Przejdź na WP

Test psychologiczny - czym jest i czy warto go robić?

Testy psychologiczne pomagają poznać psychikę i rożnego rodzaju zaburzenia u badanych. Budzą jednak sporo kontrowersji. Czy są skuteczne i warto je robić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Test psychologiczny – czym jest?

Testy psychologiczne to narzędzia badawcze pozwalające określać cechy psychiki badanych. Zazwyczaj można je spotkać w papierowej wersji, lecz coraz częściej w internecie pojawiają się arkusze online.

Testy psychologiczne cieszą się dużą popularnością, gdyż umożliwiają uzyskanie informacji, których wcześniej o sobie nie znaliśmy. Do rozwiązania tego typu arkuszy zachęcają również liczne pytania zamknięte, które wydają się proste w rozwiązaniu. Za analizę testów psychologicznych odpowiada osoba do tego upoważniona, czyli psychiatra lub psycholog.

2. Test psychologiczny – rodzaje

Jednym z najpopularniejszych podziałów testów psychologicznych jest trzygrupowa klasyfikacja na:

 • Testy zdolności – badają poziom intelektualny i umiejętności człowieka na tle norm statystycznych. Najpopularniejszymi testami tego typu są testy inteligencji;
 • Testy projekcyjne – przeprowadzane najczęściej w gabinetach psychologicznych. Ten rodzaj testów psychologicznych dostarcza dużo informacji o osobowości badanego, lecz jest trudny w interpretacji;
 • Kwestionariusze osobowości – są to zestawy pytań, w których celem badanego jest wybranie najbliższej mu odpowiedzi. Każdej odpowiedzi przypisane są wartości punktowe, które na końcu są zliczane. Uzyskany wynik przypisuje się do jednej z podanych grup.

Wśród testów psychologicznych można wyróżnić także podział na kognitywne i niekognitywne:

 • Testy psychologiczne kognitywne – określane mianem maksymalnych zdolności. Oceniają one ogólne zdolności, poziom inteligencji oraz to, co pacjent osiągnął i może osiągnąć;
 • Testy psychologiczne niekognitywne – oceniają pewne aspekty psychiki badanego takie jak np. osobowość, wartości lub postawy.

Przykłady testów psychologicznych:

 • Test MTQ48 – bada psychiczną odporność;
 • MMPI-2 – test osobowości i cech psychiki;
 • Pario Executive – odpowiada za diagnozę preferencji, motywacji i zachowań;
 • Test matryc Ravena – diagnozuje wartość ogólnego czynnika inteligencji.
#dziejesienazywo: Pomoc psychologiczna dla rodziców chorych dzieci (WIDEO)
#dziejesienazywo: Pomoc psychologiczna dla rodziców chorych dzieci (WIDEO)

Choroba dziecka to dla rodziców olbrzymi stres. Często wymaga ona przeorganizowania całego dotychczasowego...

zobacz galerię
Testy psychologiczne pozwalają poznać naszą psychikę
Testy psychologiczne pozwalają poznać naszą psychikę (123RF)

3. Test psychologiczny – jak się przygotować?

Rozwiązując test psychologiczny, należy wykonać go bez pośpiechu, w odpowiednich warunkach, będąc wypoczętym. Na wynik testu mogą mieć wpływ zmęczenie, pora dnia, samopoczucie, a nawet obecność kofeiny w organizmie. Istotne jest udzielanie tylko i wyłącznie szczerych odpowiedzi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Testy psychologiczne – kontrowersje

Testy psychologiczne nie są idealnym narzędziem służącym do poznania ludzkiej psychiki. Z tego powodu wywołują liczne kontrowersje. Częstej krytyce poddawane są między innymi testy projekcyjne polegające na pokazywaniu pacjentowi np. plam atramentowych o różnych kształtach. Ocena tego typu testów uważana jest za subiektywną. Jeszcze większym problemem są różnego rodzaju testy psychologiczne online. Często są one bardzo skrócone lub przygotowane przez osoby niewykwalifikowane. Analizę różnego rodzaju testów psychologicznych powinna przeprowadzać doświadczona osoba z odpowiednim wykształceniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy