Trwa ładowanie...

Test 6-minutowego marszu - zastosowanie, przebieg, wyniki

 Paula Komendarczuk
01.08.2022 14:20
Test 6-minutowego marszu bardzo często wykonywany jest na szpitalnym korytarzu.
Test 6-minutowego marszu bardzo często wykonywany jest na szpitalnym korytarzu. (gettyImages)

Test 6-minutowego marszu (6MWD) to próba wysiłkowa, która służy ocenie sprawności pacjenta. Może być przeprowadzana u osób w niemalże każdym wieku, również w przypadku poruszania się przy pomocy laski lub chodzika. Zwykle test 6MWD stosowany jest w przypadku chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Na czym polega test 6-minutowego marszu?

spis treści

1. Co to jest test 6-minutowego marszu?

Test 6-minutowego marszu (6MWT, test korytarzowy, test marszowy) to próba wysiłkowa, która pozwala na określenie tolerancji wysiłku u pacjentów z chorobami układu oddechowego lub krążenia.

Badanie trwa zaledwie 6 minut i polega na wykonywaniu marszu, podczas którego mierzony jest przebyty dystans. Test 6MWT umożliwia ocenę układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Stosowany jest do określenia obecnego stanu zdrowia pacjenta, wskaźnika śmiertelności oraz w celu monitorowania postępów leczenia.

2. Zastosowanie testu 6-minutowego marszu

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Test marszowy to metoda oceny wydolności wysiłkowej wraz z tolerancją wysiłku, określenia ryzyka rozwoju posiadanych chorób i śmiertelności w ich wyniku.

Badanie 6MWT pozwala również na sprawdzenie wyników rehabilitacji oddechowej i krążeniowej oraz dystansu chromania przestankowego. Wykonywane regularnie daje informacje o zmianach wydolności organizmu, postępie chorób i skuteczności leczenia. Test wykonywany jest zwykle w przypadku następujących chorób:

3. Przebieg testu 6-minutowego marszu

Test korytarzowy to jedno z najłatwiejszych badań, które daje natychmiastowe wyniki. Można wykonać je w wielu miejscach, najważniejsze, by wyznaczyć prosty odcinek o długości 25-30 metrów o twardym podłożu.

Bardzo często test wykonywany jest na szpitalnym korytarzu, ale nie jest to reguła. Na początku i końcu trasy powinny znajdować się słupki, a co 3 metry znaczniki odległości.

Konieczne jest również przygotowanie stopera, pulsoksymetru, ciśnieniomierza, źródła tlenu oraz kwestionariusza Borga do oceny stopnia duszności i zmęczenia po teście.

Warto w pobliżu umieścić również sprzęt do reanimacji, choć nie jest to konieczne. Pacjent przed przystąpieniem do testu 6MWT powinien odpocząć w pozycji siedzącej przez 10 minut, badanie można przeprowadzić na czczo lub po lekkim posiłku.

Pierwszym etapem jest pomiar tętna, saturacji, ciśnienia tętniczego oraz danych antropometrycznych. Test marszowy polega na chodzeniu przez 6 minut własnym tempem, bez podbiegania, dozwolone jest wyłącznie zwalnianie lub zatrzymywanie się.

Celem jest pokonanie jak najdłuższego dystansu, a nie uzyskanie jak najlepszego czasu. Świadek testu musi ocenić długość marszu, średnią prędkość, ilość przerw oraz ich długość, a także uzyskać informacje na temat duszności. Po zakończeniu badania konieczne jest ponowne wykonanie pomiarów i porównanie wyników.

4. Wyniki testu 6-minutowego marszu

Wyniki testu korytarzowego określane są w postaci przebytych metrów. Szacuje się, że zdrowy mężczyzna pokona w ciągu 6 minut około 600 metrów, natomiast kobieta 500 metrów.

Wynik będzie niższy u osób chorych w zależności od rodzaju choroby i jej zaawansowania. Warto pamiętać, że test należy przerwać w przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej, silnej duszności, osłabienia lub skurczów w nogach.

Pozostałe kryteria przerwania testu to obfite poty, zataczanie się, zblednięcie lub saturacja poniżej 85%. Badanie jest stosunkowo bezpieczne, ale istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:

  • niestabilna choroba wieńcowa,
  • zawał serca w ciągu ostatniego miesiąca,
  • puls spoczynkowy powyżej 120 uderzeń na minutę,
  • ciśnienie skurczowe powyżej 180 mmHg,
  • ciśnienie rozkurczowe powyżej 100 mmHg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze