Trwa ładowanie...

Świąd pochwy – co należy wiedzieć?

Świąd pochwy to jeden z objawów chorób układu rozrodczego kobiet: grzybicy pochwy, bakteryjnego zakażenia pochwy i rzęsistkowicy. Jako przyczynę swędzenia pochwy podaje się m. in. brak równowagi flory bakteryjnej, stosowanie antybiotykoterapii i nadmierną suchość tego narządu płciowego. W celu przeciwdziałania świądowi pochwy do higieny intymnej należy używać kosmetyków o pH równym 5,2.

1. Przyczyny świądu pochwy

Przyczyny swędzenia pochwy można podzielić na chorobowe i niechorobowe. O chorobowej przyczynie świądu pochwy mówi się wówczas, gdy odnotowuje się zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w reakcji na wzrost jej pH. Ryzyko pojawienia się świądu wzrasta w okresie choroby leczonej antybiotykami. Przyjmowanie tych leków wpływa bowiem na zmniejszenie ilości dobroczynnych bakterii – pałeczek kwasu mlekowego, które chronią okolice intymne przed infekcjami.

Jako niechorobową przyczynę swędzenia pochwy podaje się nadmierną suchość tego organu, która jest wynikiem niedoboru wody w organizmie kobiety, skutkiem stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, lateksowych prezerwatyw (lepiej wybrać środki antykoncepcyjne wyprodukowane z silikonu) i nieprawidłowo dopasowanych lubrykantów. Za przesadną suchość tego organu może odpowiadać również używanie tamponów w okresie niewielkiego krwawienia menstruacyjnego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Menopauza (prezentacja edukacyjna)
Menopauza (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Co to jest menopauza? Menopauza to permanentny koniec comiesięcznej menstruacji. Jest to punkt zwrotny

zobacz galerię

Jeżeli na świąd okolic intymnych skarżą się kobiety w okresie menopauzalnym, jego przyczyn upatruje się w zanikowym zapaleniu sromu i stanie zapalnym pochwy. Dolegliwości te mają związek z zaburzeniami hormonalnymi, które w tym czasie występują w organizmie dojrzałej kobiety. Skutkiem stanu zapalnego okolic intymnych jest zanik tkanki tłuszczowej warg sromowych i utrata grubości nabłonka.

2. Objawy infekcji pochwy

Świąd pochwy jest jednym z pierwszych objawów chorób układu rozrodczego kobiet, do których zaliczamy grzybicę pochwy, bakteryjne zakażenie pochwy i rzęsistkowicę. Jeżeli kobieta odnotuje nieprzyjemne swędzenie w okolicach intymnych, powinna niezwłocznie poinformować o tej dolegliwości lekarza ginekologii.

Do symptomów grzybicy pochwy (wywołanej przez drożdżaki, które w sposób naturalny występują w pochwie, ale zdarza się, że dochodzi do ich niebezpiecznego namnażania się) zaliczamy:

Jeżeli stan zapalny wywołają bakterie, mówi się o bakteryjnym zakażeniu pochwy. Przyczyną bakteryjnej waginozy jest zaburzenie funkcjonowania układu hormonalnego i nieprawidłowa higiena intymna. Natomiast objawem bakteryjnego zakażenia pochwy jest m. in:

  • świąd pochwy,
  • pieczenie w okolicy intymnej,
  • ból w trakcie mikcji,
  • upławy o rybim zapachu i żółtym lub szarym zabarwieniu.

Za rozwój rzęsistkowicy odpowiada rzęsistek pochwowy. Do grupy symptomów tej choroby przenoszonej drogą płciową zalicza się swędzenie u wejścia pochwy, ból w trakcie stosunku seksualnego oraz zielono-żółte upławy pochwowe.

Warto wiedzieć

3. Jak zapobiegać swędzeniu pochwy?

Aby przeciwdziałać świądowi pochwy, należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne przeznaczone do higieny intymnej o pH zbliżonym do pH pochwy (wynosi 5,2). Bywa, że niektóre substancje, które zawierają preparaty do mycia narządów płciowych, stanowią przyczynę rozwoju reakcji alergicznej i wywołują podrażnienia. W spisie składników produktów do mycia warto zatem szukać pałeczek kwasu mlekowego, które chronią okolice intymne przed infekcjami.

Za pojawienie się swędzenia pochwy mogą być odpowiedzialne środki do prania bielizny. W związku z tym w momencie zaobserwowania tej przypadłości warto zmienić dotychczas stosowane proszki i płyny na środki piorące o naturalnym składzie. Alternatywą są łagodne detergenty przeznaczone do prania ubrań dziecięcych. Ryzyko pojawienia się świądu pochwy zminimalizuje również wybór luźnej i przewiewnej bielizny wykonanej z bawełny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza