Trwa ładowanie...

Struny głosowe – co warto nich wiedzieć?

Struny głosowe to potoczne określenie fałdów głosowych. To parzysty fałd znajdujący się na bocznych ścianach krtani, położony poniżej fałdu przedsionkowego. Struny głosowe odgrywają dużą rolę w mówieniu i oddychaniu. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Co to są struny głosowe?

Struny głosowe to potoczna, ale i niepoprawna nazwa fałdów głosowych, które są umiejscowione w centralnej części krtani. To narząd parzysty. Dwa fałdy głosowe znajdują się w krtani, zlokalizowanej w środkowej części szyi, między gardłem a tchawicą.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Fałdy głosowe są pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a ich błona śluzowa zawiera gruczoły zwilżające. Pomiędzy nimi znajduje się szpara, stanowiąca najwęższą część krtani. Z nią struny głosowe tworzą głośnię.

Struny głosowe składają się z:

 • mięśni głosowych,
 • więzadeł głosowych,
 • tkanki łącznej,
 • naczyń krwionośnych,
 • nerwów.

Budowa strun głosowych daje im możliwości przesuwania się, zbliżania się i oddalania, co powoduje odpowiednio zwieranie i rozwieranie szpary głośni. Ich prawidłowe funkcjonowanie oznacza możliwość używania głosu, ale i oddychania.

Podczas oddychania fałdy odchylają się od siebie, a zbliżają się podczas fonacji. Struny głosowe ulegają drganiom i w ten sposób powstają dźwięki. Są one wywoływane przez impulsy nerwowe.

2. Choroby strun głosowych

Choroby strun głosowych to: afonia, dysfonia, a także zapalenie krtani, obrzęk Reinkego i guzek śpiewaczy. Łagodne zmiany, które występują w tym obszarze, to polip na strunach głosowych, brodawczak, torbiel, ziarniniak czy żylaki. W tym kontekście często pojawia się również rak krtani.

2.1. Zapalenie strun głosowych

Zapalenie strun głosowych objawia się chrypą, która powstaje wskutek obrzęku strun głosowych, a także zaczerwienienie gardła, ból o lekkim lub umiarkowanym natężeniu. Infekcja może mieć podłoże bakteryjne i wirusowe. Znacznie częściej dotyka dzieci, choć zdarza się również wśród dorosłych.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy zapalenia krtani:

 • zapalenie podgłośni, nazywane także zespołem krupu,
 • zapalenie nagłośni, które zwykle ma podłoże bakteryjne i dotyczy górnej części krtani.

2.2. Obrzęk Reinkego

Tak zwany obrzęk Reinkego w początkowym stadium objawia się chrypą. Obserwuje się zwiększenie monotonności głosu. Wyróżnia się cztery stadia obrzęku Reinkego. Stadium 1. i 2 wiąże się z terapią zachowawczą. Pozostałe stadia zwykle z leczeniem mikrochirurgicznym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.3. Guzki śpiewacze

Guzki śpiewacze, nazywane guzkami głosowymi czy guzkami krzykaczy, pojawiają się obustronnie w okolicy środkowej części fałdów głosowych. Główną przyczyną ich występowania jest przeciążenie głosu. Objawem jest chrypka oraz drżenie głosu. Początkowo zmiany są miękkie, jeśli jednak nie będą poddane rehabilitacji, mogą zmienić się w guzki twarde. Wówczas wymagają leczenia chirurgicznego.

2.4. Rak krtani

W kontekście chorób i patologii strun głosowych pojawia się również rak krtani. To nieprawidłowy i nieustający wzrost chorych komórek nabłonka krtani. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest narażenie na dym papierosowy. Zachorowania u osób niepalących są rzadkie.

Objawami raka krtani mogą być: zmiana brzmienia głosu, chrypka, trudności w połykaniu, uczucie przeszkody w obrębie krtani, uporczywy ból gardła, ból ucha, wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi, kaszel, problemy z oddychaniem, zmniejszenie masy ciała. W początkowym okresie rozwoju choroba może nie dawać wyraźnych objawów. Jak długo rozwija się rak krtani? W zależności od typu nowotworu jest to kwestia tygodni lub miesięcy.

Rodzaj leczenia raka krtani zależy od stadium choroby. Przy mniej zaawansowanych zmianach przeprowadza się mikrochirurgiczne usunięcie zmian na strunie głosowej lub chordektomię, czyli usunięcie zajętej struny głosowej. Przy laryngektomii częściowej chory zachowuje głos i prawidłowe oddychanie.

Gdy zmiany są większe, wykonuje się laryngektomię częściową lub całkowitą, czyli zabieg polegający na częściowym bądź całkowitym usunięciu krtani.

3. Jak dbać o struny głosowe?

O struny głosowe trzeba dbać. Warto pamiętać, że negatywny wpływ na nie ma wiele czynników, takich jak:

 • palenie tytoniu,
 • środki chemiczne, pyły,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • picie mocnej kawy i herbaty,
 • nieprawidłowa emisja głosu oraz jego regularne przeciążanie,
 • czynniki psychiczne: nadmierny stres czy depresja.

Jeśli struny głosowe szwankują, należy łagodzić ból, chrypkę oraz obrzęk domowymi sposobami na struny głosowe. Można sięgać po tabletki na chrypkę i struny głosowe oraz inne leki na struny głosowe bez recepty, na przykład przeciwzapalne roztwory do płukania gardła. Pomagają również inhalacje ziołowe (np. z szałwii czy tymianku). Jeśli niepokojące objawy nie ustępują, konieczna jest konsultacja lekarska. Czasem chrypka, która dokucza przez dłuższy czas może przecież zwiastować poważną chorobę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza