Trwa ładowanie...

Tlen pomocny w leczeniu raka

Badacze z Uniwersytetu Washington i Uniwersytetu Stanowego Washington odkryli, iż środowisko zawierające czysty tlen o ciśnieniu atmosferycznym trzy i pół razy wyższym niż normalne znacznie wspomaga leczenie z użyciem roślinnego leku na raka...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Lek na raka

Lek, który daje szansę na skuteczną walkę z rakiem pozyskiwany jest z bylicy o nazwie Artemisia annua. Jest to lekarstwo wywodzące się z praktykowanej od wieków chińskiej medycyny naturalnej. Lek ten jest obecnie szeroko stosowany w leczeniu malarii, w szczególności w krajach afrykańskich i azjatyckich. W połowie lat 90. odkryto jego właściwości przeciwnowotworowe.

2. Działanie chińskiego leku na raka

Na podstawie eksperymentów naukowcom udało się dowieść, iż ekstrakt pozyskiwany z rośliny Artemisia annua wchodzi w reakcje z żelazem, tworząc wolne rodniki – wysoce reaktywne cząsteczki, które niszczą komórki. Biorąc pod uwagę, iż pasożyty malarii zawierają dużo żelaza, lek ten celuje w zainfekowane malarią komórki. Podobny mechanizm zachodzi w przypadku komórek nowotworowych – gwałtownie namnażające się komórki również potrzebują żelaza do formowania nowego DNA, dlatego też mogą stać się celem wspomnianego leku. Kilka lat temu chińskiemu producentowi tego farmaceutyku udało się uzyskać jego pochodną o kilka tysięcy razy silniejszym działaniu, dzięki czemu lek ten może być jeszcze bardziej skuteczny w zwalczaniu raka. Naukowcy podkreślają, iż ma on wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo obiecujący, tani, nie trzeba go podawać dożylnie i jest stokrotnie bardziej swoisty niż tradycyjna chemioterapia.

3. Terapia z zastosowaniem chińskiego leku i komory hiperbarycznej

Amerykańska FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła zastosowanie komór hiperbarycznych w leczeniu choroby kesonowej (dekompresyjnej), zatruć tlenkiem węgla, boreliozy i trudno gojących się ran. Komory te wypełnione są tlenem o wysokim ciśnieniu. Naukowcy od dawna podejrzewali, iż wysoki poziom tlenu może zwiększyć skuteczność chińskiego leku na raka, gdyż sprzyja on formowaniu się wolnych rodników. Postanowiono sprawdzić wpływ leku i komory hiperbarycznej na ludzkie komórki białaczki. Okazało się, że w pojedynkę prowadzą do ograniczenia wzrostu komórek nowotworowych o 15%, natomiast zestawienie ich razem dało wynik 38%. Oznacza to, że czysty tlen o wysokim ciśnieniu zwiększa skuteczność roślinnego leku na raka o ponad 50%.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.