Trwa ładowanie...

Wszczepienie zastawki płucnej bez operacji na otwartym sercu

Zespół kardiochirurgów dziecięcych z Oregon Health and Science University Doernbecher Children's Hospital jest pierwszym w regionie i jednym z nielicznych w kraju, którym udało się wszczepić zastawkę płucną bez przeprowadzania operacji na otwartym sercu.

spis treści

1. Zabieg wszczepiania zastawki płucnej

Zabieg przeprowadzono z użyciem nowoczesnej, zatwierdzonej przez FDA zastawki, która zastąpiła wadliwą zastawkę płucną w przypadku, gdy ta się nie domykała lub gdy u chorego wystąpiło zwężenie zastawkowe pnia płucnego, czyli naczynia łączącego serce z płucami. Operacja taka zazwyczaj wymaga otwarcia serca. Alternatywą dla tej wysoce ryzykownej operacji jest zabieg, podczas którego przez otwór wykonany w naczyniu nogi wprowadza się cewnik wraz z zastawką. Poprzez kolejne naczynia krwionośne zastawka wprowadzana jest do serca, gdzie jest odpowiednio ustawiana, po czym maleńki balon na końcu cewnika zostaje napełniony powietrzem, zastawka jest umieszczana, a przepływ krwi skorygowany.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

2. Znaczenie zabiegu

Dzieci z wrodzonymi wadami serca w obrębie zastawek do osiągnięcia dorosłości mogą przechodzić nawet 4 operacje na otwartym sercu w celu wymiany zużytej zastawki, a każda operacja wiąże się z dużym ryzykiem. Nowa zastawka ma dłuższy okres użytkowania, przez co zmniejsza się ilość operacji, jakie chory będzie musiał przejść przez całe życie. Chociaż zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki nie zniesie konieczności wykonywania operacji na otwartym sercu, to w wielu przypadkach może je zastąpić. Jego korzyści to nie tylko mniejsze ryzyko dla pacjenta, ale także szybszy powrót do normalnego funkcjonowania, gdyż już w dzień po zabiegu pacjent może być wypisany do domu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza