Trwa ładowanie...

Zauważyłeś na skórze? Biegiem do lekarza. Tak trzustka woła o pomoc

Avatar placeholder
10.11.2023 11:02
Tak trzustka daje znać, że dzieje się z nią coś złego
Tak trzustka daje znać, że dzieje się z nią coś złego (Getty Images)

Trzustka pełni kluczową rolę w naszym organizmie, odgrywa ważną funkcję w układzie pokarmowym i hormonalnym. Zarządza gospodarką cukrową, a także produkuje enzymy trawienne, niezbędne do przyswajania składników odżywczych z pożywienia. Dlatego też, kiedy zobaczysz te objawy, niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Niekontrolowana utrata wagi

Symptomy choroby trzustki często są niejednoznaczne, mogą bowiem sugerować wiele rozmaitych schorzeń, które mogą mieć całkiem inną przyczynę. Jednym z najbardziej dwuznacznych symptomów jest niespodziewana utrata masy ciała. Może ona wynikać z wielu różnych powodów, takich jak niewłaściwa dieta, deficyt kaloryczny, stres czy pasożyty.

Jednakże, jeśli odchudzanie jest spowodowane problemami z trzustką, zazwyczaj przebiega szybko i intensywnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że trzustka nie jest w stanie prawidłowo realizować swoich funkcji wydzielniczych, co prowadzi do niewłaściwego wchłaniania składników odżywczych, a co za tym idzie, do niedoboru energii i materiałów budulcowych dla organizmu.

2. Problemy z kondycją skóry

Zobacz film: "5 produktów, które szkodzą trzustce"

Kolejnym nieszablonowym symptomem choroby trzustki jest uporczywy świąd skóry, który może trwać długie miesiące, zanim pojawią się pozostałe objawy. Jest to zazwyczaj efekt nagromadzenia bilirubiny, substancji powodującej swędzenie skóry, typowej dla żółtaczki, stanu, który często wiąże się z problemami trzustkowymi. Taki stan może być również wywołany uciskiem na przewody żółciowe, na przykład przez rosnący nowotwór trzustki.

Objawem skórnym mogącym wskazywać na schorzenia trzustki jest również wysypka o sinawym odcieniu pojawiająca się na brzuchu oraz po jego bokach. Powstaje ona na skutek gromadzenia się płynu otrzewnowego w tkankach podskórnych. Wysypka taka może sugerować ostre zapalenie trzustki, jednak ten symptom występuje tylko u nielicznej grupy pacjentów.

Zaburzenia skórne, które mogą być związane z problemami z trzustką, obejmują również podskórne guzki czy też rumień wędrujący o charakterze nekrolitycznym (jego wygląd jest podobny do rumienia występującego w boreliozie).

3. Ból podczas dolegliwości trzustki

W sytuacji, kiedy trzustka choruje, jednym z objawów może być lokalizowany na lewej stronie jamy brzusznej ból, który najczęściej potęguje się w ok. pół godziny po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcze albo po wypiciu alkoholu. Ten ból można określić jako przeszywający i rozchodzący się ku kręgosłupowi. Znajduje się na poziomie sekcji lędźwiowej i może przypominać obręcz bólu owijającą się wokół tułowia.

4. Biegunki jako znak choroby trzustki

Ten symptom jest często kojarzony z innymi, m.in. wspomnianymi już bólami brzucha. Niemniej, wyjątkowym objawem jest tłuszczowy stolec – chorująca trzustka nie produkuje w odpowiedni sposób enzymów trawiących tłuszcze, co powoduje, że przemieszczają się one dalej przez układ pokarmowy, prowadząc do dolegliwości. Jeśli zauważymy w toalecie stolec o tłuszczowej konsystencji, a jednocześnie doświadczamy niekomfortowych wzdęć - może to oznaczać, że czas skonsultować się z gastroenterologiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze