Trwa ładowanie...

Tłuszczaki i ich usuwanie

Avatar placeholder
01.09.2021 11:40
Tłuszczaki i ich usuwanie
Tłuszczaki i ich usuwanie

Tłuszczaki to niebolesne zgrubienia podskórne, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj objawiają się jako niewielkie guzki o podłużnym lub owalnym kształcie, jednak z czasem mogą się powiększać. Nie są to zmiany groźne, jednak warto skonsultować je ze specjalistą, który oceni, czy należy je usunąć.

spis treści

1. Czym są tłuszczaki?

Tłuszczaki są łagodnymi nowotworami, które najczęściej pojawiają się w tkankach podskórnych. Początkowo mogą nie być widoczne, a jedynie wyczuwalne pod naciskiem. Najczęściej pojawiają się na karku, rękach nogach lub tułowiu. Składają się głównie z tkanki tłuszczowej, stąd ich nazwa. W początkowym stadium nie są bolesne, jednak zdarza się, że tłuszczaki rozrastają się i towarzyszą im dolegliwości bólowe. W niektórych przypadkach obserwuje się także tzw. tłuszczaki mnogie – skupiska kilku zmian podskórnych, które pojawiają się w jednej części ciała.

Każda zmiana tego typu powinna zostać poddana ocenie lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Zależy to od jego wielkości oraz tego, czy przy nacisku na guzka pojawia się ból. Najlepiej wycinać tłuszczaki największe, szybko rosnące i sprawiające dolegliwości. Inne można obserwować - twierdzi lek. Tomasz Stawski, chirurg. Jeżeli zmiana zostanie uznana za bezpieczną i nie kwalifikującą się do usunięcia, musimy koniecznie pamiętać o jej stałym monitorowaniu. Wszelkie niepokojące zmiany w wielkości czy kształcie tłuszczaka należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Jak wygląda usunięcie tłuszczaka?

Usuwanie tłuszczaków jest dosyć prostym zabiegiem, który nie wymaga tego, aby pacjent pozostawał pod obserwacją w szpitalu. Wykonuje się go ze względu na niepokojący wzrost zmiany lub z uwagi na to, że stanowią defekt kosmetyczny. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym (po ostrzyknięciu środkiem znieczulającym). Trwa około 15 minut. Wycięty guzek wysłany jest do badania histopatologicznego i poddany konkretnej ocenie (czym dokładnie jest) - wyjaśnia lek. Tomasz Stawski.

Trudności mogą pojawić się w przypadku większych zmian, zlokalizowanych w pobliżu ważnych organów. Zabieg jest wówczas bardziej skomplikowany i wykonywany w znieczuleniu ogólnym. O wczesnym usunięciu tłuszczaków powinny pomyśleć w szczególności osoby, u których podskórne guzki pojawiają się w widocznych miejscach lub jest ich dużo. Usunięcie mniejszych zmian jest dużo łatwiejsze i pozostawia mniejsze, niemal niewidoczne blizny.

Tłuszczaków nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ z kłopotliwej dolegliwości mogą zmienić się w poważniejszy problem zdrowotny. Każdą zauważoną zmianę powinniśmy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą, który oceni tłuszczaka i zdecyduje o jego dalszym leczeniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze