Trwa ładowanie...

Łupież pstry - przyczyny, objawy, leczenie

Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry.
Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry. (Zdjęcie autorstwa danabooo / CC BY 2.0)

Łupież pstry to powierzchniowe zakażenie naskórka, którego objawami są żółtobrunatne plamy, znajdujące się w okolicach szyi, karku i klatki piersiowej. Wykrycie tej odmiany grzybicy skóry następuje, gdy zmienione okolice zostaną posmarowane jodyną. Wtedy plamy na skórze stają się jeszcze bardziej widoczne. Dodatkowo zmienione miejsca nigdy się nie opalają. Leczenie zakażonego naskórka jest trudne i długotrwałe.

spis treści

1. Czym jest łupież pstry i jak można się nim zarazić?

Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry, która rozwija się w kontakcie z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Do zarażenia łupieżem pstrym najczęściej dochodzi dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, gdzie nie zachowano podstawowych środków higieny.

Ponadto bardzo łatwo jest się zarazić chodząc na solarium, korzystając z basenów i publicznych kąpielisk. W takich przypadkach należy stosować profilaktykę charakterystyczną dla normalnej grzybicy skóry. Dodatkowo rozwojowi łupieżu pstrego sprzyjają następujące czynniki:

Zobacz film: "Jak pozbyć się łupieżu?"

Łupież to zakażenie skóry, występuje w postaci lekko złuszczających się plam o beżowej barwie. Chora skóra swędzi, jest szorstka. Kiedy się jej nie leczy, pozostają na niej nieładne przebarwienia. Występuje najczęściej w okolicach tułowia, między łopatkami i na mostku. Latem, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, zmiany te przybierają postać odbarwionych ognisk.

2. Objawy łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego łatwo jest odróżnić od innych zmian skórnych, szczególnie, że pojawia się on zawsze po okresie dojrzewania płciowego. Oto szereg cech charakterystycznych tego rodzaju grzybicy skóry:

  • żółtobrunatne plamy na skórze - często zlewają się one ze sobą, tworząc coraz większe zmienione powierzchnie,
  • plamy na skórze są umiejscowione w okolicach karku, dekoltu, pleców i klatki piersiowej, ale mogą wystąpić nawet na twarzy,
  • zmienione powierzchnie skórne mają tendencję do łuszczenia się,
  • czasami plamom na skórze towarzyszy świąd - zwykle pojawia się po podwyższeniu temperatury ciała, zanim chory zaczyna się pocić, z chwilą wydzielania potu swędzenie ustępuje.
  • po gorącym prysznicu lub po intensywnych ćwiczeniach plamy na skórze ciemnieją,
  • u osób z ciemniejszą karnacją łupież pstry objawia się zmianami w pigmencie skóry.

3. Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego odbywa się na kilka sposobów:

  • miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych - maści, w których składzie znajdują się klotrimazol i ketokonazol,
  • ogólne stosowanie ketokonazolu (10 dni), flukonazolu lub itrakonazolu (7 dni),
  • używanie mydeł i szamponów z kwasem salicylowym.

Jeśli stosowanie zewnętrznych środków przeciwgrzybiczych nie wystarczy, wtedy lekarz dermatolog przepisuje środki doustne w postaci antybiotyków.

3.1. Szampony przeciwgrzybicze w leczeniu łupieżu pstrego

Przepisany przez dermatologa szampon należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę i pozostawić na kilka minut, a następnie bardzo dokładnie spłukać.

Czynność powtarzaj codziennie przez tydzień, a następnie raz w tygodniu aż do całkowitego zniknięcia plam na skórze. W leczeniu objawów zalecane są preparaty zawierające związki selenu i pirytonianu cynku, gdyż stwierdzono dużą skutecznośc znikania zmian grzybiczych po ich zastosowaniu.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na łupież
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze