Trwa ładowanie...

USG stawu barkowego – charakterystyka, wskazania, przebieg

USG stawu barkowego wykonuje się najcześciej w przypadku dolegliwośći bólowych lub urazów. Staw barkowy, zwany także stawem ramiennym, jest jednym z najbardziej niestabilnych stawów w organizmie człowieka. Badanie USG stawu barkowego jest badaniem całkowicie bezbolesnym, który obrazuje mięśnie i ścięgna.

spis treści

1. USG stawu barkowego – charakterystyka

Staw barkowy jest jednym z najbardziej niestabilnych stawów w organizmie człowieka, dlatego bardzo często dochodzi do jego urazów oraz stanów zapalnych. Staw barkowy łączy kończynę górną z tułowiem. Przez to bardzo często narażony jest na przeciążenia. Ból stawu barkowego bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynnośći.

Zaletą USG stawu barkowego jest to, że pokazuje ono większość mięśni, tkanek, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł tego stawu. Badanie USG stawu barkowego doskonale obrazuje także płyn stawowy. Na początku badania lekarz ocenia ścięgno głowy mięśnia dwugłowego ramienia. Następnie analizuje (jeżeli takowy jest obecny w strukturach stawu) nieprawidłowości związane z płynem, który znajduje się dookoła ścięgna. W następnej kolejności lekarz ocenia powierzchnię głowy kości ramiennej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dzięki badaniu USG stawu barkowego można dostrzec wszelkie nierówności na jego zarysie, które najczęściej występują podczas urazów. Ważnym etapem USG stawu barkowego jest także ocena ścięgien stożka rotatorów, który składa się ze ścięgen czterech mięśni: mięśnia podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego oraz obłego mniejszego. Podczas badania USG stawu barkowego lekarz widzi zarówno częściowe, jak i całkowite uszkodzenia ścięgien. Badanie USG stawu barkowego ma przewagę nad innymi badaniami, ponieważ lekarz może ocenić także, jak wyglądają poszczególne struktury w ruchu.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również

zobacz galerię

2. USG stawu barkowego – wskazania

Głównymi wskazaniami do wykonania USG stawu barkowego jest silny, promieniujący ból, urazy oraz przeciążenia, uczucie tarcia oraz przeskakiwanie i trzeszczenie podczas ruchów. Badanie USG stawu barkowego wykonuje się także wtedy, gdy odczuwana jest sztywność barku, kiedy pojawiają się problemy z podnoszeniem ręki do góry.

Wskazaniem do USG stawu barkowego jest ponadto zwapnienie stawu barkowego, stany zapalne. Badanie USG stawu barkowego lekarz wykonuje także w przypadku chorób reumatycznych oraz zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo-obojczykowego. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania badania USG stawu barkowego. Można wykonywać je do diagnozy przy każdych urazach tego stawu..

Zobacz także:

3. USG stawu barkowego – przebieg

Przygotowanie do USG stawu barkowego zasadniczo nie jest wymagane. Jest to badanie bezbolesne. Lekarz specjalną głowicę smaruje odpowiednim żelem. Następnie głowicę tę przykłada do barku pacjenta i przesuwa po specjalnych strukturach. Dokładnie skanuje poszczególne elementy anatomiczne. Równocześnie z wykonywanymi czynnościami na ekranie ultrasonografu widać obraz badanych struktur. Po skończonym badaniu lekarz dokonuje opisu zauważonych zmian.

Powtarzanie USG stawu barkowego może się odbywać wielokrotnie bez obawy o szkodliwe czynniki. Badanie to trwa od kilku do kilkunastu minut.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza