Trwa ładowanie...

Wpływ leków przeciwbólowych na zachowanie chorych z demencją

Wielu pacjentów z demencją przyjmuje leki psychotropowe. Jednak naukowcy z Norwegii i Anglii sugerują, że znacznie skuteczniejsze w uspokojeniu chorych i zapobieganiu agresji z ich strony mogą być zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Uśmierzanie bólu a agresja

Norwescy i angielscy naukowcy połączyli swoje siły w celu ustalenia, jaki wpływ na pacjentów z demencją mogą mieć środki przeciwbólowe. W badaniu uczestniczyło 352 pacjentów z umiarkowaną lub poważną demencją, którzy sprawiali problemy swoim agresywnym zachowaniem lub nadmierną ekscytacją. Przez osiem tygodni pacjenci byli leczeni w tradycyjny sposób, ale połowa z nich otrzymywała również środki przeciwbólowe.

Podekscytowanie to częsty objaw demencji. Chorzy łatwo ulegają emocjom, żyją w napięciu i zwykle szybko wpadają w gniew. Wielu z nich przyjmuje leki psychotropowe w celu wyciszenia się i uspokojenia, jednak mają one bardzo silne działanie uspokajające. Ponadto leki te mogą nasilić inne symptomy demencji i zwiększyć ryzyko udaru. Naukowcy wysnuli teorię, że problemy behawioralne mogą mieć swoje źródło między innymi w bólu odczuwanym przez chorych. Wielu pacjentów nie jest bowiem w stanie poinformować opiekunów o swoich odczuciach, co może przyczynić się do agresji i napięcia. Wyniki badań zaskoczyły samych badaczy. W grupie osób przyjmujących środki przeciwbólowe po ośmiu tygodniach zauważono wyraźną poprawę w zachowaniu. Jednak po czterech kolejnych tygodniach od badań problemy behawioralne zaczęły powracać.

2. Znaczenie badań nad demencją

Naukowcy są zdania, że wnioski płynące z badań to argument za wprowadzeniem środków przeciwbólowych do leczenia osób z demencją znajdujących się w domach opieki. Personel takich placówek powinien również obserwować pacjentów i stosować standardowe narzędzia w celu określenia stopnia bólu u chorych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza