Trwa ładowanie...

Zabija tysiące Polek. "Objawy mogą wydawać się niegroźne"

 Katarzyna Prus
03.10.2022 19:15
Wcześnie wykryty nowotwór piersi daje szansę na wyleczenie
Wcześnie wykryty nowotwór piersi daje szansę na wyleczenie (Getty Images)

Guz wyczuwalny nawet podczas prostego domowego badania to najbardziej typowy objaw raka piersi. Niestety ten złośliwy nowotwór, który w ciągu roku atakuje i zabija tysiące Polek, jest bardzo podstępny. Może się bardzo dobrze maskować i dawać objawy, które wydają się niegroźne. - Trzeba obserwować całe piersi i zachodzące w nich zmiany. Rak piersi może dawać symptomy, które są rzadko kojarzone z nowotworem i dlatego kobiety często je bagatelizują. To niestety opóźnia diagnozę i wpływa na efekty leczenia - ostrzega dr n.med. Agnieszka Ledniowska, specjalistka ginekologii i położnictwa.

spis treści

1. Rak piersi - jak go rozpoznać?

Rak piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór złośliwy wśród kobiet. Atakuje przede wszystkim kobiety między 50. a 70. rokiem życia i w tej grupie najczęściej kończy się śmiercią. Niestety coraz więcej przypadków jest diagnozowanych u młodszych pacjentek, nawet po 30. roku życia.

Październik, który jest miesiącem świadomości raka piersi, to dobry moment, żeby zdać sobie sprawę ze skali zagrożenia. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku w Polsce raka piersi wykryto u ok. 24 tys. kobiet (wzrost w ciągu ostatnich dwóch dekad o 10 tys.). W tym samym czasie blisko 9 tysięcy pacjentek zmarło.

Zobacz film: "Rak piersi [Wirtualna Poradnia]"
Samokontrola i regularne badania piersi to podstawa
Samokontrola i regularne badania piersi to podstawa (Getty Images)

- Statystyki wyraźnie pokazują, jak bardzo niebezpieczny jest to nowotwór. Dlatego kluczowa jest profilaktyka, samokontrola piersi, którą każda kobieta jest w stanie wykonywać w domu, a także regularne badania USG, a po 50. roku życia również mammograficzne - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Agnieszka Ledniowska, specjalistka ginekologii i położnictwa oraz medycyny estetycznej.

Dodaje, że wcześnie wykryty nowotwór daje szanse na całkowite wyleczenie.

- To właśnie podczas samobadania można wykryć pierwsze niepokojące zmiany. Najbardziej typowym i najczęściej występującym objawem jest guz. Każde niepokojące zgrubienie czy stwardnienie wyczuwane w trakcie badania jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji u ginekologa, który zbada piersi, zleci badania diagnostyczne i w razie stwierdzenia zmian nowotworowych skieruje na leczenie - zaznacza dr Ledniowska.

Jak dodaje dr Ledniowska typowym objawem, który także można wykryć podczas samobadania piersi w domu, są powiększone węzły chłonne pod pachami. To także sygnał alarmowy, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty.

2. Nietypowe objawy raka piersi

Niestety u ok. 20 proc. pacjentek, u których rozwija się już rak piersi, guz jest niewyczuwalny. - To niestety może bardzo opóźnić diagnostykę. Dlatego warto podkreślić, że trzeba obserwować całe piersi i zachodzące w nich zmiany. Rak piersi może dawać też inne symptomy, które niestety są rzadziej kojarzone z nowotworem i dlatego kobiety często je bagatelizują - wskazuje ginekolog.

Niepokój powinna na pewno wzbudzić każda zmiana w kształcie i rozmiarze piersi.

- Szczególną cechą jest asymetria. Jeśli nagle jedna pierś staje się większa niż druga lub jeśli zmienia kształt, może to świadczyć o raku - tłumaczy dr Ledniowska. - Dotyczy to także wyglądu skóry na piersi. Niepokojące są wszelkie zaczerwienienia oraz zwiększone napięcie i zgrubienie skóry, których wcześniej nie było, a także zmiany skórne wokół brodawki sutkowej - dodaje lekarka.

Sygnałem alarmowym jest też każda zmiana koloru piersi (np. zaczerwienienie), a także uwidocznienie się żył na piersiach.

Zmiany w kształcie i rozmiarze piersi są jednak często bagatelizowane. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży, u których też wykrywany jest nowotwór piersi. - Niestety w tej grupie rak może się bardzo dobrze maskować. Powiększenie się tkanki gruczołowej jest automatycznie kojarzone ze zmianami fizjologicznymi w ciele związanymi z ciążą i nie wzbudza podejrzeń. Tymczasem może to świadczyć również o raku piersi - ostrzega ginekolog. - Dlatego takie pacjentki powinny być na to podwójnie wyczulone. Niestety w przypadku ciężarnych kobiet, opóźnienia diagnozy są często bardzo duże i przekraczają nawet pół roku. A to niestety wpływa na efekty leczenia.

3. Objawy raka piersi widoczne na sutkach

Dr Ledniowska podkreśla, że na rozwijający się nowotwór piersi wskazują też zmiany w obrębie brodawki sutkowej.

- Warto zwrócić uwagę na każdą, nawet najmniejszą zmianę, która pojawia się na brodawkach sutkowych lub w ich okolicy - zwraca uwagę lekarka.

Mogą to być:

  • zmiana kształtu,

  • zaciągnięcie brodawki do środka piersi,

  • owrzodzenie,

  • podrażnienie skóry wokół sutka i brodawki,

  • pozornie niegroźne zgrubienie skóry czy świąd.

- Źle wróżą także wycieki z brodawek sutkowych, bezbarwne lub krwiste, objaw "skórki pomarańczy", powiększenie węzłów chłonnych, które często wskazują na zaawansowaną chorobę nowotworową - dodaje ginekolog.

4. Rak piersi u mężczyzn - objawy

Co ciekawe, nowotwór piersi może atakować również mężczyzn, choć w tym przypadku występuje znacznie rzadziej. Jak go rozpoznać?

- Rak piersi dotyczy to ok. 1 proc. mężczyzn, przeważnie po 60. roku życia. Objawy są analogiczne do tych, które pojawiają się u kobiet. Najbardziej typowym jest guz - zaznacza dr Ledniowska.

Mogą się też pojawiać m.in.:

  • owrzodzenia,

  • wycieki z brodawek sutkowych,

  • “wciągnięcie” brodawek sutkowych,

  • powiększenie węzłów chłonnych.

Rocznie w Polsce raka piersi diagnozuje się u ok. 100-150 mężczyzn, połowa umiera.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze