Trwa ładowanie...

Świecowanie uszu – przebieg i efekty. Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Świecowanie uszu, czyli inaczej konchowanie to prosty zabieg wykorzystywany w medycynie naturalnej do usunięcia nadmiaru woskowiny i zanieczyszczeń z uszu. Uważa się, że konchowanie pomaga także w oczyszczeniu zatok i łagodzeniu kataru. Na czym polega świecowanie uszu? Jakie efekty przynosi świecowanie uszu?

Zobacz film: "Świecowanie uszu [Specjalista radzi]"

1. Świecowanie uszu – przebieg

Świecowanie uszu przeprowadzane jest za pomocą specjalnych świec wykonanych z wosku pszczelego, włókna lnianego i miodowego ekstraktu. Podczas zabiegu świecowania pacjent zajmuje boczną pozycję, układając głowę na poduszce. Głowa zostaje przykryta ręcznikiem lub pokrowcem z wyciętym na ucho otworem.

Przed świecowaniem małżowina uszna pacjenta zostaje nasmarowana kremem pobudzającym krążenie. Zapalona świeca wkładana jest na głębokość około 1 cm. Nadmiar wosku usuwa się za pomocą pęsety. Należy pamiętać, że świecowanie niesie ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej i poparzeń ucha.

Masowanie uszu. Zobacz, jakie efekty daje
Masowanie uszu. Zobacz, jakie efekty daje [5 zdjęć]

Medycyna chińska zakłada, że zewnętrzna część małżowiny usznej stanowi system zakończeń nerwowych, które...

zobacz galerię

2. Świecowanie uszu – kiedy przeprowadzić zabieg?

Zwolennicy świecowania uszu polecają ten zabieg w celu oczyszczenia ucha lub złagodzenia objawów chorób uszu, nosa lub gardła. Świecowanie uszu może pomóc w pozbyciu się szumów usznych, zawrotów głowy lub zespołu przewlekłego zmęczenia.

3. Świecowanie uszu – jak często robić?

Zabieg świecowania uszu najlepiej wykonywać raz na pół roku. Nieco częściej mogą go wykonywać osoby mające częstą styczność z wysokim poziomem hałasu, kurzem lub pyłem. Zabieg może być powtarzany kilkukrotnie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.

4. Świecowanie uszu – przeciwskazania

Zarówno dorośli, jak i dzieci z nadpobudliwością ruchową nie powinni korzystać z zabiegu, gdyż wymaga on zachowania nieruchomej pozycji. Przeciwwskazaniami do świecowania uszu są również ostre zapalenie uszu, choroby zakaźne, urazy głowy, uszkodzenia błony bębenkowej czy uczulenia na pszczele produkty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Świecowanie uszu pozwala pozbyć się woskowiny i zanieczyszczeń
Świecowanie uszu pozwala pozbyć się woskowiny i zanieczyszczeń (123RF)

5. Świecowanie uszu – efekty

Konchowanie uszu często jest krytykowane przez lekarzy. Uważa się, że podciśnienie powstające w trakcie zabiegu nie jest wystarczające do usunięcia zanieczyszczeń. Dolegliwości takie jak niedosłuch lub stany zapalne powinny być konsultowane z lekarzem.

Świecowanie uszu może łagodzić pewne objawy chorób, lecz nie pozwala na ich wyleczenie. Tego typu zabieg pomaga zwalczać pewne dolegliwości związane z uszami za pomocą olejków zawartych w świecach, lecz efekt ich działania jest krótkotrwały.

6. Świecowanie uszu – bezpieczeństwo

Świecowanie uszu może być niebezpieczne, jeśli wykonuje je osoba niedoświadczona. Wykonując zabieg samemu można doprowadzić do oparzeń lub powikłań takich jak m.in. tymczasowa utrata słuchu lub niedrożność kanału słuchowego.

W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej. Decydując się na konchowanie uszu, wybierzmy zaufanego i doświadczonego specjalistę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.