Trwa ładowanie...

Zatyka drogi oddechowe, prowadzi do zapalenia oskrzeli i płuc. Lekarz ostrzega (WIDEO)

 Karolina Rozmus
30.12.2022 12:48

Mamy falę zachorowań na RSV, wirus doprowadził do przepełnienia oddziałów pediatrycznych. Do tego od tygodni Polska walczy z nasiloną epidemią grypy. Obie z tych infekcji mogą być bardzo groźne, zwłaszcza u osób z grupy wrażliwej, m.in. u dzieci. RSV może prowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc i wymagać leczenia szpitalnego, podobnie jak grypa, na którą mamy jednak skuteczny lek.

Dlatego tak ważne jest rozróżnienie obu chorób. Jak tego dokonać? Gość programu "Newsroom" WP dr Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog tłumaczy, że w pierwszych dwóch dobach może to być trudne, bo obie choroby zaczynają się od objawów ze strony górnych dróg oddechowych – kataru czy kaszlu.

- Drugiego dnia już widać, że to grypa. Wysoka gorączka, powyżej 39,5-40 stopni Celsjusza, której towarzyszy suchy kaszel. Większe dziecko powie, że odczuwa bóle mięśniowe – wylicza ekspert, dodając, że same objawy nie przesądzają o diagnozie, dlatego testy w kierunku grypy, COVID czy RSV są tak istotne.

- Wirus RSV zaczyna się podobnie. Objawy ze strony górnych dróg oddechowych, natomiast u młodszych dzieci już po trzech dniach są wyraźnie słyszalne cechy zapalenia oskrzeli, świszczący oddech.

Gość programu "Newsroom" WP podkreśla, że syncytialny wirus oddechowy, zwłaszcza u małych dzieci, może wymagać leczenia szpitalnego i podania tlenu.

- To wirus, który złuszcza nabłonek i "zatyka" dolne drogi oddechowe, powodując dużą duszność. Pacjenci bez tlenu by sobie nie poradzili – tłumaczy.

Pediatra ostrzega, że jeśli rodzic zaobserwuje dziwny, świszczący oddech, a w przypadku niemowlęcia przed szóstym miesiącem życia – zapadanie się klatki piersiowej z każdym oddechem, to jest to sygnał, by nie zwlekać z wizytą na SOR-ze.

- Duszność u dziecka trudno przegapić. Każda sytuacja, w której oddech staje się inny niż normalnie – głośny, szybki – to sytuacja, w której powinniśmy poszukać konsultacji lekarskiej – radzi ekspert.

Dr Feleszko dodaje, że Polska plasuje się wśród krajów, które mając skuteczne sposoby leczenia infekcji wywołanych przez syncytialny wirus oddechowy, dzięki czemu choroba nie zbiera śmiertelnego żniwa. Mimo to nie należy zapominać, że wirus RSV jest bardzo groźny i w krajach, w których dostęp do opieki medycznej jest utrudniony, zabija.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze