerów wymierzone są m.in. w prywatność i intymność czy spokój ofiary. Nękanie może być przyczyną strat materialnych, poprzez np. rezygnację ofiary z pracy. Według § 1 Kodeksu cywilnego, osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. Według badań, sprawcy stalkingu to mężczyźni poniżej 40. roku życia. Oczywiście stalker może być również osobą nieznaną ofierze. Czasami stalking, czyli osoba prześladująca, to człowiek chory psychicznie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy