Trwa ładowanie...

Twój mocz tak wygląda? To może być sygnał alarmowy

 Maciej Rugała
28.02.2023 14:54
Pienisty mocz może świadczyć niekiedy o poważnych chorobach
Pienisty mocz może świadczyć niekiedy o poważnych chorobach (Getty Images)

Pienisty mocz nie zawsze musi być powodem do obaw, jednak czasem może być objawem choroby. Jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni, to znak, że powinieneś skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Niepokojące przyczyny pienienia moczu

Pienienie moczu może być objawem chorób i świadczyć o zaburzeniach w układzie rozrodczym lub wydalniczym. Bardzo częstą przyczyną pienistego moczu jest wysoki poziom obecnego w nim białka (albuminy.

Przyjmuje się, że ilość przekraczająca 250 mg albuminy na dobę świadczy o tym, że w naszym ciele może dziać się coś niepokojącego. Białkomocz może mieć dwa podłoża - fizjologiczne (po intensywnym wysiłku fizycznym) oraz patologiczne. W tych ostatnich zawierać się mogą schorzenia nerek takie jak kłębuszkowe zapalenie nerek. Jeśli to one są przyczyną pienienia - należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Bardzo pieniący mocz jest jednym z późniejszych objawów niewydolności nerek.

Zobacz film: "Życie z nokturią. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi?"

Inną, bardziej krępującą dla mężczyzn przyczyną może być wytrysk wsteczny. Zjawisko to zachodzi wtedy, gdy nasienie w czasie ejakulacji, zamiast uchodzić z cewki, cofa się do pęcherza i stamtąd dopiero opuszcza organizm. Bardzo często powoduje to cukrzyca lub stwardnienie rozsiane, a więc choroby, które silnie wpływają na nasz układ nerwowy.

2. Pieniący mocz to nie zawsze powód do zmartwień

Nie zawsze jednak pieniący mocz powinien być powodem do niepokoju. Niektóre antybiotyki stosowane na infekcje samego układu moczowego mogą powodować charakterystyczne pienienie.

Najbardziej prozaiczną przyczyną jest siła strumienia podczas oddawania moczu i detergenty używane w toalecie. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe wody, przez co łatwiej się ona pieni. Z tego powodu należy unikać paranoi związanej z szukaniem tego niepokojącego objawu. Nic nam nie powinno grozić, jeśli dbamy o swoje zdrowie, nie stosujemy leków nefrotoksycznych i pijemy właściwą ilość wody w ciągu dnia.

Mocz jest także bardziej pienisty, gdy jest gęsty. Zdarza się to podczas ciąży i silniejszego odwodnienia. Warto potraktować to jako sygnał od naszego organizmu, że pijemy niewystarczającą ilość wody.

Jeśli jednak uryna jest pieniąca przez wiele dni, nawet jeśli pijemy bardzo dużo płynów, a towarzyszą temu mdłości, obrzęki kończyn, bóle nerek czy pęcherza - warto zgłosić się do lekarza. On może wówczas skierować nas na ogólne badanie moczu. Laboratoryjna ekspertyza pomoże wskazać, co jest przyczyną pienienia.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze