Trwa ładowanie...

Uniknęła śmierci. W szpitalu zaraziła się sepsą

32-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala, ponieważ bardzo schudła i miała biegunki. Lekarze stwierdzili, że to pewnie niestrawność i odesłali ją do domu. Okazało się, że podczas pobytu w szpitalu zaraziła się niebezpieczną bakterią. Gdyby nie upór kobiety, nie wykonanoby dalszych badań.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Zakażenie C. diff

Rosie Summers spędziła cztery dni w szpitalu z powodu infekcji nerek. Niestety, podczas tego pobytu złapała Clostridium difficile (C. diff). Najczęściej atakuje osoby, które przeszły kurację antybiotykową. Mogą się wtedy pojawić biegunki, zapalenie jelit, a w skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju sepsy. Jak podaje serwis "Daily Mail", kobieta zachorowała właśnie na sepsę. Choroba rozwija się błyskawicznie, atakuje narządy i może nawet skończyć się śmiercią.

Po wyjściu ze szpitala Summers zgłaszała się do szpitala dwa razy. Traciła wagę, wymiotowała i miała biegunkę. W ciągu dwóch tygodni schudła 5 kg. Lekarzy jednak nie zmartwiły te objawy i odesłali kobietę to domu. Uznali, że nie jest to groźne dla jej zdrowia.

Kobieta spędziła tydzień w izolatce
Kobieta spędziła tydzień w izolatce

2. Objawy sepsy

Wtedy pacjentka zażądała od swojego lekarza dokładniejszych badań. Potwierdziły one obawy kobiety. Konieczna była hospitalizacja. Jej rodzina i przyjaciele obawiali się najgorszego. Lekarze podali jej dwa antybiotyki. Nie wiedzieli jednak, że na jeden z nich kobieta jest uczulona. Stan Summers się pogarszał.

- Musieli leczyć sepsę i bakterię dwoma różnymi lekami. Przez tydzień byłam w izolatce w szpitalu. To było traumatyczne - mówi.

Zobacz też: Jakie są objawy sepsy?.

Powrót do zdrowia zajął kobiecie ok. 6 tygodni. Teraz jest bardzo ostrożna i nie ignoruje żadnych sygnałów, jakie wysyła jej ciało. Wróciła do pracy zawodowej. Jest nauczycielką w lokalnej szkole. Namawia innych, aby dowiedzieli się więcej na temat objawów sepsy, co może podnieść świadomość ludzi o tej chorobie.

- Ważne jest, aby znać objawy sepsy i szybko reagować. Jeśli pojawią się jakakolwiek choroba lub infekcja, być czujnym i nie bać się zgłaszać do szpitala - mówi Rosie.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,...

zobacz galerię

Nie bez powodu sepsa nazywana jest ”cichym zabójcą”. Jeśli zostaje wykryta wcześnie, da się ją wyleczyć antybiotykami. W przeciwnym razie bardzo szybko może dojść do śmierci. Objawy choroby są podobne do grypy czy zapalenia żołądka. Należą do nich: odczuwanie zimna, szybki oddech, ból mięśni, drżenie rąk, wysypka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.