Trypsynogen - co to jest i na co wskazuje
Trypsynogen to jeden z enzymów wydzielanych przez trzustkę. Jest także jednym z parametrów, pozwalających ocenić ogólny stan tego narządu. Jeśli wartość trypsynogenu jest nieprawidłowa, można podejrzewać m. in. choroby metaboliczne. Zobacz, na co może wskazywać zły wynik trypsynogenu i jak sobie z tym radzić.
1. Co to jest trypsynogen
Trypsynogen to jeden z proeznymów, wchodzących w skład soków trzustkowych. Jego zadaniem jest trawienie białek do mniejszych cząsteczek. Sam trypsynogen jest enzymem nieaktywnym. Aby przekształcić go w atywną formę - trypsynę - konieczny jest jeszcze jeden enzym, zwany enterokinazą.
Enzymy trzustkowe pozostają nieaktywne, aż dostaną się do dwunastnicy. Dopiero tam dochodzi do przekształcenia ich. Jeśli enzymy uaktywnią się w trzustce, może to zaburzyć jej pracę. Badanie trypsynogenu wykonuje się więc w przypadku podejrzenia jednego ze schorzeń tego narządu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Kiedy bada się trypsynogen?
Lekarz może zalecić oznaczenie wartości trypsynogenu w przypadku podejrzenia zapalenia lub niewydolności trzustki. Parametr ten nazywany jest immunorekatywnym tryspynogenem i w badaniach krwi oznaczany jest jako IRT.
Jeśli doszło do uszkodzenia tego narządu, trypsynogen nie może być transportowany w stronę jelita cienkiego. Podstawą do wykonania badania jest także podejrzenie raka trzustki.
Krew do badań pobiera się z żyły łokciowej, dokładnie tak jak w przypadku zwykłej morfologii. Pacjent nie musi być na czczo ani w szczególny sposób przygotowywać się do badania.
3. Normy i interpretacja wyników badań
Normy dla stężenia trypsynogenu są różne w zależności od laboratoriów, dlatego nie da się określić jednej, ogólnoprzyjętej normy. Jeśli jednak wynik jest nieprawidłowy, możemy podejrzewać schorzenia trzustki.
**Podwyższony trypsynogen zwykle wskazuje na:*
- zapalenie trzustki
- nowotwór trzustki
- mukowiscydozę
Jeśli wysokie stężenie trypsynogenu występuje u noworodków, należy kontynuować diagnostykę genetyczną w kierunku mukowiscydozy.
Leczenie zależy od rodzaju wykrytego schorzenia. Czasem wystarczy wdrożenie farmakologii, innym razem konieczna może być operacja lub przeszczep.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.