Trwa ładowanie...

Uwaga na jesienne ataki astmy

Macie w domu małego, kaszlącego astmatyka? Sami cierpicie z powodu tej przewlekłej choroby, powodującej ostrą duszność i świszczący odech? Lekarze przypominają, że wczesna jesień to tradycyjnie okres wzmożonych ataków choroby. Trzeba się przygotować na wizytę u lekarza specjalisty. Szczególny pod tym względem jest 38. tydzień roku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Ataki astmy jesienią

Specjaliści radzą, żeby wraz z powrotem do szkoły - dzieci odwiedziły również swojego lekarza pulmunologa. Zwłaszcza, jeżeli w czasie wakacji nieco luźniej podchodziliśmy do kontrolowania choroby. Polskie Towarzystwo Alergologiczne zorganizowało w Warszawie konferencję prasową, na której poruszono właśnie temat jesiennych ataków astmy. Lekarze przypominali, że najwięcej dzieci trafia do szpitala z powodu zaostrzenia astmy w 38 tygodniu roku - niedługo po powrocie do szkoły czy przedszkola z wakacyjnego wypoczynku.

Pierwszą przyczyną astmy jesienią są infekcje dróg oddechowych, które się często pojawiają podczas tej pory roku. Dzieci znów przebywają w grupie, przez co łatwiej się nawzajem zarażają. Stykają się też z obecnymi w budynkach szkół i przedszkoli alergenami (miedzy innymi kurzem, pyłkami roślin, sierścią zwierząt). Drugim powodem zaostrzeń jest natomiast stres. Pojawia się po wakacjach w związku z rozpoczęciem nauki i pojawieniem się kolejnych obowiązków.

Gościem specjalnym na konferencji był słynny chodziarz Robert Korzeniowski, któremu astma nie przeszkodziła jak wiadomo w wyjątkowej karierze. Przekonywał on, że choć dla dziecka astma jest czymś trudnym, często budzącym lęk - to właśnie regularne uprawianie sportu może znacznie pomóc nie tylko w łagodzeniu ataków, ale także w poprawie samooceny. "Dzieci z astmą powinny uprawiać sport, który pozwala łatwiej znosić gorsze okresy choroby" - przekonywał Robert Korzeniowski.

Inne możliwe przyczyny astmy, niezwiązane z porą roku:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.