Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy, diagnoza, przyczyny

Avatar placeholder
07.04.2021 16:49
Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy, diagnoza, przyczyny
Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy, diagnoza, przyczyny (123RF)

Zespół jelita drażliwego może wystąpić w dwóch postaciach. Zespół jelita drażliwego występuje w formie zaparć lub w formie biegunki. Jeżeli chodzi o postać zaparć to mogą pojawić się też inne objawy, takie jak bóle napadowe w formie kolki. Objawy zespołu jelita drażliwego mogą być różne - u niektórych osób może pojawić się zgaga, nudności, wymioty, wzdęcia.  W postaci biegunkowej pojawia się również luźny stolec, bóle żołądka czy wzdęcia.

spis treści

1. Objawy zespołu jelita drażliwego - symptomy

Objawy zespołu jelita drażliwego to wyżej wymienione zaparcia czy biegunka. Jednak do tych objawów mogą dołączyć także piekący, kłujący i kurczowy ból brzucha. Dodatkowo może się pojawić tzw. „owczy” stolec – szklisty z domieszką śluzu, ale bez obecności krwi. W niektórych przypadkach po oddaniu stolca dolegliwości się zmniejszają. Jednak objawy zespołu jelita drażliwego mogą przybrać formy ostrego stanu dla przykładu mogą pojawić się ból w nadbrzuszu, uczucie pełności po każdym posiłku. Niestety zespół jelita drażliwego jest to choroba, która może powracać, nieleczona prowadzi do dysfunkcji mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

Ciekawe fakty na temat zespołu jelita drażliwego
Ciekawe fakty na temat zespołu jelita drażliwego [6 zdjęć]

Bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy biegunka to tylko niektóre objawy zespołu jelita drażliwego.

zobacz galerię

2. Objawy zespołu jelita drażliwego - diagnoza

Zobacz film: "Wystający brzuch nie był ciążą"

Zespół jelita drażliwego rzadko, kiedy określany jest, jako choroba, ponieważ w większości przypadków objawy zespołu jelita drażliwego nie powodują zmian w anatomii narządów. Jednak objawy zespołu jelita drażliwego mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego jeśli pojawiają się inne objawy oprócz biegunki czy zatwardzenia warto zdecydować się na wizytę u specjalisty, który po wstępnym wywiadzie powinien zlecić właściwe badania. Niestety objawy zespołu jelita drażliwego wbrew pozorom nie jest są łatwe do zdiagnozowania, ponieważ wymagają czasu na rozpoznanie.

To też warto wiedzieć

Większość lekarzy uważa, że zespół jelita drażliwego jest możliwy do rozpoznania po upływie nawet kilku lat. Ważna jest obserwacja, kiedy pojawiają się bóle brzucha, z jaką częstotliwością, po jakim rodzaju posiłków, nie mniej ważne jest określenie konsystencji i wyglądu stolca. Oczywiście trzeba zauważyć czy nie pojawiają się też inne objawy dla przykładu często pojawiający się śluz w stolcu. Bardzo często osoba, która cierpi na objawy, które mogą sugerować zespół jelita drażliwego obawia się wizyty u lekarza, a to może wpływać na zaostrzenie objawów. Objawy zespołu jelita drażliwego mogą występować z rożnym nasileniem i w różnych odstępach czasu,

Objawy zespołu jelita drażliwego może złagodzić odpowiednia dieta
Objawy zespołu jelita drażliwego może złagodzić odpowiednia dieta

3. Objawy zespółu jelita drażliwego – przyczyny

Jak każda dolegliwość tak i zespół jelita drażliwego jest spowodowany dysfunkcjami w rozwoju, niektórych narządów. Zespół jelita drażliwego może powodować przebyta i nieprawidłowo leczona biegunka infekcyjna. Do innych przyczyn należy nadwrażliwość trzewna, ale także zaburzenia na osi mózgowo – jelitowej. Według lekarzy zespół jelita drażliwego mogą powodować zaburzenia funkcji motorycznych jelit. Bardzo duży wpływ na częstotliwość objawów ma stan psychiczny chorego. Destrukcyjny wpływ ma ciągły stres, który sprawia, że wszystkie objawy zespołu jelita drażliwego znacznie się zaostrzają.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krew z odbytu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze