Trwa ładowanie...

Przemoc domowa może mieć ogromny wpływ na mózg

Avatar placeholder
13.10.2016 10:08
Przemoc domowa może mieć ogromny wpływ na mózg
Przemoc domowa może mieć ogromny wpływ na mózg

Lekarze i naukowcy z Instytutu Neurologicznego Barrow zidentyfikowali związek między przemocą domową a urazowymi uszkodzeniami mózgu.

Przemoc domowa okazuje się być obecnie najczęstszą przyczyną wstrząsów mózgu
Przemoc domowa okazuje się być obecnie najczęstszą przyczyną wstrząsów mózgu (Shutterstock)

Odkrycia mogą mieć istotny wpływ na leczenie ofiar przemocy domowej, zarówno w instytucjach medycznych, jak i społecznych. Badania, prowadzone przez dr Glynnis Zieman, zostały opublikowane w lipcowym numerze „Journal of Neurotrauma”.

"Urazy głowy należą do najczęstszych następstw przemocy w rodzinie, która może prowadzić do powtarzających się urazowych uszkodzeń mózgu. Urazy te mają często przewlekły charakter, przez co wpływają na dalsze życie, zmieniając je w podobny sposób do tego, który zaobserwowano u sportowców.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Okazało się, że 88 proc. ofiar ucierpiało z powodu więcej niż jednego urazu głowy wynikającego z przemocy domowej, a 81 proc. zgłaszało bardzo dużo urazów, więc trudno było określić dokładną ich liczbę" - mówi dr Zieman.

ZOBACZ TAKŻE:

Badania przeprowadzone w Centrum Wstrząsów i Urazów Mózgu w Barrow miały pomóc w stworzeniu specjalnego programu w celu rozwiązania problemu urazowych uszkodzeń mózgu w wyniku przemocy domowej. Program jest uważany za pierwszy tego typu w kraju. Dr Zieman i jej zespół przeprowadzili retrospektywną ocenę kart ponad stu pacjentów obserwowanych w trakcie programu w celu uzyskania dokładnych danych do tego badania.

Podczas gdy kontuzje są istotnym elementem sportu, Barrow zainteresował się w szczególny sposób urazami wynikającymi z przemocy domowej. Eksperci w Barrow mówią, że kobiety, które wcześniej cierpiały po cichu stają się teraz coraz bardziej świadome konsekwencji urazowego uszkodzenia mózgu.

Program Barrow zapewnia zarówno opiekę medyczną, jak i pomoc socjalną dla bezdomnych ofiar, które miały wstrząs mózgu w wyniku przemocy domowej. Został on stworzony po tym, jak pracownik opieki społecznej Ashley Bridwell oraz lekarze zidentyfikowali związek między bezdomnością, przemocą domową oraz urazowymi uszkodzeniami mózgu.

Zespół medyczny znalazł wiele ofiar cierpiących na pełne spektrum skutków ubocznych, które mogą prowadzić do utraty miejsc pracy, dochodów i ostatecznie bezdomności.

"Jest to trzeci rozdział w historii wstrząsu mózgu" - mówi dr Zieman. "Najpierw wstrząs mózgu dotyczył weteranów wojennych, następnie profesjonalnych sportowców, a teraz mamy do identyfikacji uszkodzenia mózgu u ofiar przemocy w rodzinie. W przeciwieństwie do dobrze opłacanych piłkarzy, pacjenci rzadko mają wsparcie, pieniądze i inne środki potrzebne do uzyskania pomocy."

Ostatecznym celem badań jest poszerzenie świadomości na temat urazów mózgu i zaoferowanie natychmiastowej pomocy w leczeniu tych wynikających z domowej przemocy rodzinnej.

Dodatkowe badania są w toku i mają na celu zbadanie, jak istotne i długoterminowe są skutki tych urazów w odniesieniu do populacji.

W Polsce w 2015 roku stwierdzono ogólną liczbę 97501 przypadków przemocy domowej. Wśród tych zgłoszonych przypadków, aż 69 376 dotyczyło kobiet, 17 392 dzieci i 10 733 mężczyzn.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze