Trwa ładowanie...

Trypsynogen - co to jest i na co wskazuje

Trypsynogen to jeden z enzymów wydzielanych przez trzustkę. Jest także jednym z parametrów, pozwalających ocenić ogólny stan tego narządu. Jeśli wartość trypsynogenu jest nieprawidłowa, można podejrzewać m. in. choroby metaboliczne. Zobacz, na co może wskazywać zły wynik trypsynogenu i jak sobie z tym radzić.

Zobacz film: "Produkty, których nie lubi twoja trzustka"

spis treści

1. Co to jest trypsynogen

Trypsynogen to jeden z proeznymów, wchodzących w skład soków trzustkowych. Jego zadaniem jest trawienie białek do mniejszych cząsteczek. Sam trypsynogen jest enzymem nieaktywnym. Aby przekształcić go w atywną formę - trypsynę - konieczny jest jeszcze jeden enzym, zwany enterokinazą.

Enzymy trzustkowe pozostają nieaktywne, aż dostaną się do dwunastnicy. Dopiero tam dochodzi do przekształcenia ich. Jeśli enzymy uaktywnią się w trzustce, może to zaburzyć jej pracę. Badanie trypsynogenu wykonuje się więc w przypadku podejrzenia jednego ze schorzeń tego narządu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Kiedy bada się trypsynogen?

Lekarz może zalecić oznaczenie wartości trypsynogenu w przypadku podejrzenia zapalenia lub niewydolności trzustki. Parametr ten nazywany jest immunorekatywnym tryspynogenem i w badaniach krwi oznaczany jest jako IRT.

Jeśli doszło do uszkodzenia tego narządu, trypsynogen nie może być transportowany w stronę jelita cienkiego. Podstawą do wykonania badania jest także podejrzenie raka trzustki.

Krew do badań pobiera się z żyły łokciowej, dokładnie tak jak w przypadku zwykłej morfologii. Pacjent nie musi być na czczo ani w szczególny sposób przygotowywać się do badania.

3. Normy i interpretacja wyników badań

Normy dla stężenia trypsynogenu są różne w zależności od laboratoriów, dlatego nie da się określić jednej, ogólnoprzyjętej normy. Jeśli jednak wynik jest nieprawidłowy, możemy podejrzewać schorzenia trzustki.

**Podwyższony trypsynogen zwykle wskazuje na:*

  • zapalenie trzustki
  • nowotwór trzustki
  • mukowiscydozę

Jeśli wysokie stężenie trypsynogenu występuje u noworodków, należy kontynuować diagnostykę genetyczną w kierunku mukowiscydozy.

Leczenie zależy od rodzaju wykrytego schorzenia. Czasem wystarczy wdrożenie farmakologii, innym razem konieczna może być operacja lub przeszczep.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.