Trwa ładowanie...

Tamponada serca – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Tamponada serca - to nazwa sytuacji klinicznej, która jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. W jej przebiegu dochodzi do upośledzenia pracy serca na skutek nagromadzenia krwi w jamie osierdzia. Patogenezą tej sytuacji jest wzrost ciśnienia we wspomnianej jamie w wyniku czego dochodzi do nieefektywnej pracy serca.

Zobacz film: "Kardiologia interwencyjna"

spis treści

1. Tamponada serca – patogeneza

Biorąc pod uwagę procesy zachodzące w tamponadzie osierdzia, należy wspomnieć, że w jej przebiegu dochodzi do upośledzenia pracy serca w dwóch mechanizmach. Po pierwsze na skutek narastającego braku możliwości zapewnienia właściwego napływu krwi do serca dochodzi do spadku jego objętości wyrzutowej z wszelkimi tego konsekwencjami - między innymi niedotlenieniem.

Dodatkowo, skoro krew nie może efektywnie napływać do jam serca, w wyniku tamponady osierdzia dochodzi do zastoju krwi w organizmie, efektem czego mogą być obrzęki.

Tamponada osierdzia jest patologią dotyczącą serca
Tamponada osierdzia jest patologią dotyczącą serca (123RF)

Sytuacji kliniczne, które mogą doprowadzić do stanu tamponady serca, nie obejmują tylko stanów kardiologicznych – dzieje się tak na skutek na przykład chorób nowotworowych czy też w przebiegu gruźlicy. Tamponada osierdzia może być także konsekwencją urazu – na przykład komunikacyjnego.

2. Tamponada serca – objawy

Z uwagi na konsekwencje, jakie może nieść za sobą tamponada osierdzia warto wspomnieć o jej objawach. Wiele zależy od tempa narastania objętości w worku osierdziowym. Przy szybkim tempie istnieje ryzyko zatrzymania pracy serca, a w związku z tym nawet śmierci.

Płyn może jednak gromadzić się powoli, w związku z czym objawy towarzyszące tamponadzie serca również mogą rozwijać się powoli, dzięki możliwościom adaptacyjnym osierdzia. Typowymi objawami tamponady serca jest duszność oraz zmniejszenie tolerancji na wysiłek fizyczny.

Przeczytaj także

Dochodzi także do powstawania obrzęków, które lokalizuje się głównie w dolnych partiach ciała. Konsekwencją tamponady osierdzia jest również tachykardia, która może być bezpośrednio odczuwana przez chorego.

3. Tamponada serca – diagnostyka

Dzięki rozwojowi technik diagnostycznych, dysponujemy szerokim zakresem badań, które w znaczący sposób ułatwiają postawienia właściwej diagnozy – w tym wypadku tamponady serca.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych....

zobacz galerię

Kluczowym dla postawienia rozpoznania tamponady serca jest badanie echokardiograficzne. Pomocne może okazać się wykonanie badania EKG, ale także rentgenogramu – jednak ich wynik może nie być jednoznaczny.

4. Tamponada osierdzia – leczenie

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że leczenie tamponady osierdzia zależy od jej etiologii. W sytuacji, kiedy objawy narastają w dużym tempie konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Procedurą terapeutyczną jest w tym wypadku perikardiocenteza – czyli odbarczenie worka osierdziowego efektem czego możliwa jest bardziej efektywna praca serca.

W tamponadzie serca kluczowe jest postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia w szybkim tempie szczególnie, kiedy objawy tamponady osierdzia szybko narastają - z tego względu w przypadku tamponady, która wystąpi w szpitalu, szanse pacjentów na pozytywne wyjście z tej sytuacji jest znacznie większe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.