Trwa ładowanie...

Studia medyczne – charakterystyka, kierunki, uczelnie w Polsce

Studia medyczne należą do jednych z najbardziej obleganych. Znajdują się w czołówce choć progi punktowe przy rekrutacji są naprawdę wysokie. Podczas procesu rekrutacji na studia medyczne brane są pod uwagę wyniki maturalne z takich przedmiotów jak biologia, chemia czy język obcy. Na niektórych uczelniach uwzględnia się także wyniki z matematyki albo fizyki. Studia medyczne są zatem bardzo wymagające, a zdobycie wymarzonego tytułu zawodowego wiąże się z niezwykłym prestiżem.

spis treści

1. Studia medyczne – charakterystyka

Uzyskanie pełnego prawa wykonywania zawodu jest nadzwyczaj praco- i czasochłonne. Od studentów studiów medycznych na kierunku lekarskim wymaga się ukończenia sześcioletnich, jednolitych studiów, które podsumowuje trzynastomiesięczny staż zawodowy, a także egzamin państwowy. Wcale nie mniej popularnym kierunkiem z zakresu medycyny jest kierunek lekarsko-dentystyczny.

Zobacz film: "Tak wygląda polski doktor House. Wynazł metodę na raka mózgu"

Absolwenci studiów medycznych przechodzą taki sam proces uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu jak studenci medycyny. Innym kierunkiem na studiach medycznych jest farmacja. W programie tych studiów można odnaleźć zajęcia z farmakologii, biologii, chemii czy fizyki, niezmiernie przydatnej podczas analizy chemicznej składu poszczególnych leków.

Absolwenci farmacji znajdują pracę w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, które opracowują i systematycznie wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki. Po ukończeniu studiów medycznych na kierunku farmacja, absolwenci mogą poszukiwać zatrudnienia także w branży stricte chemicznej i kosmetycznej. Doskonale wykorzystają swoje umiejętności w laboratoriach diagnostycznych czy chociażby w organach inspekcyjnych.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre.

zobacz galerię

2. Studia medyczne – kierunki

Medycyna, farmacja czy stomatologia, to nie jedyne kierunki medyczne. Absolwenci fizjoterapii mogą podjąć pracę w ośrodkach dla niepełnosprawnych, sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej. Ci, którzy ukończyli ratownictwo medyczne, położnictwo czy pielęgniarstwo znajdują pracę w służbie zdrowia.

Osoby, których zainteresowania krążą w obrębie problematyki odżywania człowieka wybierają studia na kierunku dietetyka, a następnie poszukują pracy w poradniach żywieniowych bądź publicznych albo niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Studia na kierunku analityka medyczna pozwalają na zyskanie umiejętności oraz wiedzy z zakresu prowadzenia badań laboratoryjnych materiałów biologicznych, które zostały uprzednio pobrane od pacjentów.

Studenci audiofonologii zagłębiają wiedzę z zakresu technik medycznych wspomagających nie tylko słuch, ale również równowagę, budowę, zasady działania i eksploatacji aparatów słuchowych. Coraz bardziej popularnym kierunkiem staje się biotechnologia medyczna i elektroradiologia.

Zobacz także:

Studenci studiów medycznych mają również do wyboru fizykę medyczną, higienę dentystyczną, inżynierię biomedyczną, kosmetologię, logopedię ogólną i kliniczną, logopedię z audiologią, optometrię, terapię zajęciową, zastosowania fizyki w biologii i medycynie, zdrowie publiczne albo zdrowie środowiskowe.

3. Studia medyczne – uczelnie w Polsce

Osoby zainteresowane podjęciem studiów na studiach medycznych mogą zostać rekrutantami na wybranych spośród wielu, poniżej przedstawionych uczelniach:

 • Uniwersytet Łódzki,
 • Uniwersytet Jagielloński,
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
 • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
 • Uniwersytet Warszawski,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
 • Akademia Ignatianum w Krakowie,
 • Politechnika Lubelska,
 • Gdański Uniwersytet Medyczny,
 • Bydgoska Szkoła Wyższa,
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Studia medyczne – charakterystyka, kierunki, uczelnie w Polsce
Studia medyczne – charakterystyka, kierunki, uczelnie w Polsce
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza