Trwa ładowanie...

USG stawów biodrowych niemowląt – zastosowanie, zalecenia, dysplazja

Avatar placeholder
30.03.2021 18:50
USG stawów biodrowych niemowląt – zastosowanie, zalecenia, dysplazja
USG stawów biodrowych niemowląt – zastosowanie, zalecenia, dysplazja

USG stawów biodrowych niemowląt jest jednym z obowiązkowych badań po narodzinach dziecka. Obecnie zaleca się, aby USG stawów biodrowych niemowląt wykonywać między 6 a 12 tygodniem życia dziecka. USG stawów biodrowych niemowląt jest kluczowym badaniem w wykrywaniu nieprawidłowości w rozwoju stawów biodrowych.

spis treści

1. USG stawów biodrowych niemowląt - zastosowanie

USG stawów biodrowych niemowląt jest zalecane, nawet jeśli ortopeda nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości. Co ważne na USG stawów biodrowych niemowląt warto się zarejestrować jak najwcześniej, ponieważ w ramach NFZ terminy badania są dość odległe.

Jeśli lekarz mimo wszystko nie wypisał skierowania na USG stawów biodrowych niemowląt, warto zrobić je we własnym zakresie. Koszt USG stawów biodrowych niemowląt nie jest wysoki, a cena USG wynosi ok.60-100 zł. W czasie zapisywania dziecka na USG warto zaznaczyć, że chodzi o USG stawów biodrowych niemowląt, ponieważ potrzebny jest do jego wykonania specjalny aparat.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

USG stawów biodrowych niemowląt jest bardzo ważnym badaniem i dlatego nie można go zastępować innym np. zdjęciem RTG. U niemowląt kości nie są w pełni wykształcone i na zdjęciu lekarz nie będzie w stanie zobaczyć całego stawu biodrowego.

2. USG stawów biodrowych niemowląt - zalecenia

Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt
Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt [12 zdjęć]

Twoje dziecko jest idealne, jego skóra nie musi taka być. Wiele niemowląt ma skłonności do podrażnień

zobacz galerię

USG stawów biodrowych niemowląt może wykazać zdrowe stawy lub zmiany o różnym nasileniu. Jeżeli lekarz wykonujący USG stawów biodrowych niemowląt stwierdzi, że zmiany są nieznaczne, zaleci układanie maluszka na brzuszku i np. zakładanie szerokiej pieluchy z flaneli. Jednak trzeba bardzo uważać, aby nie doszło do odparzeń, ponieważ jest ona dość gruba. Należy wówczas również pamiętać, aby układać nóżki dziecka w pozycji żabki, ponieważ odpowiednie ułożenie bioderek to podstawa, gdy USG stawów biodrowych niemowląt wykazuje nieprawidłowości.

Dziecku, u którego w USG stawów biodrowych niemowląt wykazano nieprawidłowości, nie należy specjalnie prostować nóżek. Niemowlę powinno mieć jak najwięcej możliwości swobodnego poruszania nóżkami, aby kształtować stawy i prawidłowo się rozwijać.

3. USG stawów biodrowych niemowląt - dysplazja

USG stawów biodrowych niemowląt wykazuje czasami dysplazję stawu biodrowego. Dysplazja oznacza, że panewka stawu nie jest prawidłowo wykształcona, przez co kość udowa nie jest w niej stabilnie osadzona. Grozi to np. zwichnięciem stawu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeżeli lekarz w USG stawów biodrowych niemowląt stwierdzi dysplazję stawu biodrowego, konieczne jest podjęcie leczenia. Wówczas lekarze zalecają zakładanie dziecku ortezy, czyli specjalnego aparatu, który zapewni odpowiednie kształtowanie stawu.

Jeżeli po USG stawów biodrowych niemowląt dziecko musi przebywać w ortezie, aparat można ściągać jedynie na czas kąpieli, czy zmiany pieluszki. Choć takie zalecenia po USG stawów biodrowych niemowląt są bardzo kłopotliwe, to jednak konsekwencja przyniesie efekty. Jest to bowiem jedyny sposób, aby wspomóc prawidłowy rozwój dziecka.

USG stawów biodrowych niemowląt jest bardzo ważne i pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie stawu i tym samym podjęcie leczenia. Obecnie dysplazja to nie wyrok, a dziecko może nawet uprawiać w przyszłości różne sporty wyczynowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza