Trwa ładowanie...

"Tańczące robaki" w mosznie. 26-latek usłyszał zaskakującą diagnozę

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 17.12.2022 23:48
26-latek zmagał się z zakażeniem pasożytniczym
26-latek zmagał się z zakażeniem pasożytniczym (Getty Images)

Na łamach czasopisma New England Journal of Medicine opisano niecodzienny przypadek młodego pacjenta, u którego w mosznie zagnieździły się robaki. Zakażenie pasożytnicze znane jako filarioza limfatyczna wywołało szereg objawów, które zaniepokoiły 26-latka.

spis treści

1. Pierwszym objawem był ból jąder

26 letni mężczyzna zmagał się z bólem jąder, obrzękiem moszny i podwyższoną temperaturą. Objawy utrzymywały się przez miesiąc, dlatego mężczyzna postanowił zgłosić się do szpitala Max Super Specialty Hospital. Lekarze od początku podejrzewali zakażenie pasożytnicze.

Przeprowadzono serię badań. Wykonano USG, pobrano próbkę płynu z moszny do badań laboratoryjnych, a także próbkę krwi. Wyniki badań były dla lekarzy zaskakujące. U mężczyzny stwierdzono eozynofilię bezwzględną, czyli stan wskazujący m.in. na możliwość zakażenia pasożytniczego. Nie to jednak zdumiało lekarzy, a widok na ekranie w trakcie ultrasonograficznego badania jąder.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W mosznie 26-latka zauważono nietypowe kanaliki - wewnątrz jednego z nich poruszało się coś, co lekarze początkowo określili jako echogeniczne, liniowe struktury. Później okazało się, że są to nicienie Wuchereria bancrofti. Niecodzienny "taniec" uwieczniono na filmie. Był on spowodowany aktywnością nicieni poruszających się wewnątrz moszny.

2. Mężczyzna przeszedł terapię lekami przeciwpasożytniczymi

Filariozy są grupą chorób zarówno ludzi, jak i zwierząt wywoływane przez robaki nazywane filariami. Istnieje wiele gatunków tych robaków, jednak tylko osiem powoduje objawy chorobowe.

Fliariozę limfatyczną mogą wywołać trzy gatunki: Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Brugia timori. Pasożyty infekują węzły chłonne, naczynia krwionośne lub części ciała. Zakażenia leczy się lekami przeciwpasożytniczymi.

Tego typu preparat podano też 26-letniemu mężczyźnie. Otrzymał on dietylokarbamazynę, powszechny lek przeciwpasożytniczy, dzięki któremu objawy zniknęły w ciągu następnych trzech tygodni. Kolejne USG potwierdziło skuteczność leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze