Przejdź na WP

Leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry to powierzchniowe zakażenie naskórka, którego objawami są żółtobrunatne plamy, znajdujące się w okolicach szyi, karku i klatki piersiowej. Wykrycie tej odmiany grzybicy skóry następuje, gdy zmienione okolice zostaną posmarowane jodyną. Wtedy plamy na skórze stają się jeszcze bardziej widoczne. Dodatkowo zmienione miejsca nigdy się nie opalają. Leczenie zakażonego naskórka jest trudne i długotrwałe. Więcej na temat tego, jak leczyć łupież pstry, dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu.

Zobacz film: "Jak pozbyć się łupieżu?"

spis treści

1. Czym jest łupież pstry i jak można się nim zarazić?

Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry, która rozwija się w kontakcie z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Do zarażenia łupieżem pstrym najczęściej dochodzi dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, gdzie nie zachowano podstawowych środków higieny. Ponadto bardzo łatwo jest się zarazić łupieżem pstrym chodząc na solarium i korzystając z basenów i publicznych kąpielisk. W takich przypadkach należy stosować profilaktykę charakterystyczną dla normalnej grzybicy skóry. Dodatkowo rozwojowi łupieżu pstrego sprzyjają następujące czynniki:

Łupież to zakażenie skóry, występuje w postaci lekko złuszczających się plam o beżowej barwie. Chora skóra swędzi, jest szorstka. Kiedy się jej nie leczy, pozostają na niej nieładne przebarwienia.
 Występuje najczęściej w okolicach tułowia, między łopatkami i na mostku. Latem, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, zmiany te przybierają postać odbarwionych ognisk.

2. Jak leczyć łupież pstry?

Leczenie objawów łupieżu pstrego odbywa się na kilka sposobów:

  • poprzez miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych – maści, w których składzie znajdują się klotrimazol i ketokonazol oraz szamponów z ketokonazolem,
  • poprzez ogólne stosowanie ketokonazolu (10 dni), flukonazolu lub itrakonazolu (7 dni), używanie mydeł i szamponów, w których składzie jest kwas salicylowy – jego właściwości zapobiegają nawrotom choroby.

Dowiedz się więcej

Jeśli stosowanie zewnętrznych środków przeciwgrzybiczych nie wystarczy, wtedy lekarz dermatolog przepisuje środki doustne w postaci antybiotyków.

2.1. Szampony przeciwgrzybicze w leczeniu łupieżu pstrego

Przepisany przez dermatologa szampon, należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę i pozostawić na kilka minut, a następnie bardzo dokładnie spłukać. Czynność powtarzaj codziennie przez tydzień, a następnie wykonuj wskazany zabieg raz w tygodniu aż do całkowitego zniknięcia plam na skórze. W leczeniu objawów łupieżu pstrego zalecane są preparaty zawierające związki selenu i pirytonianu cynku, gdyż stwierdzono dużą skutecznośc znikania zmian grzybiczych po ich zastosowaniu.

Leczenie łupieżu pstrego
Leczenie łupieżu pstrego (Zdjęcie autorstwa danabooo / CC BY 2.0)

Niekiedy

leczenie łupieżu pstrego preparatami stosowanymi zewnętrznie nie kończy się sukcesem i choroba powraca. Wówczas konieczne jest również leczenie doustne. Podaje się preparaty imidazolowe w tabletkach przez okres około dwóch tygodni.

Następny artykuł: Sposoby na łupież

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy