Trwa ładowanie...

Świecowanie uszu – przebieg i efekty. Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Świecowanie uszu, czyli inaczej konchowanie to prosty zabieg wykorzystywany w medycynie naturalnej do usunięcia nadmiaru woskowiny i zanieczyszczeń z uszu. Osoba wykonująca zabieg wkłada do ucha pacjenta ręcznie wykonaną świecę, która następnie zostaje zapalona. Świecowanie uszu ukierunkowane jest na utrzymanie prawidłowej higieny uszu. Uważa się, że konchowanie pomaga także w oczyszczeniu zatok i łagodzeniu kataru. Na czym polega świecowanie uszu? Jakie efekty przynosi świecowanie uszu? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody?

Zobacz film: "Świecowanie uszu [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Co to jest świecowanie uszu i jak przebiega?

Świecowanie uszu przeprowadzane jest za pomocą specjalnych świec wykonanych z wosku pszczelego, włókna lnianego i miodowego ekstraktu. Podczas zabiegu świecowania pacjent zajmuje boczną pozycję, układając głowę na poduszce. Głowa zostaje przykryta ręcznikiem lub pokrowcem z wyciętym na ucho otworem.

Przed świecowaniem małżowina uszna pacjenta zostaje nasmarowana kremem pobudzającym krążenie. Zapalona świeca wkładana jest na głębokość około jednego centymetra. Kiedy przestaje ona płonąć i zaczyna się żarzyć, kanał słuchowy nagrzewa się i wytwarza się w nim podciśnienie, które wyciąga woskowinę, osady i zanieczyszczenia. Nadmiar wosku usuwa się za pomocą pęsety.

Pielęgnacyjne właściwości konchowania uszu znane są od setek lat. Metodę tę praktykowalno w już starożytnym Egipcie i Grecji. Zabieg świecowania znajduje się w ofercie wielu salonów kosmetycznych. Stanowi alternatywę dla wyrobów medycznych przeznaczonych do higieny uszu. Lekarze są przeciwni wykonywaniu tego zabiegu. Należy pamiętać, że świecowanie niesie ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej i poparzeń ucha. W niektórych przypadkach może zakończyć się również czasową utratą słuchu czy rozwojem zapalenia ucha.

Masowanie uszu. Zobacz, jakie efekty daje
Masowanie uszu. Zobacz, jakie efekty daje [5 zdjęć]

Medycyna chińska zakłada, że zewnętrzna część małżowiny usznej stanowi system zakończeń nerwowych, które...

zobacz galerię

2. Wskazania

Świecowanie uszu uznawane jest za zabieg przyjemny i odprężający. Zwolennicy świecowania uszu polecają ten zabieg w celu oczyszczenia ucha lub złagodzenia objawów chorób uszu, nosa lub gardła. Świecowanie uszu może pomóc w pozbyciu się szumów usznych, niedosłuchu, zawrotów głowy lub zespołu przewlekłego zmęczenia, dolegliwości bólowych głowy, nawracającego zapalenia zatok, nawracających przeziębień.

Konchowanie uszu zalecane jest również osobom pracującym w miejscach zakurzonych i w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza, a także po powrocie znad morza w celu oczyszczenia przewodów słuchowych z piasku.

Zobacz także

3. Jak często wykonywać świecowanie uszu?

Zabieg świecowania uszu najlepiej wykonywać raz na pół roku. Nieco częściej mogą go wykonywać osoby mające problem z nagromadzaniem się dużej ilości woskowiny w uszach, osoby mające częstą styczność z wysokim poziomem hałasu, kurzem lub pyłem. Zabieg może być powtarzany kilkukrotnie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.

4. Świecowanie uszu a przeciwskazania

Zarówno dorośli, jak i dzieci z nadpobudliwością ruchową nie powinni korzystać z zabiegu, gdyż wymaga on zachowania nieruchomej pozycji. Zabieg nie jest również wskazany dla pacjentów noszących aparaty słuchowe czy implanty. Przeciwwskazaniami do świecowania uszu są również:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Efekty

Konchowanie uszu często jest krytykowane przez lekarzy. Uważa się, że podciśnienie powstające w trakcie zabiegu nie jest wystarczające do usunięcia zanieczyszczeń. Dolegliwości takie jak niedosłuch lub stany zapalne powinny być konsultowane z lekarzem.

Świecowanie uszu może łagodzić pewne objawy chorób, lecz nie pozwala na ich wyleczenie. Tego typu zabieg pomaga zwalczać pewne dolegliwości związane z uszami za pomocą olejków zawartych w świecach, lecz efekt ich działania jest krótkotrwały.

6. Świecowanie uszu a bezpieczeństwo

Świecowanie uszu może być niebezpieczne, jeśli wykonuje je osoba niedoświadczona. Wykonując zabieg samemu można doprowadzić do oparzeń lub powikłań takich jak m.in. tymczasowa utrata słuchu lub niedrożność kanału słuchowego.

W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej. Decydując się na konchowanie uszu, wybierzmy zaufanego i doświadczonego specjalistę.

Warto pamiętać, ze świecowanie uszu nie jest uznawane przez medycynę tradycyjną. Nie istnieją również żadne dowody naukowe ostatecznie potwierdzające jego skuteczność.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza