Udar cieplny: osiem znaków, po których musisz zadzwonić pod numer 112
Nadchodzą pierwsze fale upałów, a to oznacza, że na świeżym powietrzu trzeba na siebie uważać. Jednym z częstych problemów jest udar cieplny. Zapoznaj się z objawami, które mogą świadczyć, że doszło u ciebie do przegrzania organizmu.
1. Groźny udar cieplny
Powoli zaczyna się okres, w którym ponad 30-stopniowe upały będą normą. Z jednej strony wiele osób czekało na nadejście lata, ale z drugiej jest to czas, w którym bardzo łatwo nabawić się problemów zdrowotnych. Wystarczy na przykład zbyt długie przebywanie na słońcu.
Udar słoneczny to jedna z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych w czasie lata. To oznaka, że w naszym organizmie doszło do przegrzania. Nie można tego lekceważyć, bo konsekwencje mogą być bardzo poważne.
2. Objawy udaru cieplnego
W przypadku pojawienia się udaru słonecznego należy udać się do lekarza. Jest osiem oznak, których wystąpienie powinno skutkować zadzwonieniem na numer 112.
Osiem objawów udaru cieplnego:
- bardzo silne bóle i zawroty głowy,
- brak pocenia się, nawet gdy jest bardzo gorąco,
- wysoka temperatura ciała (40 stopni Celsjusza lub wyższa),
- szybki oddech i duszności,
- uczucie dezorientacji,
- utrata przytomności,
- drgawki,
- brak reakcji na bodźce.
Objawy te w zależności od stopnia nagrzania lub nasłonecznienia, mogą wykazywać różny stopień nasilenia.
Jak uniknąć udaru cieplnego?
Specjaliści mają kilka rad. W trakcie upałów należy pić dużo zimnych napojów. Warto nosić jasne i luźne ubrania. Zaleca się także unikanie nadmiernego spożywania alkoholu, czy dużego wysiłku fizycznego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.