Przejdź na WP

Uchroń dziecko przed autyzmem

Witaminy dla ciężarnych pozwalają chronić dziecko już od poczęcia. Kobiety ciężarne muszą zdawać sobie sprawę, jak bardzo witaminy i minerały są potrzebne do tego, by rozwój dzieci przebiegał prawidłowo. Okazuje się, że im wcześniej kobieta zacznie przyjmować witaminy dla ciężarnych, tym mniejsze będzie ryzyko chorób, takich jak autyzm, u jej dziecka. Z badań wynika, że dzieci matek, które przed zajściem w ciążę i przez pierwszy miesiąc ciąży nie przyjmowały codziennie witamin, były dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na autyzm niż dzieci kobiet, które to robiły. Z kolei ryzyko autyzmu u dzieci, u których dodatkowo występowały predyspozycje genetyczne do tej choroby, było siedmiokrotnie wyższe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Przyczyny autyzmu

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, że na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka, zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym. Jedna z autorek badania, Irva Hertz-Picciotto, stwierdziła, iż niezwykle rzadko zdarzają się przypadki autyzmu, w których za przyczynę choroby można uznać tylko jeden czynnik. Nie było jednak do tej pory badań, które zajmowałyby się połączeniem przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Chłopiec z autyzmem
Chłopiec z autyzmem

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa...

zobacz galerię

Badania Amerykańskich naukowców wskazują, iż ważną rolę w profilaktyce autyzmu u dzieci mogą odgrywać witaminy przyjmowane przez matkę przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej miesiącu. Jak się okazuje, kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9, a także inne witaminy z grupy B zawarte w suplementach diety dla ciężarnych najprawdopodobniej chronią płód przed deficytami we wczesnym rozwoju mózgu. Od dawna wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a badania wskazują, że podawany kobietom w ciąży w formie suplementów nawet w 70% zapobiega defektom cewki nerwowej.

W ramach badań naukowcy zebrali dane dotyczące 700 rodzin z Północnej Karoliny. W każdej z tych rodzin było dziecko autystyczne lub zdrowe w wieku 2-5 lat. Matki tych dzieci opowiedziały o suplementach diety przyjmowanych w czasie ciąży. Pierwsze pytanie pozwalało określić, czy matka w ogóle przyjmowała witaminy dla ciężarnych. Jeśli odpowiedź była twierdząca, pytano ją o rodzaj przyjmowanych preparatów (czy były to witaminy, multiwitaminy czy inne suplementy), okres, w jakim je przyjmowała (przed zajściem w ciążę, w danych miesiącach ciąży, podczas karmienia piersią), a także o dawkę i częstość stosowania danego preparatu.

Z badań wynika, że przyjmowanie witamin przez kobiety przed zajściem w ciążę i w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy większość kobiet jeszcze o niej nie wie, o połowę zmniejsza ryzyko autyzmu u dziecka. Jak się jednak okazuje, po pierwszym miesiącu nie zauważono różnicy w ilości przypadkówu dzieci matek stosujących suplementy i ich nieprzyjmujących.

Naukowcy podkreślają, iż na nieprzyjmowaniu witamin najbardziej mogą stracić kobiety, u których występują genetyczne predyspozycje do autyzmu. Zaobserwowano, że dzieci matek, które nie brały witamin i u których występował genotyp MTHFR 677 TT znacznie częściej chorowały na autyzm – nawet 4,5 razy częściej niż dzieci matek bez obciążenia genetycznego, przyjmujących witaminy. Czynnikami ryzyka autyzmu jest również obecność genu podnoszącego poziom homocysteiny, a także genu, który odpowiada za mniej efektywny metabolizm węgla.

Następny artykuł: Rodzaje

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy