Trwa ładowanie...

Zaufali deklaracjom ministra zdrowia. Podczas wyjazdu z kraju mocno się zdziwili

Przed wyjazdem sprawdź jakie "obostrzenia covidowe" obowiązują w danym kraju. W wielu miejsach nadal obowiązują paszporty covidowe
Przed wyjazdem sprawdź jakie "obostrzenia covidowe" obowiązują w danym kraju. W wielu miejsach nadal obowiązują paszporty covidowe (Getty Images)

Jedziesz na urlop? Lepiej sprawdź, czy twój certyfikat covidowy jest ważny w konkretnym kraju. Minister Adam Niedzielski ogłosił wprawdzie bezterminową ważność certyfikatów covidowych dla osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki, ale wiele państw w tej kwestii wprowadziło własne reguły. - Terminowość paszportów covidowych można powiedzieć, że kończy się na Tatrach, na lotnisku Chopina albo na Odrze - komentuje dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

spis treści

1. Bezterminowe paszporty covidowe? Wyjeżdżający na wakacje mogą mieć problem

- Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 r.ż. oraz tymi z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce - wyjaśniał pod koniec kwietnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.

Od 26 kwietnia paszporty covidowe w Polsce są ważne beterminowo - dla osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, czyli tzw. dawkę przypominającą.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

O bezterminowej ważności certyfikatów zapewniał również osobiście minister zdrowia.

"W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE" - napisał w mediach społecznościowych Adam Niedzielski.

Wielu uznało, że bezterminowa ważność paszportu covidowych obowiązuje automatycznie podczas podróży po całej Europie, a tak nie jest. W tej kwestii każdy kraj wprowadza własne wytyczne.

- U nas paszporty covidowe są bezterminowe, ale w innych krajach już nie. Terminowość paszportów covidowych można powiedzieć, że kończy się na Tatrach, na lotnisku Chopina albo na Odrze - mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, specjalista w dziedzinie wirusologii, mikrobiologii i diagnostyki laboratoryjnej.

- Jeśli chodzi o rozwiązania zastosowane w innych krajach, to jest bardzo różnie dlatego, że w dużej mierze zależy to od tego, czy rząd danego kraju zamierza, trochę polskim wzorem, odtrąbić sukces w walce z COVID-19, czy nie. Natomiast mamy państwa, gdzie sugeruje się bezterminowość lub zniesienie paszportu covidowego jako takiego, ale nadal sporo państw europejskich, i nie tylko, te paszporty covidowe uznaje za istotne - wyjaśnia ekspert.

Nie wszędzie zostały zniesione certyfikaty covidowe. Każdy kraj może ustalić własne zasady wjazu dla turystów
Nie wszędzie zostały zniesione certyfikaty covidowe. Każdy kraj może ustalić własne zasady wjazu dla turystów (Getty Images)

2. W Mediolanie dowiedział się, że ma nieważny certyfikat covidowy

Takie niemiłe rozczarowanie przeżył pan Michał podczas powrotu z Włoch. Okazało się, że mimo przyjęcia pełnego cyklu szczepień przed powrotem do Polski, musiał wykonać test na COVID-19.

- Przed majówką byłem w Mediolanie z kolegą. Wtedy tzw. green pass był tam ważny przez sześć miesięcy od szczepienia. Okazało się, że od przyjęcia boostera u mojego kolegi minęło dokładnie sześć miesięcy i 11 dni. Pani wyjaśniła mu, że bez tego nie przejdzie odprawy. Dodała, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu. Mógł go wykonać na lotnisku, ale musiał za niego zapłacić 20 euro. Na szczęście zdążyliśmy na samolot, ale gdybyśmy nie dotarli na lotnisko odpowiednio wcześniej, przepadłyby nam bilety - opowiada nasz czytelnik.

Mężczyzna nie kryje irytacji w związku z zaistniałą sytuacją. W jego przypadku sześć miesięcy od przyjęcia boostera minie 15 czerwca. Co potem? Mówi wprost: nie wyobraża sobie, żeby mimo przyjęcia pełnego cyklu szczepień, musiał nadal wykonywać testy.

- Nos mi odpadnie, nie po to się szczepiłem. Myślę, że wiele osób w takiej sytuacji może się poczuć oszukanymi. Wiem, że część osób zdecydowała się na przyjęcie tej trzeciej dawki głównie dlatego, żeby ciągle nie robić testów. Bardzo dużo podróżuję i nie wyobrażam sobie, żeby dwa razy w tygodniu ktoś mi robił testy i jeszcze, żebym dodatkowo musiał za to płacić - dodaje pan Michał.

Przewrotnie w dużo korzystniejszej sytuacji są teraz osoby, które wcześniej nie wzięły trzeciej dawki i mogą to zrobić teraz, tuż przed wakacyjnym wyjazdem. Tak zrobiła pani Ewa, która właśnie wyleciała na wakacje na Wyspy Kanaryjskie.

- Mój mąż wziął trzecią dawkę jeszcze w styczniu, ja nie zdążyłam, bo zachorowałam na COVID. Przed wyjazdem na wakacje okazało się, że albo wezmę booster albo będę musiała okazać negatywny wynik testu. Decyzja była prosta - przyjęłam trzecią dawkę, tym bardziej, że za test musiałabym dodatkowo płacić - wyjaśnia Ewa.

3. Osoby, które jesienią przyjęły trzecią dawkę są w patowej sytuacji

Sytuacja osób, które przyjęły booster w pierwszych możliwych terminach, wydaje się dość patowa.

- Problem mają te osoby, które na jesieni zeszłego roku przyjęły trzecią dawkę szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Ważność tej dawki będzie im się kończyć na początku wakacji, pod koniec czerwca tego roku i pojawia się pytanie: co dalej? Bo generalnie nie ma jeszcze ścisłych wytycznych, co do przyjmowania drugiej dawki przypominającej przez ogół społeczeństwa. Mamy tylko projekty ministerialne, a jak to będzie wyglądało w rzeczywistości dla ogółu populacji - jeszcze nie wiemy - zauważa dr Dzieciątkowki.

Drugą dawkę przypominającą, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, mogą przyjąć wyłącznie osoby, które ukończyły 80 lat. Wymagany odstęp od podania trzeciej dawki to co najmniej pięć miesięcy.

4. W których państwach od podróżnych nadal są wymagane certyfikaty covidowe?

Wraz z nadchodzącym sezonem wakacyjnym coraz więcej państw rezygnuje z obostrzeń covidowych. Kluczowe, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju, bo mogą one znacząco odbiegać od polskich.

Z certyfikatów covidowych zrezygnowała już m.in. Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja i Słowacja.

W których krajach nadal są wymagane od podróżnych certyfikaty covidowe?

  • Albania,
  • Austria,
  • Belgia,
  • Cypr,
  • Estonia,
  • Finlandia,
  • Francja,
  • Hiszpania,
  • Malta,
  • Niemcy,
  • Portugalia,
  • Włochy.

Przypomnijmy - każde państwo indywidualnie ustala zasady covidowe:

Obostrzenia covidowe obowiązujące we Włoszech od 1 maja 2022

  • We Włoszech ważność certyfikatów unijnych potwierdzających zaszczepienie (tzw. green pass) na potrzeby wjazdu wynosi dziewięć miesięcy od szczepienia. Przy czym za osoby zaszczepione uznawane są te, które przyjęły dwie dawki szczepionki (lub jedną w przypadku Johnson&Johnson), a od momentu przyjęcia drugiej dawki minęło 14 dni.
  • Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie wydłuża ważność certyfikatu - na czas nieokreślony, już od kolejnego dnia.
  • Testy. Osoba niezaszczepiona przed przekroczeniem granicy musi wykonać test antygenowy (ważny 48 godziny) albo molekularny PCR (ważny 72 godziny).
  • Z obowiązku przedstawienia certyfikatów są zwolnione dzieci poniżej szóstego roku życia.
  • Od 1 maja 2022 r. maseczki obowiązują nadal w transporcie zbiorowym, w szpitalach, salach sportowych, kinowych i teatralnych. Obowiązek nie dotyczy dzieci do lat sześciu.

Obostrzenia covidowe obowiązujące w Hiszpanii (wprowadzone 5 maja 2022)

  • W Hiszpanii ważność certyfikatów unijnych potwierdzających zaszczepienie wynosi 270 dni od przyjęcia pełnego cyklu szczepień, liczone po 14 dniach od drugiej dawki.
  • Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie wydłuża ważność certyfikatu - na czas nieokreślony.
  • Testy. Osoby, które nie mają certyfikatów covidowych przed przekroczeniem granicy, muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 72 godziny).
  • Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą okazywać certyfikatów covidowych.
  • Maseczki ochronne są obowiązkowe w ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, aptekach, w ośrodkach opieki, w środkach transportu. Nie muszą ich nosić dzieci do 6. roku życia.

Obostrzenia covidowe obowiązujące w Chorwacji

  • Dla osób wjeżdżających bezpośrednio z terytorium UE lub strefy Schengen od 09.04.2022 r. zniesiono obostrzenia związane z COVID-19. Szczepienia, ani testy nie są wymagane.
  • Utrzymano obowiązek używania masek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

Obostrzenia covidowe obowiązujące w Grecji

  • Nie ma obowiązku wykonywania testów ani okazywania certyfikatów szczepienia przez osoby przyjeżdżające.
  • Obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich przestrzeniach zamkniętych oraz w dużych skupiskach ludzi. Obowiązują maski KN95 lub FFP2 lub alternatywnie podwójnej maski chirurgiczne - w supermarketach i środkach transportu publicznego.

Obostrzenia covidowe obowiązujące we Francji

  • Unijny certyfikat covidowy jest ważny 270 dni od podania drugiej dawki.
  • Po trzeciej dawce ważność certyfikatu przedłuża się do roku.
  • Z obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy wjeździe są zwolnione dzieci do ukończenia 12. roku życia.
  • Testy. Osoby, które nie mają certyfikatów covidowych, przed przekroczeniem granicy muszą wykonać test antygenowy (ważny 48 godziny) albo molekularny PCR (ważny 72 godziny).
  • Noszenie maski jest obowiązkowe wyłącznie w szpitalach, zakładach opiekuńczych i środkach transportu publicznego.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze