Trwa ładowanie...

To cenna wskazówka dla rodziny chorego. Zwróć uwagę na objaw Russella

Objaw Russella może pojawiać się u chorych na bulimię
Objaw Russella może pojawiać się u chorych na bulimię (Getty Images)

Żarłoczność psychiczna, czyli bulimia, to zaburzenie odżywiania, w wyniku którego chory ma napady objadania się przerywane zachowaniami kompensacyjnymi. Chodzi m.in. o stosowanie środków przeczyszczających, wycieńczających głodówek, a przede wszystkim – prowokowanie wymiotów. Jak zauważyć, że nasz bliski cierpi na bulimię? Warto przyjrzeć się jego dłoniom.

spis treści

1. Objaw Russella u chorych na bulimię

Zmiany na grzbietach dłoni mogą wskazywać na częste prowokowanie wymiotów
Zmiany na grzbietach dłoni mogą wskazywać na częste prowokowanie wymiotów (Getty Images)

Nie jest objawem diagnostycznym, bo nie każdy z tym zaburzeniem odżywiania prowokuje wymioty. Jednak może być cenną wskazówką.

Zobacz film: "Lekarze twierdzili, że ma nadwagę i zaburzenia odżywiania. To był rak tarczycy"

Czym jest objaw Russella? To widoczne otarcia czy skaleczenia, a niekiedy nawet blizny na grzbietowej części palców. Są skutkiem prowokowania wymiotów, to jest kontaktu skóry dłoni z siekaczami, a także drażnienia jej przez kwas solny z żołądka oraz przez enzymy obecne w ślinie.

Objaw ten może być charakterystyczny także dla anoreksji i choć obecność drobnych ranek na dłoniach nie przesądza o diagnozie, to może wiele powiedzieć rodzinie lub bliskim osoby, u której podejrzewa się zaburzenia odżywiania.

Inne fizyczne objawy bulimii to m.in. problemy stomatologiczne, ból i obrzęk gardła, zgaga, niestrawność oraz wzdęcia, wahania wagi, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, problemy ze snem.

2. Czym jest bulimia?

Bulimia, nazywana również bulima nervosa, to zaburzenie psychiczne, w którym chory wiąże spożywanie jedzenia z wyrzutami sumienia. Pozbywając się treści żołądkowej czy intensywnie ćwicząc lub stosując restrykcyjne diety i głodówki, odczuwa ulgę. Jednocześnie nie jest w stanie zapanować nad epizodami napadowego objadania się.

Osoby z bulimią często mają właściwą dla swojego wieku i wzrostu masę ciała.

Wśród czynników ryzyka wystąpienia bulimii eksperci wskazują strach przed nadwagą, a także niską samoocenę. Inne to:

  • płeć,
  • stres,
  • częste stosowanie diet odchudzających,
  • traumatyczne wydarzenia,
  • zaburzenia depresyjne oraz lękowe.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze