Trwa ładowanie...

Uchroń dziecko przed autyzmem

Avatar placeholder
13.08.2021 16:00
Uchroń dziecko przed autyzmem
Uchroń dziecko przed autyzmem

Witaminy dla ciężarnych pozwalają chronić dziecko już od poczęcia. Kobiety ciężarne muszą zdawać sobie sprawę, jak bardzo witaminy i minerały są potrzebne do tego, by rozwój dzieci przebiegał prawidłowo. Okazuje się, że im wcześniej kobieta zacznie przyjmować witaminy dla ciężarnych, tym mniejsze będzie ryzyko chorób, takich jak autyzm, u jej dziecka. Z badań wynika, że dzieci matek, które przed zajściem w ciążę i przez pierwszy miesiąc ciąży nie przyjmowały codziennie witamin, były dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na autyzm niż dzieci kobiet, które to robiły. Z kolei ryzyko autyzmu u dzieci, u których dodatkowo występowały predyspozycje genetyczne do tej choroby, było siedmiokrotnie wyższe.

spis treści

1. Przyczyny autyzmu

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, że na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka, zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym. Jedna z autorek badania, Irva Hertz-Picciotto, stwierdziła, iż niezwykle rzadko zdarzają się przypadki autyzmu, w których za przyczynę choroby można uznać tylko jeden czynnik. Nie było jednak do tej pory badań, które zajmowałyby się połączeniem przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Chłopiec z autyzmem
Chłopiec z autyzmem

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa

zobacz galerię
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badania Amerykańskich naukowców wskazują, iż ważną rolę w profilaktyce autyzmu u dzieci mogą odgrywać witaminy przyjmowane przez matkę przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej miesiącu. Jak się okazuje, kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9, a także inne witaminy z grupy B zawarte w suplementach diety dla ciężarnych najprawdopodobniej chronią płód przed deficytami we wczesnym rozwoju mózgu. Od dawna wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a badania wskazują, że podawany kobietom w ciąży w formie suplementów nawet w 70% zapobiega defektom cewki nerwowej.

W ramach badań naukowcy zebrali dane dotyczące 700 rodzin z Północnej Karoliny. W każdej z tych rodzin było dziecko autystyczne lub zdrowe w wieku 2-5 lat. Matki tych dzieci opowiedziały o suplementach diety przyjmowanych w czasie ciąży. Pierwsze pytanie pozwalało określić, czy matka w ogóle przyjmowała witaminy dla ciężarnych. Jeśli odpowiedź była twierdząca, pytano ją o rodzaj przyjmowanych preparatów (czy były to witaminy, multiwitaminy czy inne suplementy), okres, w jakim je przyjmowała (przed zajściem w ciążę, w danych miesiącach ciąży, podczas karmienia piersią), a także o dawkę i częstość stosowania danego preparatu.

Z badań wynika, że przyjmowanie witamin przez kobiety przed zajściem w ciążę i w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy większość kobiet jeszcze o niej nie wie, o połowę zmniejsza ryzyko autyzmu u dziecka. Jak się jednak okazuje, po pierwszym miesiącu nie zauważono różnicy w ilości przypadkówu dzieci matek stosujących suplementy i ich nieprzyjmujących.

Naukowcy podkreślają, iż na nieprzyjmowaniu witamin najbardziej mogą stracić kobiety, u których występują genetyczne predyspozycje do autyzmu. Zaobserwowano, że dzieci matek, które nie brały witamin i u których występował genotyp MTHFR 677 TT znacznie częściej chorowały na autyzm – nawet 4,5 razy częściej niż dzieci matek bez obciążenia genetycznego, przyjmujących witaminy. Czynnikami ryzyka autyzmu jest również obecność genu podnoszącego poziom homocysteiny, a także genu, który odpowiada za mniej efektywny metabolizm węgla.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny autyzmu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze