Trwa ładowanie...

Uniwersalny lek na infekcje wirusowe

Naukowcy z Massachusetts testują nową uniwersalną tabletkę, która leczy infekcje wirusowe o zróżnicowanym nasileniu. Jest to możliwe dzięki ingerencji w RNA komórek zaatakowanych przez wirus. Nowe lekarstwo może stać się cenną alternatywą dla terapii antybiotykowej...

spis treści

1. Potrzeba nowego leku przeciwirusowego

Według ekspertów nowe odkrycie może mieć takie samo znaczenie dla medycyny jak niegdyś wynalezienie antybiotyków. Antybiotyki używane w leczeniu różnorodnych infekcji bakteryjnych są nieskuteczne w zwalczaniu wirusów. Na rynku dostępne są szczepionki chroniące przed wirusami i w razie potrzeby zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów. Istnieje także wiele lekarstw przeciwwirusowych, które działając na białko wirusa, leczą takie choroby jak AIDS, opryszczka, zapalenie wątroby i niektóre typy grypy. Problem w tym, że do tej pory nie wynaleziono tabletki zwalczającej wszystkie istniejące wirusy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

NIEBEZPIECZEŃSWTO ZE WSCHODU

W dalszym ciągu trwa poszukiwanie skutecznego leku na MERS - wirus, który zbiera śmiertelne żniwo w Azji. Zobacz, a jaki sposób objawia się ta choroba.

2. Zalety nowego leku przeciwirusowego

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wynaleźli lek o nazwie DRACO (ang. Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizers). W badaniach przeprowadzonych na komórkach zwierzęcych, myszach i w końcu ludziach naukowcom udało się zwalczyć aż 15 typów wirusów, począwszy od rinowirusa (wirusa nieżytu nosa) a skończywszy na polio. Nowo wytworzony lek, ingerując w RNA, niszczy wirusy chorobotwórcze bez wyrządzania jakichkolwiek szkód zainfekowanej komórce. Dodatkową zaletą nowego leku jest fakt, iż jego zastosowanie nie prowadzi do rozwoju odporności na leki, czego nie można powiedzieć o antybiotykach. Naukowcy twierdzą, że lek może znaleźć zastosowanie w leczeniu wszystkich wirusów. Możliwe jest więc, że przypadki epidemii chorób takich jak SARS czy choroba krwotoczna ebola odejdą w zapomnienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza