Trwa ładowanie...

Ugryzienie kleszcza – możliwe powikłania, leczenie

Oczywiście każdy po zimowych mrozach z wielkim utęsknieniem czeka na letnie upały. Wraz z pierwszym ociepleniem temperatury na zewnątrz budzą się do życia wszelkie pajęczaki - dla przykładu kleszcze.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - wyjęcie kleszcza"

spis treści

1. Ugryzienie kleszcza – skutki ugryzienia

Czas, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne to czas od marca aż do listopada. Te pajęczaki najczęściej przebywają nie niewysokich drzewach, można też je znaleźć w wysokich trawach. Inne miejsca, gdzie człowiek jest narażony na ugryzienie kleszcza to łąki, lasy, parki. Ugryzienie kleszcza nie jest odczuwalne, bo nie jest bolesne, ale konsekwencje mogą być bardzo groźne.

Nie każde ugryzienie kleszcza zagraża zdrowiu osoby ugryzionej, ponieważ nie każde ugryzienie kleszcza to niebezpieczne patogeny. Według badań i statystyk do 40 proc. kleszczy jest zakażonych. Nawet ugryzienie kleszcza zarażonego nie musi się kończyć infekcją. Jednak każde ugryzienie kleszcza powinno być skonsultowane ze specjalistą, nie należy go lekceważyć.

Ugryzienie kleszcza może grozić zarażeniem boreliozą, inną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Rzadziej ugryzienie kleszcza wywołuje

Ugryzienie kleszcza może spowodować kleszczowe zapalenie mózgu
Ugryzienie kleszcza może spowodować kleszczowe zapalenie mózgu

Pierwszym objawem może być pojawiający się po upływie 7 dni od ugryzienia kleszcza rumień wędrujący, który ma charakterystyczny wygląd, ponieważ jest czerwony w samym środku i stopniowo blednie, aby na brzegach być znowu czerwonym. Niekiedy ugryzienie kleszcza nie powoduje powstawania rumienia nawet w momencie zakażenia organizmu boreliozą.

Inne objawy ugryzienia kleszcza to

  • stan podgorączkowy,
  • ból głowy,
  • ból mięśnii,
  • ból stawów,
  • ogólne osłabienie.

Nieleczona borelioza powoduje najczęściej zarażenie układu nerwowego. W takiej sytuacji dochodzi do porażenia nerwów korzonkowych, czaszkowych.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

Przy kleszczowym zapaleniu mózgu pojawiają się objawy, które do złudzenia przypominają grypę. Pojawia się ból głowy, ból mięśni, gorączka. Najczęściej po tygodniu organizm sam radzi sobie z zakażeniem. Jednak często dochodzi do sytuacji, kiedy rozwija się druga faza choroby i objawy powracają ze zdwojoną siłą.

Dodatkowo ugryzienie kleszcza, które wywoła kleszczowe zapalenie mózgu może doprowadzić do stanu zapalnego rdzenia kręgowego, albo mózgu. Inne ciężkie objawy to niedowład kończyn, a nawet zaburzenia świadomości. Choroba może być nawet śmiertelna, ponieważ jednym z groźnych objawów są problemy oddechowe.

To też warto wiedzieć

2. Ugryzienie kleszcza – leczenie

Najważniejsze jest, aby po ugryzieniu jak najszybciej wyjąć kleszcza. Jeśli nie potrafimy tego wykonać samodzielnie należy się udać do lekarza. Ugryzienie kleszcza w każdym przypadku może być niebezpieczne, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty.

Lekarz właściwie wyjmie pajęczaka, a miejsce, gdzie było ugryzienie kleszcza powinno być dokładnie odkażone. Po kilku tygodniach lekarz zleci wykonanie testu na obecność groźnych patogenów. W zależności od wyniku zaplanuje plan leczenia.

Następny artykuł: Ukąszenie kleszcza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.