Trwa ładowanie...

Już w 7 tygodniu ciąży poznasz płeć dziecka!

Przyszli rodzice mogą poznać płeć mającego się narodzić dziecka szybciej niż kiedykolwiek. Ostatnie badania naukowe przyczyniły się bowiem do opracowania prostego testu krwi, który pozwoli nie tylko określić płeć płodu, ale także zapobiec niektórym chorobom. Zaletami nowego testu są jego nadzwyczajna dokładność i czas, w którym można go przeprowadzić. Nowy test powie ci, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę, już w siódmym tygodniu ciąży!

spis treści

1. Jakie są zalety nowego testu na płeć dziecka?

Nowy test pozwala na identyfikację we krwi matki cząsteczek DNA płodu i określenie, czy znajdują się w nim fragmenty męskiego chromosomu (Y). Jeśli wykryje się obecność tego chromosomu, płód jest chłopcem, jeśli nie – dziewczynką.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Test pozwala na określenie płci dziecka znacznie wcześniej niż standardowe procedury, takie jak badania ultradźwiękowe, które są przeprowadzane w czasie drugiego trymestru ciąży. Inną zaletą nowego testu jest jego bezpieczeństwo. Badanie krwi jest nieinwazyjne, dlatego nie zwiększa ryzyka poronienia, w przeciwieństwie do standardowych diagnostycznych badań prenatalnych, takich jak biopsja kosmówki czy punkcja owodni. Istotną zaletą testu jest także wczesna możliwość wykrycia u płodu chorób związanych z płcią. Według badaczy nowy test może okazać się pomocny także w diagnozie wrodzonego rozrostu warstwy rdzennej nadnerczy u płodu. Dolegliwości tej można zapobiec już w łonie matki dzięki terapii steroidalnej. Chorobę leczy się tylko u dziewczynek, dlatego ważne jest wcześniejsze określenie płci dziecka, aby nie stosować niepotrzebnie terapii u chłopców.

2. Czy test na płeć płodu jest dokładny?

Test krwi mający na celu oszacowanie płci płodu można zakupić w USA przez Internet już od kilku lat, jednak dopiero teraz zyskuje on na popularności. W związku ze wzrastającym zainteresowaniem tą nową metodą diagnostyki prenatalnej, naukowcy z Maryland zdecydowali się sprawdzić wiarygodność testu. W tym celu badacze przeanalizowali wyniki 57 wcześniej przeprowadzonych badań skupiających się na danych dotyczących ponad 6 tys. ciężarnych kobiet. Połowa badanych ciąż zakończyła się przyjściem na świat chłopców, a druga połowa – dziewczynek. Okazało się, że nowy test krwi określił płeć płodów z dokładnością 95,4%.

Test okazał się skuteczniejszy w określaniu płci męskiej – w tym przypadku jego dokładność wynosiła 98,8%. W przypadku dziewcząt test był wiarygodny w 94,8%. Należy podkreślić, że dokładność testu zwiększała się wraz z długością ciąży do niemalże 100% w 20 tygodniu życia płodu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza