Trwa ładowanie...

Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt ze Szczecina, to europejski rekordzista w oddawaniu krwi

 Agnieszka Gotówka
13.02.2017 09:29
Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt krew oddaje regularnie od blisko 30 lat
Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt krew oddaje regularnie od blisko 30 lat (Archiwum prywatne )

Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt ze Szczecina jest nie tylko honorowym, ale i rekordowym dawcą krwi. W ciągu trzydziestu lat w sumie oddał jej 155 litrów. To najwięcej w Europie.

Jacek Schmidt służy w wojsku od 31 lat, od miesiąca w oddziałach żandarmerii wojskowej. Był na misjach w Kosowie i Afganistanie. Na swoim koncie ma blisko sto wyróżnień i odznaczeń. W wolnym czasie biega, by móc przygotować się do maratonów i ultramaratonów, w których bierze udział.

Jacek Schmidt pierwszy raz oddał krew zimą 1988 roku. Od tego czasu czyni to systematycznie.

– Zachęcił mnie do tego mój ojciec, który jest dla mnie autorytetem i wzorem do naśladowania. Opowiedział mi kiedyś, że mając niespełna rok życia trafiłem do szpitala w bardzo poważnym stanie. Do zdrowia wróciłem dzięki przetoczeniu krwi, którą od niego pobrano. Gdy dotarło do mnie, ile zawdzięczam ojcu, postanowiłem czynić podobnie. I chcę w ten sposób pomagać aż do ukończenia 65. roku życia, jeśli zdrowie mi na to pozwoli – mówi portalowi WP abcZdrowie Jacek Schmidt.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W sumie od żandarma przetoczono 155 litrów krwi i jej składników: osocza, płytek krwi, białych i czerwonych krwinek. To imponująca ilość, którą można by napełnić wannę. Obliczono, że w ten sposób pan Jacek pomógł 70 osobom. W 2005 roku za swoje zasługi otrzymał najwyższe odznaczenie w dziedzinie honorowego krwiodawstwa „Kryształowe Serce”.

Mity i uprzedzenia a transplantologia
Mity i uprzedzenia a transplantologia

Wiele osób ma ogromne obawy w stosunku do pobrania ich narządów po śmierci. Osoby te bardzo często boją

zobacz galerię

1. Pomoc mierzona litrami

Ale na samym oddawaniu krwi żołnierz nie poprzestaje. Od 30 lat związany jest z działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża, a od 2001 roku pełni funkcję prezesa Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Szczecinie. Inicjuje i organizuje akcje oddawania krwi przez wojskowych. W sumie mundurowi zostawili w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie blisko 10 tysięcy litrów krwi i osocza.

– Każdy z nas indywidualnie oddaje krew, organizujemy również cykliczne akcje. Spotykamy się w Dzień Weterana (29 maja), w Dzień Wojska Polskiego (15 sierpnia) oraz w Dzień Niepodległości (11 listopada). Już od kilkunastu lat w ten sposób obchodzimy ważne dla nas święta – mówi portalowi WP abcZdrowie Jacek Schmidt.

Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt krew i jej składniki oddaje od blisko 30 lat
Starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt krew i jej składniki oddaje od blisko 30 lat (Archiwum prywatne )

Ale nie tylko w wojsku pan Jacek promuje oddawanie krwi. W tym roku włączył się w organizację akcji „Daj coś z siebie na ferie”, w której udział wziął marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– O krwiodawstwie trzeba głośno mówić i propagować tę ideę w środkach masowego przekazu i na portalach społecznościowych. Każda kropla krwi jest na wagę złota – mówi Jacek Schmidt.

2. Kto może oddać krew?

W naszym organizmie krąży blisko 6 litrów krwi. Warto się nią podzielić, zwłaszcza, że już na drugi dzień po jej oddaniu objętość tego cennego płynu wraca do normy. A zatem by móc ratować ludzkie życie tak naprawdę niewiele trzeba. Do wybranego punktu krwiodawstwa zgłosić się może osoba pełnoletnia, zdrowa, ważąca co najmniej 50 kilogramów i chcąca pomóc drugiemu człowiekowi. Krew mężczyzna oddawać może co dwa miesiące, kobieta – co trzy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze