Trwa ładowanie...

Trychologia – czym jest? Kiedy udać się do trychologa

 Katarzyna Kurek
17.08.2022 17:30
Trychologia zajmuje się leczeniem chorób skóry głowy
Trychologia zajmuje się leczeniem chorób skóry głowy (Adobe Stock)

Trychologia to nauka, której przedmiotem jest diagnozowanie i leczenie chorób skóry głowy oraz włosów. Dziedzina ta wymaga szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy, która pozwala dobierać najlepsze metody terapeutyczne i pielęgnacyjne. Kto to jest trycholog? Z jakimi problemami udać się do tego specjalisty? Czym różni się trychologia medyczna od kosmetycznej?

spis treści

1. Czym jest trychologia?

Trychologia (gr. trikhos – włos, logos – nauka) to nauka interdyscyplinarna, która skupia się wokół diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki chorób włosów i owłosionej skóry głowy. Zajmuje się wyłącznie zaburzeniami z tego obszaru. Nie obejmuje natomiast problemów skórnych zlokalizowanych w innych obszarach ciała.

Wyróżnia się następujące rodzaje trychologii:

Zobacz film: "Wypadanie włosów a dieta"
  • Medyczną – skupiona na czynnościach typowo leczniczych i medycznych procedurach.
  • Kosmetyczną – bazuje na działaniach profilaktycznych i zabiegach pielęgnacyjnych. Wykorzystuje metody paramedyczne.

2. Jakie problemy leczy trycholog?

Zadaniem trychologa jest przede wszystkim rozpoznawanie problemów skóry głowy, wdrażanie odpowiedniej kuracji oraz przeprowadzanie zabiegów medycznych, czy kosmetycznych. Najczęstszym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do tego specjalisty jest wypadanie włosów o różnorodnym nasileniu.

Inne problemy, którymi zajmuje się trycholog to:

2.1. Trycholog a dermatolog

Trycholog to nie jedyny specjalista, do którego można udać się w przypadku problemów z włosami. Dolegliwości te leczy także dermatolog, czyli lekarz od skóry głowy i innych chorób skórnych. Jest on w stanie ocenić stan skóry głowy oraz przeprowadzić badania trichoskopowe. W razie wątpliwości, zleca także badania dodatkowe. W odróżnieniu od dermatologa, trycholog nie musi być lekarzem.

Trycholog to specjalista od włosów, którego wymagania kwalifikacyjne nie są do końca uregulowane. Choć często określany jest jako lekarz od włosów, to jednak w praktyce może nim zostać kosmetolog, czy fryzjer np. po kursie trychologicznym, studiach o tej specjalizacji. Oczywiście specjalistą w tej dziedzinie może też być dermatolog, specjalizujący się w chorobach skóry głowy i włosów.

3. Jak przebiega wizyta u trychologa?

Pierwsza wizyta u trychologa jest zupełnie bezbolesna. Podczas pierwszego spotkania specjalista przeprowadza zwykle szczegółowy wywiad, który będzie pomocny w dalszej diagnostyce i działaniach terapeutycznych. Trycholog bada także skórę głowy. Następnie pomaga dobrać pacjentowi optymalny plan indywidualnej pielęgnacji włosów.

Jest wiele przyczyn, które mogą wpływać na osłabienie włosów i ich wypadanie. Dlatego też czasem postawienie trafnej diagnozy wymaga konsultacji kilku specjalistów (np. dermatologa, endokrynologa, dietetyka) oraz przeprowadzenia badań dodatkowych (np. morfologia krwi, czy stężenie hormonów tarczycy).

3.1. Na czym polega badanie trychologiczne?

Podstawowe badania, które można wykonać w gabinecie trychologicznym to trichoskopia i trichogram. Trichoskopię przeprowadza się przy pomocy mikrokamery. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu możliwa jest szczegółowa analiza badanych obszarów. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga skierowania od lekarza.

Trichogram jest z kolei badaniem korzenia włosa, czyli cebulki. Badanie to pozwala na dokładne oszacowanie faz wzrostu włosa, ale także poziomu sebum, czy też jakości cebulek.

3.2. Zabiegi trychologiczne

Zwykle największym problemem pacjentów jest nadmierne wypadanie włosów. W przypadku ciężkich problemów z łysieniem stosuje się często terapię farmakologiczną, która pozwala zahamować dalszą utratę włosów. Co istotne, leczeniem farmakologicznym problemów skóry głowy i włosów zajmuje się lekarz dermatolog.

Uzupełnieniem farmakoterapii mogą być z kolei profesjonalne zabiegi trychologiczne. Pozwalają one zminimalizować stany chorobowe oraz poprawiają kondycję włosów. Wśród najczęściej przeprowadzanych procedur tego typu wymienić można:

Trycholog może pomóc także w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji, która ma także duże znaczenie dla pomyślności leczenia. Może zalecić stosowanie specjalnych preparatów trychologicznych (np. DSD de Luxe).

4. Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Ceny wizyty u trychologa kształtują się bardzo różnorodnie. Uzależnione są przede wszystkim od kwalifikacji specjalisty, lokalizacji gabinetu oraz jego renomy. Zwykle koszt pojedynczej konsultacji to ok. 150-200 zł.

Ceny kolejnych wizyt zależą głównie od tego, czy w ich trakcie przeprowadzane będą zabiegi trychologiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze