Trwa ładowanie...

Witamina E na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia wskazują, że jedna z form witaminy E poprawia stan zdrowia dzieci cierpiących na najbardziej dotkliwą postać stłuszczeniowego zapalenia wątroby.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby to najczęstsze przewlekłe schorzenie wątroby u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dotyka głównie dzieci z nadwagą i insulinoopornością. Może przybierać różne postaci, z których łagodniejsza objawia się obecnością tłuszczu w wątrobie, natomiast w najbardziej dotkliwej pojawia się jeszcze stan zapalny i uszkodzenie wątroby.

Nadmiar tłuszczu w wątrobie prowadzi do uszkodzenia komórek ze względu na wysoki poziom utleniaczy. Powikłaniami niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby są choroby serca i marskość wątroby. Poprzez utratę zbędnych kilogramów możliwe jest odwrócenie procesu chorobowego, jednak oprócz zaleceń dietetycznych nie ma żadnych innych form leczenia tego schorzenia.

2. Działanie witaminy E

Naukowcy przeprowadzili badanie trwające 96 tygodni, w którym udział wzięło 173 dzieci w wieku od 8 do 17 lat, cierpiących na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. W trakcie badania część dzieci dwa razy dziennie otrzymywała witaminę E w dawce 400 jednostek, część metforminę (lek na cukrzycę) w dawce 500 mg również dwa razy dziennie, a pozostali uczestnicy badania otrzymywali placebo. Przez cały czas eksperymentu wszystkie dzieci uzyskiwały porady na temat zdrowej diety i ćwiczeń.

Z badań wynika, iż stosowanie witaminy E najszybciej i w największym stopniu obniżyło u chorych dzieci poziom enzymów wątrobowych. Dzięki biopsjom wątroby ustalono, że po dwóch latach chorobę udało się wyeliminować u 58 proc. dzieci przyjmujących witaminę E, 41 proc. dzieci przyjmujących lek na cukrzycę i u 28 proc. dzieci otrzymujących placebo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.