Studia medyczne – charakterystyka, kierunki, uczelnie w Polsce
Studia medyczne należą do jednych z najbardziej obleganych. Znajdują się w czołówce choć progi punktowe przy rekrutacji są naprawdę wysokie. Podczas procesu rekrutacji na studia medyczne brane są pod uwagę wyniki maturalne z takich przedmiotów jak biologia, chemia czy język obcy. Na niektórych uczelniach uwzględnia się także wyniki z matematyki albo fizyki. Studia medyczne są zatem bardzo wymagające, a zdobycie wymarzonego tytułu zawodowego wiąże się z niezwykłym prestiżem.
1. Studia medyczne – charakterystyka
Uzyskanie pełnego prawa wykonywania zawodu jest nadzwyczaj praco- i czasochłonne. Od studentów studiów medycznych na kierunku lekarskim wymaga się ukończenia sześcioletnich, jednolitych studiów, które podsumowuje trzynastomiesięczny staż zawodowy, a także egzamin państwowy. Wcale nie mniej popularnym kierunkiem z zakresu medycyny jest kierunek lekarsko-dentystyczny.
Absolwenci studiów medycznych przechodzą taki sam proces uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu jak studenci medycyny. Innym kierunkiem na studiach medycznych jest farmacja. W programie tych studiów można odnaleźć zajęcia z farmakologii, biologii, chemii czy fizyki, niezmiernie przydatnej podczas analizy chemicznej składu poszczególnych leków.
Absolwenci farmacji znajdują pracę w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, które opracowują i systematycznie wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki. Po ukończeniu studiów medycznych na kierunku farmacja, absolwenci mogą poszukiwać zatrudnienia także w branży stricte chemicznej i kosmetycznej. Doskonale wykorzystają swoje umiejętności w laboratoriach diagnostycznych czy chociażby w organach inspekcyjnych.
2. Studia medyczne – kierunki
Medycyna, farmacja czy stomatologia, to nie jedyne kierunki medyczne. Absolwenci fizjoterapii mogą podjąć pracę w ośrodkach dla niepełnosprawnych, sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej. Ci, którzy ukończyli ratownictwo medyczne, położnictwo czy pielęgniarstwo znajdują pracę w służbie zdrowia.
Osoby, których zainteresowania krążą w obrębie problematyki odżywania człowieka wybierają studia na kierunku dietetyka, a następnie poszukują pracy w poradniach żywieniowych bądź publicznych albo niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Studia na kierunku analityka medyczna pozwalają na zyskanie umiejętności oraz wiedzy z zakresu prowadzenia badań laboratoryjnych materiałów biologicznych, które zostały uprzednio pobrane od pacjentów.
Studenci audiofonologii zagłębiają wiedzę z zakresu technik medycznych wspomagających nie tylko słuch, ale również równowagę, budowę, zasady działania i eksploatacji aparatów słuchowych. Coraz bardziej popularnym kierunkiem staje się biotechnologia medyczna i elektroradiologia.
Studenci studiów medycznych mają również do wyboru fizykę medyczną, higienę dentystyczną, inżynierię biomedyczną, kosmetologię, logopedię ogólną i kliniczną, logopedię z audiologią, optometrię, terapię zajęciową, zastosowania fizyki w biologii i medycynie, zdrowie publiczne albo zdrowie środowiskowe.
3. Studia medyczne – uczelnie w Polsce
Osoby zainteresowane podjęciem studiów na studiach medycznych mogą zostać rekrutantami na wybranych spośród wielu, poniżej przedstawionych uczelniach:
- Uniwersytet Łódzki,
- Uniwersytet Jagielloński,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
- Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
- Uniwersytet Warszawski,
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- Akademia Ignatianum w Krakowie,
- Politechnika Lubelska,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Bydgoska Szkoła Wyższa,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.