Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zapalenie nerwu trójdzielnego – polineuropatia, neuralgia

Zapalenie nerwu trójdzielnego może być przyczyną neuralgii. Nerw trójdzielny jest piątym nerwem czaszkowym. Wychodzi on z mózgowia dwoma korzeniami (czuciowym i ruchowym), które tworzą zwój trójdzielny. Od zwoju wychodzą trzy gałęzie: nerw oczny, nerw szczękowy oraz nerw żuchwy. Nerw trójdzielny jest odpowiedzialny na unerwienie między innymi: skóry twarzy, jamy ustnej oraz zatok. Warto dowiedzieć się więcej na temat przyczyn i objawów zapalenia nerwu trójdzielnego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Polineuropatia

Zapalenie nerwów, czyli polineuropatia jest schorzeniem obwodowego układu nerwowego. W przypadku zapalenia nerwów nie mamy do czynienia z klasycznym stanem zapalnym. Typowym objawem zapalenia nerwów jest utrata: czucia, siły mięśniowej a także odruchów.

Zapalenie nerwu trójdzielnego może wywołać gwałtowny ból połowy twarzy.
Zapalenie nerwu trójdzielnego może wywołać gwałtowny ból połowy twarzy.

Przyczyną zapalenia nerwów w tym także zapalenia nerwu trójdzielnego jest uszkodzenie komórki nerwowej lub którejś z jej wypustek (aksonów). Do uszkodzenia komórki może dojść między innymi w wyniku urazu mechanicznego lub działania drobnoustrojów. Aksony są również uszkadzane w przebiegu takich chorób jak na przykład:

Dodatkowo czynnikami zwiększającymi ryzyko uszkodzenia aksonów są: zażywanie niektórych rodzajów leków oraz długotrwałe nadużywaniu alkoholu. W przypadku niektórych osób zapalenie nerwów może mieć też podłoże dziedziczne lub immunologiczne.

Najsilniejszy naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny
Najsilniejszy naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny [4 zdjęcia]

Nie musisz szpikować się chemią, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów infekcji czy dokuczliwego bólu...

zobacz galerię

2. Neuralgia

Neuralgia nerwu trójdzielnego nazywana jest także rwą twarzową. Objawia się ona bardzo gwałtownym i silnym bólem dotykającym połowę twarzy. Zazwyczaj ból mija po kilku sekundach, czasami może trwać trochę dłużej. Przyczyną neuralgii jest zapalenie nerwu trójdzielnego.

Ból towarzyszący neuralgii jest porównywany przez osoby, które go doświadczyły do porażenia prądem. Może on objąć pół twarzy lub mieć charakter miejscowy. Innymi objawami neuralgii spowodowanej zapaleniem nerwu trójdzielnego mogą być też na przykład:

 • katar,
 • łzawienie,
 • ślinotok,
 • zaburzenia słuchu,
 • zaburzenie smaku,
 • skurcz twarzy,
 • zaczerwienienie twarzy.
Rodzaje bólu, których nie można ignorować
Rodzaje bólu, których nie można ignorować [5 zdjęć]

Ból to w naszym kraju wciąż temat marginalizowany. Ubywa specjalistycznych poradni zajmujących się jego...

zobacz galerię

W przypadku wystąpienia objawów spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego należy skontaktować się z lekarzem. Leczenie zachowawcze zazwyczaj polega na przyjmowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Aby zapobiegać nawracaniu się neuralgii należy unikać bodźców, które ją wywołują.

W przypadku nerwobóli spowodowanych zapaleniem nerwu trójdzielnego pomagają masaże i kąpiele. Lekarze dość często zalecają też wykorzystywanie różnego rodzaju maści oraz plastrów rozgrzewających. Dobre rezultaty przynosi przyjmowanie witamin z grupy B a zwłaszcza witaminy B12. W niektórych sytuacjach zapalenia nerwu trójdzielnego wykorzystuje się akupunkturę oraz akupresurę. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów może okazać się konieczne wykonania zabiegu operacyjnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza