Trwa ładowanie...

Wysięk surowiczy - czy jest, rodzaje, postępowanie

Kinga Olchowy
28.01.2022 12:17

Wysięk surowiczy budzi sporo negatywnych emocji, tymczasem niepotrzebnie. To płyn, będący naturalną częścią gojenia się ran. Jak wygląda, jak go rozpoznać i jak z nim postępować? Czy wysięk surowiczy może być groźny?

Wysięk surowiczy budzi sporo negatywnych emocji, tymczasem niepotrzebnie
Wysięk surowiczy budzi sporo negatywnych emocji, tymczasem niepotrzebnie (AdobeStock)
spis treści

1. Co to jest wysięk surowiczy?

Wysięk surowiczy to płyn gromadzący się w ranie. Ma wodnistą konsystencję i jest przezroczysty. Stanowi naturalną część tzw. fazy zapalnej oraz proliferacyjnej procesu gojenia. Oznacza to, że pojawia się w momencie, kiedy rana zostaje stopniowo zastępowana przez nowe komórki skóry.

Wysięk może charakteryzować się nieprzyjemnym zapachem, mieć różne formy i zawierać takie składniki, jak glukoza, bakterie, białka, fibryna czy czynniki wzrostowe komórek. Poprzez wysięk na powierzchnię skóry dostają się składniki niezbędne do jej regeneracji.

2. Rodzaje wysięku

W zależności od tego, jaki jest kolor i gęstość wysięku, może on występować w różnych formach. Najczęściej występuje:

Zobacz film: "Domowe sposoby na skaleczenia"
  • wysięk surowiczy – przezroczysty, rzadki
  • wysięk surowiczo-ropny – gęsty, lekko żółtawy, lepki
  • wysięk surowiczo-krwisty – rzadki, z krwawym zabarwieniem

3. Czy wysięk surowiczy może być niebezpieczny?

Wysięk z rany może być niepokojący w sytuacji, kiedy pojawia się jego nadprodukcja. Wówczas może dochodzić do nadmiernej utraty czynnika wzrostu, częściej zdarzają się także pęknięcia skóry.

Nadmierny wysięk może utrudnić gojenie rany, dlatego ważna jest jego kontrola.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Jak postępować w przypadku wysięku surowiczego

Aby wysięk surowiczy nie był nadmiernie wydzielany z rany, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych opatrunków. Dzięki temu skóra jest chroniona przed maceracją (uszkodzeniem). Dobrym rozwiązaniem są opatrunki hydrożelowe i hydrokoloidowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza