Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Indii

Szczepienia przed wyjazdem do Indii
Szczepienia przed wyjazdem do Indii

Gdy planujemy wycieczkę do Indii, wspaniałego kraju położonego w Azji Południowej, warto zgłosić się do punktu szczepień. Choć nie ma oficjalnego nakazu szczepienia się przed wyprawą do Indii, zaleca się mimo wszystko wykonanie kilku zapobiegawczych zastrzyków. Środki farmakologiczne znacznie obniżają ryzyko zarażenia się różnorodnymi chorobami, które powszechnie występują w Indiach. Przed wyjazdem powinniśmy zatem zapoznać się z panującymi w danym kraju warunkami zdrowotnymi i higienicznymi.

spis treści

1. Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Indii

Osoby, które wybierają się do Indii powinny zaszczepić się przeciwko:

  • WZW A i B – jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie szczepionki, która działa zarówno wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, musimy do punktu szczepień zgłosić się minimum pół roku przed wyjazdem, ponieważ szczepionkę podaje się w trzech dawkach. Drugą dawkę podaje się już miesiąc po pierwszej, jednak ostatnią trzecią, dopiero po upływie 6 miesięcy od pierwszej. Szczepionka nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje ponad 130 zł, jednak dzięki niej możemy choć odrobinę bezpieczniej podróżować po Indiach.
  • Durowi brzusznemu (tyfusowi) – szczepionkę przeciwko tej chorobie podaje się tylko jeden raz, minimum dwa tygodnie przed wyjazdem. Cena szczepionki wynosi ponad 160 zł.
  • Błonica i tężec – obowiązkowo przeciwko tym chorobom szczepi się każdą młodą osobę w wieku 18 lat, ponieważ szczepienia te znajdują się w kalendarzu obowiązkowych szczepień. W późniejszym okresie szczepionkę należy przyjmować co każde 10 lat. Koszt wynosi ok. 30 zł.
  • Malaria – podwyższone ryzyko zachorowania na malarię występuje, gdy planujemy wycieczkę do Indii w porze wilgotnej. W porze suchej zagrożenie spada. Mimo wszystko, dla własnego bezpieczeństwa, zaleca się przyjęcie leków przeciwko malarii. W tym przypadku nie podaje się szczepionek, a leki ochronne. Środki te przyjmuje się przez dwa tygodnie przed wyjazdem, stosując jedną tabletkę na tydzień. Leki ochronne sprawiają, że jeśli dojdzie do zakażenia malarią, zarazki zostaną albo całkowicie zabite albo unieszkodliwione do stadium, w którym nie będą zagrażały ludzkiemu życiu.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zastosowane szczepienia przed wyjazdem, gwarantują nam względne poczucie bezpieczeństwa, gdyż znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia opisanych chorób.

2. Zalecenia przed podróżą do Indii

Przed podróżą do Indii powinniśmy koniecznie udać się lekarza, który objaśni nam jakie zagrożenia zdrowotne czyhają na nas w tym kraju i jak się przed nimi chronić. Lekarz stwierdzi także, czy konieczne są szczepienia przed podróżą, jeśli tak to jakie. Przeprowadzenie terapii ochronnej w dużej mierze zależy od tego, do której części Indii się wybieramy i o jakiej porze roku. Jeśli przykładowo wybieramy się do Delhi, wówczas wskazane jest przeprowadzenie terapii przeciwko malarii, ponieważ w tym regionie notuje się dość wysoką zachorowalność. Natomiast w okolicach Kaszmiru ryzyko zachorowania znacznie spada.

Wybierając się w podróż do Indii powinniśmy zadbać, by w naszej walizce znalazły się środki, które pomogą nam jak najszybciej zwalczyć wszelkie chorobowe objawy jak np. leki przeciwbiegunkowe. Z uwagi na panujące w Indiach warunki pogodowe, warto wziąć z sobą kremy do opalania z wysokim filtrem, by uniknąć poparzeń słonecznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.