Trwa ładowanie...

Trypsynogen - co to jest i na co wskazuje

Trypsynogen to jeden z enzymów wydzielanych przez trzustkę. Jest także jednym z parametrów, pozwalających ocenić ogólny stan tego narządu. Jeśli wartość trypsynogenu jest nieprawidłowa, można podejrzewać m. in. choroby metaboliczne. Zobacz, na co może wskazywać zły wynik trypsynogenu i jak sobie z tym radzić.

spis treści

1. Co to jest trypsynogen

Trypsynogen to jeden z proeznymów, wchodzących w skład soków trzustkowych. Jego zadaniem jest trawienie białek do mniejszych cząsteczek. Sam trypsynogen jest enzymem nieaktywnym. Aby przekształcić go w atywną formę - trypsynę - konieczny jest jeszcze jeden enzym, zwany enterokinazą.

Zobacz film: "Produkty, których nie lubi twoja trzustka"

Enzymy trzustkowe pozostają nieaktywne, aż dostaną się do dwunastnicy. Dopiero tam dochodzi do przekształcenia ich. Jeśli enzymy uaktywnią się w trzustce, może to zaburzyć jej pracę. Badanie trypsynogenu wykonuje się więc w przypadku podejrzenia jednego ze schorzeń tego narządu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Kiedy bada się trypsynogen?

Lekarz może zalecić oznaczenie wartości trypsynogenu w przypadku podejrzenia zapalenia lub niewydolności trzustki. Parametr ten nazywany jest immunorekatywnym tryspynogenem i w badaniach krwi oznaczany jest jako IRT.

Jeśli doszło do uszkodzenia tego narządu, trypsynogen nie może być transportowany w stronę jelita cienkiego. Podstawą do wykonania badania jest także podejrzenie raka trzustki.

Krew do badań pobiera się z żyły łokciowej, dokładnie tak jak w przypadku zwykłej morfologii. Pacjent nie musi być na czczo ani w szczególny sposób przygotowywać się do badania.

3. Normy i interpretacja wyników badań

Normy dla stężenia trypsynogenu są różne w zależności od laboratoriów, dlatego nie da się określić jednej, ogólnoprzyjętej normy. Jeśli jednak wynik jest nieprawidłowy, możemy podejrzewać schorzenia trzustki.

**Podwyższony trypsynogen zwykle wskazuje na:*

  • zapalenie trzustki
  • nowotwór trzustki
  • mukowiscydozę

Jeśli wysokie stężenie trypsynogenu występuje u noworodków, należy kontynuować diagnostykę genetyczną w kierunku mukowiscydozy.

Leczenie zależy od rodzaju wykrytego schorzenia. Czasem wystarczy wdrożenie farmakologii, innym razem konieczna może być operacja lub przeszczep.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Trypsynogen może wskazywać na problemy z trzustką
Trypsynogen może wskazywać na problemy z trzustką (GettyImages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza