Urazy kręgosłupa szyjnego skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a czasem nawet poruszanie się. Odcinek szyjny kręgosłupa jest narażony na liczne urazy, przede wszystkim zwichnięcia stawów międzykręgowych i złamania kręgów.
Czasem uraz może spowodować trwałe problemy z poruszaniem się i paraliż kończyn. Dzieje się tak, jeśli podczas urazu zostanie przerwany rdzeń kręgowy.
Najczęściej do urazów kręgu szyjnego dochodzi na skutek wypadku samochodowego lub innej sytuacji komunikacyjnej, w której braliśmy udział (potrącenie przez rowerzystę, etc.).
Dochodzi wówczas do jednego z najczęściej występujących urazów kręgosłupa, który nazywany jest "whiplash". W Polsce przyjęła się nazwa "smagniecie batem".
Uraz ten spowodowany jest nagłym odgięciem głowy do tyłu, a następnie szybkim i gwałtownym zgięciem z powrotem do przodu. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce podczas kolizji i wypadków samochodowych.
Wówczas najczęściej uraz powstaje na skutek naderwania ścięgien lub mięśni, czasem także uszkodzenie krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Często dochodzi także do przerwania lub uszkodzenia nerwów.
W urazach kręgosłupa najważniejsza jest szybka reakcja i pomoc choremu. Należy założyć specjalny kołnierz ortopedyczny, który pozwoli na utrzymanie odcinka szyjnego w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe zrośnięcie się zmian.
Czasem także zakłada się specjalne taśmy zwane tapami. Podstawą do ich założenia jest konieczność szybkiej rehabilitacji uszkodzonych tkanek. Wówczas nie zakłada się już kołnierza ortopedycznego, a kręgosłup na właściwym miejscu utrzymują właśnie taśmy.
Nie należy też samemu próbować leczyć urazy kręgosłupa. Jest to bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ jeden nieprawidłowy ruch może uszkodzić nerwy lub rdzeń kręgowy i doprowadzić do trwałej lub czasowej niepełnosprawności.
Zwykle prawidłowo przebiegające leczenie urazów kręgosłupa szyjnego trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju uszkodzenia.
Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza lub rehabilitanta i unikać intensywnego wysiłku czy dźwigania ciężkich rzeczy.
Istnieją czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania urazów kręgosłupa. Jeśli borykamy się ze zwyrodnieniem odcinka szyjnego, może on dużo łatwiej ulegać uszkodzeniom.
Jako że urazy kręgosłupa najczęściej powstają podczas jazdy samochodem, należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie dopuścić do ich wystąpienia. Podstawą są odpowiednio wyprofilowane i dopasowane zagłówki, które pomogą ochronić kręgosłup szyjny.