Trwa ładowanie...

Zachorował na małpią ospę. Pokazuje jak rozwijają się objawy wirusa

Zachorował na małpią ospę. Pokazuje jak rozwijają się objawy wirusa
Zachorował na małpią ospę. Pokazuje jak rozwijają się objawy wirusa (Instagram)

Silver Steele zachorował na małpią ospę i podzielił się zdjęciami obrazującymi, w jaki sposób jeden z objawów małpiej ospy rozwijał się na jego twarzy przez 20 dni. Mężczyzna nie ukrywa, że boi się, że przykrą pamiątką po wirusie będą widoczne na brodzie blizny.

spis treści

1. Zakaził się małpią ospą. Wysypka przypominała poparzenie

Silver Steele to czterdziestoletni mężczyzna, który kilka tygodni temu zachorował na małpią ospę. Mężczyzna za pośrednictwem Instagrama informował o przebiegu choroby, aby zwiększać świadomość na jej temat. Na opublikowanych przez 40-latka fotografiach widać charakterystyczną wysypkę wypełnioną płynem surowiczym, która pojawiła się na twarzy i w ciągu 20 dni przybrała na sile. W rozmowie z mediami przyznał, że wysypka była tak bolesna, że pewnego dnia prawie zemdlał.

Jak wspominał, po raz pierwszy zauważył pryszcze wokół ust tydzień po tym jak doszło do zakażenia. Początkowo myślał, że to może być oparzenie, ale kiedy cztery dni później obudził się ze złym samopoczuciem, z obrzękiem węzłów chłonnych, trudnościami w połykaniu i poruszaniu się, a także gorączką, dreszczami a potem pomyślał, że być może zaraził się małpią ospę.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Kiedy udał się do lekarza, medyk potwierdził jego obawy. Wysypka pojawiła się na twarzy, w gardle i dziąsłach. Silver doznał też kilku zmian na rękach i nogach, ale powiedział, że nie są one tak bolesne, jak te na twarzy.

2. Dla kogo wirus małpiej ospy jest największym zagrożeniem?

Wirus małpiej ospy przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka przez bliski kontakt ze skórą zakażonego, z płynami ustrojowymi, skażonym materiałem lub za pośrednictwem kropelek wykrztuszanych z dróg oddechowych. Największe zagrożenie stanowi dla grup ryzyka, czyli mężczyzn homoseksualnych, kobiet w ciąży, noworodków, osób z wielochorobowością oraz seniorów, czyli wszystkich tych o upośledzonej odporności.

Charakterystyczne objawy małpiej ospy to oprócz charakterystycznej wysypki, także:

  • gorączka i dreszcze,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • bóle pleców,
  • osłabienie i uczucie zmęczenia,
  • gorączkę i dreszcze,

powiększenie węzłów chłonnych (w przeciwieństwie do ospy prawdziwej, gdzie węzły chłonne nie ulegają powiększeniu).

Sliver przyznaje, że na początku wysypka manifestuje się zaczerwienieniem lub przebarwieniem przypominającym pryszcze, które początkowo są płaskie, ale z czasem stają się grudkowate. Następnie guzki wypełniają się przezroczystym płynem, co określa się jako stadium pęcherzykowe. Guzki są twarde i nie pękają łatwo. Z czasem ciecz wewnątrz pęcherzy staje się żółtawa, a krosty na twarzy utrzymują się od pięciu do siedmiu dni. Następnie zmiany zaczynają zamieniać się w strupy, co trwa nawet kilka tygodni.

- Zmiany mogą być bardzo bolesne. Inni mają je na genitaliach lub w okolicy odbytu, co sprawia, że wizyta w toalecie jest straszna – powiedział Steele.

Mężczyzna zachęcił też do szczepień preparatem przeciwko ospie prawdziwej, który wykazuje się wysoką skutecznością także w przypadku małpiej ospy.

- Jeśli chodzi o profilaktykę – jeśli nie chcesz skończyć tak jak ja, spróbuj się zaszczepić. To wirus, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc można się nim zakazić przez całowanie, dzielenie się drinkami, a nawet dotykanie kogoś, kto ma zmiany/pęcherze na skórze – apeluje Steele.

- Używaj środków do dezynfekcji rąk, zamiast uścisków i pocałunków na powitanie po prostu pomachaj ręką i bądź ostrożny na zatłoczonych imprezach – radzi 40-latek.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze