Wizyta u psychologa

Wizyta u psychologa to decyzja, która może wywoływać obawy. Różne są powody, dla których ludzie udają się do psychologa – stany lękowe, depresja, problemy z zasypianiem, nieradzenie sobie ze stresem... Po podjęciu decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologa przychodzi czas, kiedy uświadamiasz sobie, że tak naprawdę nie wiesz, od czego zacząć i nie masz pojęcia, jak zwierzyć się ze swoich kłopotów. Fachowa pomoc psychologiczna ma pomóc pacjentowi otworzyć się, by łatwiej było mu dokonać introspekcji i stawić czoła problemom.

Zobacz film: "Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?"

Przygotowanie do wizyty u psychologa

Psycholog to szczególny lekarz. Większość ludzi wykonujących ten zawód, oprócz koniecznych umiejętności i wiedzy, ma zmysł dostrzegania tego, co niewypowiedziane przez pacjenta. Podstawowe informacje dla psychologa wynikają z rozmowy i obserwacji. Psycholog to jednocześnie lekarz i słuchacz.

Pierwsza wizyta u psychologa wymaga przygotowania. Nie chodzi o to, żeby spisać na kartce wszystkie problemy i później wyrecytować je lekarzowi. Należy jednak zastanowić się nad tym, co w twoim stanie jest najważniejsze, co najbardziej ci dokucza, przeszkadza lub z czym sobie nie radzisz. Pomyśl więc, czego ci brakuje i jak okazujesz środowisku zewnętrznemu swoje problemy wewnętrzne.

Pierwsza wizyta u psychologa to jedynie wstęp do dalszych spotkań i rozmów. Nie można od razu oczekiwać cudów. Pomoc psychologa wymaga czasu i zaangażowania. Do pierwszej wizyty należy podejść z rozsądkiem. Rzadko zdarza się, by natychmiast przyszła ulga. Leczenie może okazać się długotrwałe i wymagać wielu poświęceń. Dlatego ważne jest, by zaufać lekarzowi i zaakceptować pracę nad sobą.

Główne założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciwko Depresji” jest organizatorem Ogólnopolskich Dni Walki z Depresją. Zajmuje się m.in. tworzeniem akcji, które mają za...

Pomoc psychologa a oczekiwania pacjenta

Ważne jest, aby pacjent umiał określić sprawy priorytetowe – to pomoże psychologowi w postawieniu diagnozy. Nie wolno jednak spodziewać się rozpoznania choroby od razu. Spadek motywacji, depresja, stany lękowe, ciągłe rozdrażnienie, problemy z zasypianiem – mogą być objawami bardziej złożonych problemów natury psychicznej. Żaden psycholog po pierwszej wizycie nie może powiedzieć: „Cierpi pan/pani na to a na to i musi postąpić tak a tak”.

Problemy natury psychicznej wymagają głębokiej analizy. Część z nich to te, o których pacjent mówi, inne są nieuświadomione, a jeszcze inne pacjent może ukrywać. By postawić trafną diagnozę, lekarz musi poznać bieżącą sytuację pacjenta, zebrać informacje o jego przeszłości, rodzinie, stylu życia itd.

Idąc do psychologa, decydujesz się opowiedzieć o czymś, o czym na co dzień chcesz zapomnieć, co sprawia ci trudność. Przekraczając próg gabinetu, musisz jeszcze raz utwierdzić się w przekonaniu, że psycholog jest lekarzem, co znaczy, że obowiązuje go tajemnica zawodowa. Nie bój się więc opowiedzieć mu o szczegółach twojego samopoczucia. Podczas kolejnych wizyt pytania mogą stawać się jeszcze bardziej osobiste niż te na początku terapii, ale trzeba na nie odpowiadać i nie wolno kłamać, ponieważ wyklucza to możliwość pomocy psychologicznej.

Lęki przed wizytą u psychologa

  • Lęk przed byciem ocenianym.

Pacjent wizualizuje sobie terapeutę jako osobę o ogromnej przenikliwości i wiedzy. Lęk przed oceną wiązać się może z obawą co do moralnego nastawienia psychologa względem życiowych historii klienta; spodziewać się wtedy można krytyki, dezaprobaty.

  • Lęk przed nastawieniem otoczenia wobec decyzji skorzystania z pomocy psychologa.

Społeczne nastawienie wobec osób korzystających z pomocy psychologicznej powoli się zmienia, ale wizja, że do psychologa (jeszcze do tego dochodzi często brak rozróżniania między psychologiem a psychiatrą) chodzą ci, którzy mają jakieś dramatyczne problemy z psychiką, jeszcze się utrzymuje. Chodzenie do terapeuty nie jest czymś, czym ludzie się chwalą.

  • Brak wiary w to, że ktokolwiek jest w stanie pomóc.

Pacjent jest przekonany o wyjątkowości swojego stanu i o tym, że w doświadczanym problemie nikt nie jest w stanie mu pomóc.

Jak w takim razie radzić sobie z obawami przed wizytą u psychologa? Warto „odczarować” sobie własne przekonania. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z czym wiązać się może dla pacjenta korzystanie z jego usług i dążyć będzie do tego, aby zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą otworzeniu się i pracy nad problemami.

Komentarze (18)
~nieDOkońcaZAINTERESOWANY
~nieDOkońcaZAINTERESOWANY 5 miesięcy temu

ja przepraszam, ale czy jest sens iść do psychologa jeśli uważam że 1)to mi nic nie da. 2)jest to osoba która chce ode mnie kasy, za nic. 3)mam złe doświadczenia z psychologami jak patrzę na niego gdy chodzi do niego moje dziecko (tak ciągle wydaje mi się że chodzi mu o kasę). A teraz w skrócie, psycholog po zapoznaniu się z problematyką jakie ma moje dziecko (związane z jego matką) stwierdził że powinienem do niego przyjść bo nikt długo nie wytrzyma w takiej sytuacji w jakiej jesteśmy, by nie odniósł uszczerbku na psychice. Ja patrząc jak pani psycholog spóźnia się na spotkanie po parę minut, a później kończy wcześniej niż po godzinie za którą płacę, mówiąc że na dziś wystarczy (a dla mnie jest to kwestia że chce odpocząć bo nie ma przerwy między pacjentami). Owszem, moja była często mnie denerwuje, duszę to w sobie, ale psycholog nie rozwiąże mojego problemu bo nie usunie jej z mojego życia. Przynajmniej wiem że sama zniknie gdy dziecko będzie miało 18lat, a to jeszcze 8lat. A może ktoś uważa że psycholog jest pomocny, jakie macie refleksie odnośnie kontaktów z nimi??

Odpowiedz
~Kacha
~Kacha ponad rok temu

Ja tez sie bardzo balam isc do psychologa. Jak sie mieszka z dala od Polski, w nieduzym miasteczku jakim jest Wakefield to jeszcze trudniej znalezc kogos. Ale w koncu przyjechala w moje okolice sensowna pani i jakos poszlo - choc moze nie mialam jakis bardzo powaznych problemow. Moim zdaniem warto choc sprobowac i zobaczyc.

Odpowiedz
~Krystyna
~Krystyna ponad rok temu

Wizyta u specjalisty to trudna decyzja ale na pewno dobra, bo kiedy pojawiają się problemy, należy szukać rozwiązania. Sama rozmowa z psychologiem może przynieść ulgę, jeśli się nie jest zadowolonym z wizyty można zmienić psychologa, ja zanim znalazłam swojego byłam u 3, teraz chodzę do pani Marty Dymowskiej z M1016 i uważam że dobrze trafiłam, bo się rozumiemy, lubię nasze spotkania. Wiem jak trudno jest komuś zaufać i się zwierzyć ale jak już się to zrobi to odczuwa się ulgę, a problemy nie są już bez wyjścia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak wybrać terapeutę?
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

rozstanie

dupster123 • ostatni post 18 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Jak wybrać terapeutę?
Trauma

Co to jest zgwałcenie? (WIDEO)

Co to jest zgwałcenie? (WIDEO) Odtwórz wideo

efekty terapeutyczne może przynieść wizyta u psychologa czy psychoterapeuty. Ukrywanie tak traumatycznych przeżyć w sobie może bowiem prowadzić do rozwoju różnych zaburzeń psychicznych.

Kontuzje i urazy

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Kiedy pójść z bólem mięśni do lekarza? Ból mięśni może być bardzo uciążliwy i nie zawsze szybko mija. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Odchudzanie

Wywiad dietetyczny - to warto wiedzieć (WIDEO)

Wywiad dietetyczny - to warto wiedzieć (WIDEO) Odtwórz wideo

Pierwsza wizyta u dietetyka Jakie zmiany podczas pierwszego spotkania może wprowadzić w twoje życie dietetyk? Czego będzie dotyczył wywiad, który z tobą przeprowadzi i dlaczego będzie chciał cię lepiej poznać. Jakie zmiany działają i...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

jest podjęcie leczenia. Terapia poznawcza Polega na regularnych wizytach u psychologa, które umożliwiają kobietom dotkniętym PMS zrozumienie występujących (...) . Z tego względu ważne jest, aby kobiety te dbały o odpowiednią ilość snu...

Depilacja i epilacja

Depilacja bikini

Depilacja bikini

Aby uzyskać atrakcyjny wygląd okolic bikini, wizyta u kosmetyczki nie jest konieczna.