Usuwanie zmian skórnych – wskazania, przebieg, badanie histopatologiczne
Usuwanie zmian skórnych dotyczy różnych zmian. Wskazaniem medycznym do usuwania zmian skórnych są zazwyczaj zabiegi wykonywane w celu usunięcia łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych oraz w stanach przedrakowych. O usuwaniu zmian skórnych należy również pomyśleć, gdy zauważymy zmiany, które są przyczyną dyskomfortu.
1. Wskazania do usuwania zmian barwnikowych
Usuwanie zmian skórnych jest często elementem profilaktyki. Dzieje się tak w przypadku usuwania znamion barwnikowych. Lekarz decyduje się zazwyczaj na usuwanie tych zmian skórnych, jeśli są one nietypowe, leżą w miejscach wystawionych na działanie słońca lub są często urażane np. znajdują się na ramieniu bądź plecach. Tzw. zmiany atypowe to wszelkie zmiany, które mają nieregularny kształt, są wypukłe lub różnokolorowe. Profilaktyczne usuwanie zmian skórnych odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi czerniaka.
Wskazaniem do usuwania zmian skórnych będą również kaszaki, nagniotki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki, czy modzele
2. Metody usuwania zmian skórnych
Usuwanie zmian skórnych wymaga konsultacji lekarskiej. W czasie wizyty lekarz powinien omówić z pacjentem wskazania i przeciwwskazania do usuwania zmian skórnych. Podczas konsultacji pacjent powinien uzyskać wszelkie informacje dotyczące zastosowanej metody usuwania zmian skórnych i zaleceń po zabiegu.
Zazwyczaj usuwanie zmian skórnych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. To sprawia, że usuwanie zmian skórnych nie powoduje bólu. W zależności od wielkości zmiany po zabiegu usuwania zmian skórnych lekarz wykonuje czasem plastykę skóry lub po prostu zakłada szwy, a miejsce po usuwaniu zmian skórnych zabezpiecza opatrunkiem.
Szwy po usuwaniu zmian skórnych należy usuwać dopiero po 5-14 dniach w zależności od wielkości i wygojenia rany.
3. Techniki usuwania zmian na skórze
Usuwanie zmian skórnych można wykonać za pomocą różnych technik. Najczęściej do usuwania zmian skórnych stosuje się laseroterapię, kriochirurgię oraz elektrokoagulację.
Bardzo często lekarz decyduje się na laseroterapię. Usuwanie zmian skórnych przy użyciu lasera jest zabiegiem bardzo precyzyjnym. Ponadto laserowe usuwanie zmian skórnych gwarantuje szybkie gojenie, jednak często zdarza się, że aby uzyskać najlepsze efekty, należy stosować połączone metody usuwania zmian skórnych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy usuwanie znamion jest bezpieczne dla organizmu? - odpowiada lek. Piotr Pilarski
- Kto usuwa znamię barwnikowe z policzka? - odpowiada lek. Robert Jan Chmielewski
- Jak leczyć bliznowce po usuwaniu znamion? - odpowiada lek. Izabela Lenartowicz
4. Badanie histopatologiczne
Usuwanie zmian skórnych jest nierozerwalnie związane z badaniem histopatologicznym wyciętych zmian. Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowym zbadaniu materiału pobranego w czasie usuwania zmian skórnych.
Po zabiegu usuwania zmian skórnych konieczne jest zbadanie próbek przez histopatologa. Każda z tych tkanek ma charakterystyczną dla siebie strukturę i to pozwala na określenie rodzaju wyciętej zmiany, np. że wycięta zmiana to zwykły pieprzyk, a nie czerniak. Dzięki badaniom histopatologicznym po usuwaniu zmian skórnych możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia, jeśli jest taka potrzeba. Ponadto, gdy usuwanie zmian skórnych dotyczy nowotworów złośliwych, po badaniu histopatologicznym lekarz uzyskuje informację, czy zmiana została wycięta z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki, co oznacza, że zmiana została usunięta w całości.
Wynik badania histopatologicznego jest gotowy do odbioru po ok. 2-3 tygodniach od zabiegu usuwania zmian skórnych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.