Trwa ładowanie...

Studia medyczne – charakterystyka, kierunki, uczelnie w Polsce

Studia medyczne należą do jednych z najbardziej obleganych. Znajdują się w czołówce choć progi punktowe przy rekrutacji są naprawdę wysokie. Podczas procesu rekrutacji na studia medyczne brane są pod uwagę wyniki maturalne z takich przedmiotów jak biologia, chemia czy język obcy. Na niektórych uczelniach uwzględnia się także wyniki z matematyki albo fizyki. Studia medyczne są zatem bardzo wymagające, a zdobycie wymarzonego tytułu zawodowego wiąże się z niezwykłym prestiżem.

Zobacz film: "Tak wygląda polski doktor House. Wynazł metodę na raka mózgu"

spis treści

1. Studia medyczne – charakterystyka

Uzyskanie pełnego prawa wykonywania zawodu jest nadzwyczaj praco- i czasochłonne. Od studentów studiów medycznych na kierunku lekarskim wymaga się ukończenia sześcioletnich, jednolitych studiów, które podsumowuje trzynastomiesięczny staż zawodowy, a także egzamin państwowy. Wcale nie mniej popularnym kierunkiem z zakresu medycyny jest kierunek lekarsko-dentystyczny.

Absolwenci studiów medycznych przechodzą taki sam proces uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu jak studenci medycyny. Innym kierunkiem na studiach medycznych jest farmacja. W programie tych studiów można odnaleźć zajęcia z farmakologii, biologii, chemii czy fizyki, niezmiernie przydatnej podczas analizy chemicznej składu poszczególnych leków.

Absolwenci farmacji znajdują pracę w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych, które opracowują i systematycznie wprowadzają na rynek coraz to nowsze leki. Po ukończeniu studiów medycznych na kierunku farmacja, absolwenci mogą poszukiwać zatrudnienia także w branży stricte chemicznej i kosmetycznej. Doskonale wykorzystają swoje umiejętności w laboratoriach diagnostycznych czy chociażby w organach inspekcyjnych.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre....

zobacz galerię

2. Studia medyczne – kierunki

Medycyna, farmacja czy stomatologia, to nie jedyne kierunki medyczne. Absolwenci fizjoterapii mogą podjąć pracę w ośrodkach dla niepełnosprawnych, sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej. Ci, którzy ukończyli ratownictwo medyczne, położnictwo czy pielęgniarstwo znajdują pracę w służbie zdrowia.

Osoby, których zainteresowania krążą w obrębie problematyki odżywania człowieka wybierają studia na kierunku dietetyka, a następnie poszukują pracy w poradniach żywieniowych bądź publicznych albo niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Studia na kierunku analityka medyczna pozwalają na zyskanie umiejętności oraz wiedzy z zakresu prowadzenia badań laboratoryjnych materiałów biologicznych, które zostały uprzednio pobrane od pacjentów.

Studenci audiofonologii zagłębiają wiedzę z zakresu technik medycznych wspomagających nie tylko słuch, ale również równowagę, budowę, zasady działania i eksploatacji aparatów słuchowych. Coraz bardziej popularnym kierunkiem staje się biotechnologia medyczna i elektroradiologia.

Zobacz także:

Studenci studiów medycznych mają również do wyboru fizykę medyczną, higienę dentystyczną, inżynierię biomedyczną, kosmetologię, logopedię ogólną i kliniczną, logopedię z audiologią, optometrię, terapię zajęciową, zastosowania fizyki w biologii i medycynie, zdrowie publiczne albo zdrowie środowiskowe.

3. Studia medyczne – uczelnie w Polsce

Osoby zainteresowane podjęciem studiów na studiach medycznych mogą zostać rekrutantami na wybranych spośród wielu, poniżej przedstawionych uczelniach:

 • Uniwersytet Łódzki,
 • Uniwersytet Jagielloński,
 • Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
 • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
 • Uniwersytet Warszawski,
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
 • Akademia Ignatianum w Krakowie,
 • Politechnika Lubelska,
 • Gdański Uniwersytet Medyczny,
 • Bydgoska Szkoła Wyższa,
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.