Trwa ładowanie...

Zawał, rak, toczeń. Choroby, które można wyczytać z oczu

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
29.08.2022 11:59
Nowotwory płuc i mózgu mogą dawać przerzuty do gałek ocznych
Nowotwory płuc i mózgu mogą dawać przerzuty do gałek ocznych (Getty Images)

Oczy poetycko nazywane są zwierciadłem duszy. Wprawne oko jest w stanie z nich wiele wyczytać i zauważyć pierwsze symptomy wielu dolegliwości. Charakterystyczne worki pod oczami mogą się pojawić po ciężkiej infekcji albo po nieprzespanej nocy, ale jeżeli występują ciągle mogą świadczyć o niewydolności nerek albo niedoczynności tarczycy. Co jeszcze można wyczytać z oczu?

spis treści

1. Żółtaki

Żółtawe grudki, które pojawiają się na powiekach lub w kącikach oczu, są nazywane żółtakami albo kępkami żółtymi.

Główną przyczyną tworzenia się nieestetycznych grudek jest nadmiar cholesterolu w organizmie i zaburzenia w przebiegu metabolizmu. To ważny sygnał świadczący o groźnych zaburzeniach. Badania przeprowadzone w Danii na grupie ponad 12 tys. pacjentów wykazały, że osoby, u których ujawniły się kępki żółte, są obarczone o 48 proc. większym ryzykiem zawału.

Żółte grudki w okolicach powiek mogą pojawiać się również u osób cierpiących na cukrzycę oraz choroby wątroby i nerek. Mogą świadczyć również o zmianach miażdżycowych.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"
"Podwójne widzenie" może być objawem nowotworu oczodołu. Może też świadczyć o zaburzeniach neurologicznych
"Podwójne widzenie" może być objawem nowotworu oczodołu. Może też świadczyć o zaburzeniach neurologicznych (Getty Images)

2. Nowotwory płuc i mózgu

Guz mózgu może powodować zaburzenia widzenia, część pacjentów opisuje to jako zjawisko podwójnego widzenia lub rozmytego obrazu. Lekarze wskazują, że sygnałem świadczącymi o rozwoju raka mózgu może być zmiana wielkości źrenicy, ale również opadanie powieki. Objawy są zróżnicowane w zależności od lokalizacji i wielkości guza.

- Nowotwory płuc i mózgu mogą dawać przerzuty do gałek ocznych. Oczy są narażone na skutki chorób nowotworowych - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Jerzy Szaflik, szef Centrum Mikrochirurgii Oka Laser i Centrum Jaskry.

Naukowcy z American Cancer Society wśród nietypowych symptomów świadczących o rozwoju raka płuc wymieniają zażółcenie oczu. Może to świadczyć o tym, że doszło już do przerzutów i komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się w wątrobie.

3. Toczeń

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje wiele tkanek i narządów. W przebiegu tocznia rumieniowatego układowego często dochodzi do zajęcia narządu wzroku. Dolegliwości związane z oczami zgłasza blisko 35 proc. chorujących. Najczęstszym objawami choroby ze strony narządu wzroku jest uczucie "suchego oka", wypadanie rzęs, zmniejszenie ostrości wzroku, zapalenie rogówki oraz krwotoki siatkówkowe. Toczeń może doprowadzić m.in. do zapalenia białej zewnętrznej warstwy gałki ocznej i uszkodzenia nerwów kontrolujących ruch gałek ocznych. W efekcie dochodzi do zaburzeń lub upośledzenia widzenia.

Jednym z objawów choroby mogą być też obrzęki wokół oczu, które świadczą o rozwoju toczniowego zapalenia nerek.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze