Tomasz Wójtowicz zmarł na raka trzustki. U siatkarza pojawiły się te objawy
Legenda światowej siatkówki Tomasz Wójtowicz zmarł w wieku 69 lat z powodu raka trzustki. Pierwszym objawem świadczącym o chorobie sportowca była żółta skóra. Ten rodzaj raka jest jednak niezwykle podstępny, objawy są niecharakterystyczna, a choroba długo nie daje o sobie znać. Co powinniśmy o niej wiedzieć?
1. Tomasz Wójtowicz chorował na raka trzustki
Tomasz Wójtowicz był jednym z najlepszych siatkarzy na świecie. Grał w "złotej drużynie" Huberta Jerzego Wagnera, która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w 1974 r. i złoto na Igrzyskach Olimpijskich dwa lata później. Posiadał także cztery srebrne medale Mistrzostw Europy, a z włoskim zespołem Santal Parma sięgnął także po Klubowy Puchar Europy Siatkarzy.
W 2002 r. jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław. Młodszym kibicom znany był głównie z roli eksperta, który komentował mecze reprezentacji oraz Plusligi w jednej ze stacji telewizyjnych.
Od 2019 roku Tomasz Wójtowicz zmagał się z rakiem trzustki. Diagnozę usłyszał w wieku 66 lat, a jedynym objawem choroby był wówczas żółty kolor skóry.
\–- Pojechałem do szpitala na badania i wyszło, że coś uciska drogi żółciowe. Podczas badania tomografem okazało się, że mam guza trzustki. Wszystko działo się tuż przed świętami, wybieraliśmy się na Wigilię do mamy mojej żony. Zamiast świętować, pojechałem do Warszawy do szpitala – mówił Wójtowicz w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" w ubiegłym roku.
- To był grom z jasnego nieba, bo nie było żadnych oznak. Gdy ktoś dobrze się czuje, jest na chodzie, a nagle dostaje taką wiadomość, nie jest to wesołe. Kiedyś nowotwór trzustki to był już kompletny wyrok, teraz są różne możliwości – wspominał siatkarz.
Od marca 2020 r. Wójtowicz przechodził chemioterapię, jednak w ostatnim czasie przestała być skuteczna. W ramach badań klinicznych miał przyjąć nowy lek, ale nie zdążył do nich przystąpić. Zmarł 24 października 2022.
2. Objawy raka trzustki
Rak trzustki jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów w Polsce. Rocznie choruje około 4 tys. osób. Dla porównania na raka płuca ponad 20 tys. To niezwykle podstępna choroba, która przez długi czas nie daje żadnych dolegliwości.
Objawy raka trzustki u pacjentów zależą od wielkości i umiejscowienia guza. Na symptomy tego nowotworu wpływa również stopień zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania.
Jedne z pierwszych objawów to ogólne osłabienie, brak apetytu, wczesne uczucie sytości, dyskomfort w górnej części brzucha i wzdęcia. Można też zaobserwować zmianę w wyglądzie stolca, który ma tłuszczowy charakter. Częstym objawem raka trzustki jest także żółtaczka.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka trzustki są:
- palenie papierosów,
- cukrzyca,
- wcześniejsze naświetlania na obszar trzustki z powodu innego nowotworu (np. ziarnicy złośliwej lub raka jądra),
- przewlekłe nawracające zapalenie trzustki,
- podwyższone BMI (otyłość).
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.